Léto uteklo jako voda a nastal čas připravovat se na zimu. V době, kdy budou moci spustit vleky i česká lyžařská střediska, bude už v Alpách sezóna v plném proudu.

Zjišťovali jsme pro vás, kdy začíná lyžařská sezóna 2019/20 v nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii, ve Švýcarsku a ve Francii. Takže už můžete začít plánovat první podzimní lyžařské výjezdy!

 

ALPSKÁ LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA

► Rakousko

V Rakúsku už je dávno otevřený ledovec Hintertux - tam se vlastně lyžuje celoročně. A lyžuje se už také na ledovcích v Kaunertalu, Pitztalu, na Stubai a na ledovci Rettenbach v Söldenu. Na ledovcích se už tradiečně setkávají lyžařské týmy z celého světa, aby tu potrénovali před podzimními závody Světového poháru v alpském lyžování. Letos se na ledovcích začalo lyžovat o pár týdnů dřív než vloni, kdy ze zásob sněhu hodně ubylo kvůli horkému létu.

Druhý říjnový víkend přinese tři další otevřená střediska - dvě v Kaprunu a třetí na ledovci Dachstein. Jako jeden z prvních neledovcových resortů by měl tradičně začínat Kitzbühel - už 26.10 na Resterkogel. V půlce listopadu se přidají i další neledovcová střediska jako Obergurgl-Hochgurgl (14.11.), Turracher Höhe (19.11.) nebo Obertauern (20.11.), po kterých následuje štýrský Schladming (22.11.). Ještě před koncem listopadu se spustí vleky v Ischglu (28.11.) a velký premiérový lyžařský den nastane v pátek 29.11., kdy začíná zimní provoz v 15 rakouských střediscích včetně St. Anton am Arlberg, Lech Zürs, Skicircus Saalbach, Tauplitzalm či Hinterstoder a Flachau. V sobotu 30.11. se otevřou brány dalších 21 skiareálů jako je Zauchensee, Wurzeralm, Hochzillertal nebo Stuhleck!

Na začátku prosince (5.-6.12.) přijde na řadu Seefeld, Damüls, spustí se i provoz středisek v rámci Zillertal Areny. Středisek, které plánují start sezóny na Mikulášský víkend, je vážně hodně. Pro lepší přehled o plánovaných začátcích sezóny klikněte na odkaz níže.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Rakousku...

► Itálie

V Itálii se už lyžuje na Passo Stelvio a ve Val Senales. Dalším střediskem, kde si budou lyžaři moct zalyžovat, by měla být Cervinia - Breuil od 26.10 a také oblíbené Pontedilegno - Tonale, i to od 26.10. O týden později, tedy od 1.11. zahájí lyžařskou sezónu na ledovec Presena v lyžařské oblasti Adamello Ski, stejně jako jihotyrolské středisko Sulden (Solda).

Na 23.11. naplánovali start na Arabba Marmolada a v Tre Cime Dolomiti (Alta Pusteria). Velký zahajovací víkend nastane na přelomu listopadu a prosince, kdy 30. 11. spustí vleky do provozu 21 středisek včetně Cortiny d'Ampezzo, Madonny di Campiglio, Livigna nebo Sestriere, Madesima, Obereggen či Kronplatzu. A na 1.12. je plánovaný start sezóny například V Monte Bondone nebo v Piani di Bobbio e Valtorta.  

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Itálii...

► Švýcarsko

Vícero švýcarských lyžařských středisek plánuje zahájit zimní sezónu už v říjnu. K otevřeným skiareálům v Zermattu (kde se lyžuje celoročně) a v Saas Fee by se měl přidat i Engelberg a od 19. 10. také Diavolezza - Pontresina. Od 26.10. je naplánovaný start v Laaxu. 

Z dalších velkých středisek jmenujme aspoň tato: Skiarena Andermatt-Sedrun 2.11., Verbier 2.11., Davos Klosters 8.11., Crans Montana 23.11., Engadin St. Moritz 23.11. a Samnaun 28.11.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna ve Švýcarsku...

► Francie

Ve francouzském Tignes se už mělo začít lyžovat, nakonec ale došlo k odkladu zahájení lyžařské seóny, stejně jako minulý rok! Momentálně je tedy odhadovaný začátek posunutý na 12.10. Během listopadu by se mělo začít lyžovat ve Val Thorens a v Chamonix - v obou případech od 23. 11., a potom nastane hromadné otevírání od 30.11. - ať už v Alpe d'Huez, Les 2 Alpes, Auron, ve Val d'Isére, Isola 2000 nebo v Auronu. Na Mikulášský víkend se chystají otevřít v Montgenevre, Cauterets, La Pierre St Martin, Chamrousse, Valloire či Courchevel a Avoriaz.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna ve Francii...

 

Zjisti, kde už začala lyžařská sezóna

 

 

 

 

 

ČESKÉ A SLOVENSKÉ HORY

Zimní sezóna na českých a slovenských horách se většinou rozbíhá až začátkem prosince nebo v jeho půlce. Pokud je slabší zima, v menších areálech, závislých na přírodním sněhu si na zahájení počkají až po vánočních svátcích nebo dokonce až do Tří králů. 

► Česko

V Česku v minulosti platilo, že prvním otevřeným lyžařským střediskem je Černá hora - Janské Lázně v Krkonoších. Poslední dvě sezóny ale drží prvenství středočeský Monínec, kde po nákupu výkonného zasněžovacího systému Snow Factory začali zasněžovat už na podzim. Letošní první lyžovačka na Monínci je naplánovaná na 16.11.

Z českých středisek, kde se lyžuje výhradně na přírodním sněhu, je vždy mezi prvními malé rodinné středisko Novako na západní hranici s Německem, na Božím Daru. Loni začala sezóna na konci listopadu i v Branné v Jeseníkách a na Klínovci v Krušných horách.

Nejznámější české středisko Špindlerův Mlýn otevírá obvykle také mezi prvními, díky využití kvalitního zasněžovacího systému, a tak v době slavnostního oficiálního začátku sezóny už je obvykle otevřených několik sjezdovek. Oficiální Ski Opening ve Špindlu obvykle probíhá druhou prosincovou sobotu, stejně jako v Harrachově. Letos to připadá na 7. prosince.

► Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Česku...

► Slovensko

Chopok v Nízkých Tatrách je obvykle prvním místem, kde se na Slovensku lyžuje ve velkém. Největší slovenské středisko Jasná je totiž velmi dobře vybavené zasněžovací technikou, takže se daří připravit pro nedočkavé lyžaře dobré sněhové podmínky už před koncem listopadu. Letos ohlásili plánovaný start na 29.11. Vloni byly druhým otevřeným střediskem Donovaly, uvidíme, jak to bude se sněhem letos. 

Mezi českými lyžaři oblíbená střediska ve Vysokých Tatrách, jako je Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, by měla začít sezónu hned na začátku prosince, stejně jako Roháče nebo Bachledka či Strednica ve Ždiaru. Snowparadise Veľká Rača Oščadnica by měla spustit vleky v půlce prosince.

► Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna na Slovensku...


Lyžařská střediska samozřejmě nemohou zaručit, že opravdu zahájí lyžařskou sezónu v plánovaném termínu - všechno záleží na počasí a sněhových podmínkách.