Čeština

Itálie Lyžařská střediska

Lyžařská střediska a lyžování v ItáliiRodinné lyžařské areály a nižší ceny skipasůItalská lyžařská střediska jsou známá svou rodinnou atmosférou, sluncem, vynikajícím jídlem a o něco méně přeplněnými sjezdovkami (ty se ale ve střediscích poblíž velkých měst mohou během víkendů snadno zaplnit). Ceny skipasů v Itálii bývají o něco nižší než v okolních zemích. Nejzajímavější lyžařská střediska v Itálii jsou soustředěna do oblasti Dolomit a Alp. Pojďme si představit to nejlepší z obou horských oblastí:

Lyžování v DolomitechDolomity nabízejí stovky kilometrů sjezdovek v nadmořské výšce od 1500 do 2300 metrů. Lyžařská aréna Dolomiti Superski sdružuje 1220 kilometrů upravovaných sjezdovek, 450 dopravních zařízení a známý okruh Sella Ronda. Aréna se skládá z 12 navzájem propojených lyžařských středisek – Cortina d'Ampezzo, Kronplatz, Altia Badia, Val Gardena, Val di Fasse, Arabba, Alta Pusteria, Valle di Fiemme, San Martino di Castrozza, Valle Isarco, Trevalli-Moean a Civetta.

Spektakulárním areálem v rámci Dolomiti Superski je Kronplatz, kde najdete mimořádně široké upravované terény: 116 km sjezdovek se rozkládá na ploše 500 hektarů. Vyhledávaným areálem je také Val Gardena, která nabízí 175 km sjezdovek a 83 lanovek a vleků. Val Gardena vyhovuje zejména středně pokročilým a pokročilým lyžařům. Lyžaři a snowboardisti mohou vystoupat do nadmořské výšky 2518 metrů.

Druhá velká lyžařská oblast v Dolomitech se nazývá Skirama Dolomiti, má 360 km sjezdovek a 140 dopravních zařízení. Skirama Dolomiti se skládá ze středisek Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Pejo, Tonale, Andalo, Monte Bondone a Folgaria. Oblíbeným resortem je Madonna di Campiglio se svými 150 kilometry tratí.

Lyžování v AlpáchNa severovýchodě Itálie, nedaleko francouzských a švýcarských hranic, leží region Údolí Aosty s několika fascinujícími lyžařskými středisky. Breuil-Cervinia pod Matterhornem nabízí jednu z nejdelších lyžařských sjezdovek na světě. Ta startuje na Malém Matterhornu (který je součástí střediska Zermatt, ale platí tady společný skipas) a končí ve Valtournenche. Souvislých 22 km sjezdu přerušuje jen jeden krátký, 200 m dlouhý úsek, který je třeba překonat 4-sedačkou. Breuil-Cervinia je nejvýše položeným italským střediskem a nabízí největší převýšení sjezdovek – 2258 metrů.

Velké převýšení sjezdovek je charakteristické také pro méně známý, ale stejně atraktivní areál Gressoney-La-Trinité Monte-Rosa Ski. Nachází se v Údolí Aosty, pod nejvyšším švýcarským vrcholem Monte Rosa (4643 m) a je lákadlem pro lyžaře a snowboardisty z celé Evropy díky možnosti heliskiingu.

Zajímavým střediskem je i Courmayeur-Mont-Blanc, které nabízí výhled na nejvyšší horu Evropy, Mont-Blanc (4810 m). Jednoznačně nejoblíbenějším střediskem českých lyžařů ale zůstává Livigno v Lombardii nedaleko švýcarských hranic. Livigno je vysoko položené, jeho základna leží v nadmořské výšce 1815 m. Česká návštěvnost v tomto středisku je tak velká, že v Livignu působí i řada česky mluvících lyžařských instruktorů.

Věděli jste, že


Sněhové srážky v Itálii přinášejí většinou jižní fronty a ne západní, jak je tomu na severní straně Alp. Proto v době, kdy je na severní straně Alp sněhu málo, bývá ho v Itálii dostatek. Platí to ale i opačně - a kvůli těmto případům vybudovali provozovatelé italských středisek jedny z nejvýkonnějších zasněžovacích systémů na světě.
0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu

Reklama

Reklama

Fotografie Itálie

Reklama