Trentino

Passo Fedaia - Marmolada Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 6mezi malými skiareály v regionu Evropa
Č. 7mezi malými skiareály v regionu Trentino
Všechny recenze

Skiareál

Průsmyk Fedaia najdete pod nejvyšším vrcholem italských Dolomit – Marmoladou (3342 m). Jde o vyhledávanou turistickou oblast díky nádherné přírodě, výhledům na skalnaté vrcholky a romantické jezero. Lyžařská oblast Passo Fedaia – Marmolada je oblíbená zejména mezi freeridery a skialpinisty. Areál má necelých šest kilometrů udržovaných sjezdovek spíše pro pokročilé lyžaře ve vysoké nadmořské výšce (2057-2625 m), která je zárukou kvalitní a trvalé sněhové pokrývky, lyžuje se tu od února do května. Areál je dostupný od jezera Fedaia kabinkovou lanovkou, která vás vyveze na Pian dei Fiacconi a rozjíždí se obvykle kolem poloviny února. Říká se, že lyžování na ledovci „Královny Dolomit“ je nezapomenutelným zážitkem, ostatně jde o jediný velký ledovec v Itálii – ledovcové pole o délce 4 km a šířce 1,5 km.

Fedaia – Marmolada patří do největší a nejznámější lyžařské oblasti italských Dolomit Val di Fassa. Ta propojuje devět středisek lanovkami, vleky a skibusy a nabízí 230 kilometrů sjezdovek všech úrovní, mimo jiné oblíbené okruhy Sella Ronda.

Poprvé vrchol Marmolady zdolal v roce 1864 rakouský horolezec Paul Grohmann s italskými průvodci. Cesta je poměrně obtížná, neboť vede převážně po ledovci, po tom, na kterém se v zimní sezoně lyžuje. Za první světové války přes Marmoladu vedla hranice mezi rakouskou a italskou frontou. Rakušané v ledovci v hlubokých tunelech vybudovali vojenské městečko. Díky postupnému tání ledovce historie vystupuje na povrch dodnes, stále se tu nacházejí ostatky i výzbroj vojáků, kteří zde zahynuli. Na lyžích je dnes možné v rámci jednodenního okruhu Skitour Grande Guerra poznat místa, která za první světové války sehrála klíčovou roli, samozřejmě včetně ledovce Marmolada.

Pokud jste se rozhodli pokořit Marmoladu na lyžích, ubytování najdete v okolních vesničkách Penia, Alba či Canazei, nebo v některé z horských chat roztroušených po horských stráních.

Díky krásné přírodě a neopakovatelným panoramatům si průsmyk Fedaia zahrál ve filmu. Posloužil jako kulisa při natáčení akčního snímku Loupež po italsku z roku 2003 s Markem Wahlbergem a Charlize Theron v hlavních rolích. Přes tuto oblast vede zároveň nejslavnější a nejnáročnější italský cyklistický závod Giro d’Italia.

Koncem léta a na podzim láká Marmolada vysokohorské turisty. Cesta ze severní strany kombinuje stoupání po suti a ledu. Pěší turisté výstup obvykle začínají stejně jako lyžaři u dolní stanice lanovky u jezera Fedaia. Jezero, které můžete v létě obdivovat v celé jeho kráse, je zajímavé mimo jiné tím, že je ohraničeno dvěma přehradními hrázemi a je napájeno vodou z tajícího ledovce.

Naplánuj si dovolenou

Passo Fedaia - Marmolada Ubytování

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

55cm
35cm
23cm
12cm
3cm
3cm
lis
21cm
pro
41cm
led
35cm
úno
46cm
bře

Víc o lyžařském terénu

100%
Červené sjezdovky
2
Sjezdovky celkem
5.5 km
Sjezdovky celkem
5.5 km
Sjízdný terén

Počet vleků: 1

1
Kabinkové lanovky

Nadmořská výška

2625m
Vrchol
568m
Převýšení
2057m
Údolí

Důležité termíny

19 únor, 202219. 02. 2022
Začátek sezóny
01 květen, 202201. 05. 2022
Konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
N.A.
Délka minulé sezóny (dny)
N.A.
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všechna práva vyhrazena.