Cogne Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 7mezi malými skiareály v regionu Údolí Aosta
Všechny recenze

Skiareál

Cogne je horská vesnice s výhledem na vrchol Gran Paradiso, jejíž svahy jsou určeny výhradně pro začátečníky – jsou tu pouze modré a zelené sjezdovky. Přesto tu potkáte i lyžařské profesionály, jen nebrázdí svahy, ale účastní se každoročního pravidelného mezinárodního běžkařského závodu na pětačtyřicet kilometrů s názvem Marciagranparadiso.

 

Běžkování v divočině

Gran Paradiso se nenazývá pouze nejvyšší vrchol (4061 m) italských Grajských Alp, ale též celá oblast národního parku. Cogne je nejoblíbenějším výchozím bodem pro výstup k čtyřtisícovému vrcholu, který byl poprvé zdolán v roce 1860. Cesta od východu dolinou Valnontey a přes ledovec Tribolazzione až na vrchol Gran Paradiso je pravděpodobně nejtěžší z turistických tras, přesto je často vyhledávána.

V létě je tu tedy ráj horolezců a vysokohorských turistů, v zimě pak zejména běžkařů a skialpinistů. Při sportování v místní panenské přírodě máte velkou šanci zahlédnout, jak se na místních svazích pasou kamzíci a kozorožci, vidět jsou často svišti i plaší hranostajové a nad hlavou vám může zakroužit orel královský.

Z Cogne vede dvanáct okruhů upravených běžeckých tratí místní pestrou krajinou, které dohromady měří přes osmdesát kilometrů. Na jaře začíná sezona pro skialpinisty, kteří si mohou užít trasy na rozhraní sněhových plání a ledovce. Na skialpinistickou výpravu doporučujeme vyrážet s profesionálním průvodcem. Vzhledem k tomu, že krajinou parku protékají různé potoky a potůčky, je tu oblíbenou zimní disciplínou lezení po ledopádech. Na výběr je z více než sto čtyřiceti ledopádů různé velikosti a obtížnosti, takže se sem sjíždějí milovníci adrenalinu z celého světa. Podobnou aktivitou, také s mačkami na nohou a s jištěním, je místní specialita – ruisseling. Při té si můžete s průvodcem vyzkoušet chůzi podél horské bystřiny, přes zmrzlé kry a peřeje.

 

Kostel s legendou

Rodinný lyžařský areál v Cogne má mimo modrých a zelených sjezdovek pro děti připravený zábavný park s pohyblivým kobercem a pro ty, které už nebaví lyže, možnost sjíždět svah na obřích pneumatikách. Od prosince do března je na náměstí Chanoux denně upravované kluziště.

Turistickou atrakcí nejen v zimní sezoně jsou pak pozůstatky magnetitových dolů, které ukončily těžbu v roce 1979. V jedné z budov je dnes informační centrum národního parku a muzeum. A pokud se rozhodnete zpestřit pobyt v Cogne návštěvou kostela Sant’Orso, můžete přátele ohromit legendou, která se o něm vypráví. Kdysi tu žádný kostel nestál a zvlášť v zimě bylo složité dostat se na mši do sousedního městečka, proto se místní rozhodli, že na pravém břehu řeky, která Cogne protéká, vystaví konečně kostel místní. Když na vybrané místo byly přeneseny relikvie, přes noc zmizely a objevily se na opačném břehu – to se stalo párkrát po sobě, proto byl nakonec kostel postaven na břehu levém.

Naplánuj si pobyt

Cogne Ubytování

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

22cm
14cm
10cm
5cm
3cm
3cm
lis
9cm
pro
15cm
led
8cm
úno
18cm
bře

Víc o lyžařském terénu

10%
Modré sjezdovky
80%
Červené sjezdovky
10%
Černé sjezdovky
8
Sjezdovky celkem
10 km
Sjezdovky celkem
2.3 km
Nejdelší sjezd
10 km
Sjízdný terén

Počet vleků: 4

1
2-sedačky
3
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

2250m
Vrchol
662m
Převýšení
1534m
Údolí

Důležité termíny

23 prosinec, 202323. 12. 2023
Plánovaný start sezóny
24 březen, 202424. 03. 2024
Plánovaný konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
N.A.
Délka minulé sezóny (dny)
23
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.