Severní Alpy

Tignes Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 4snowpark v regionu Evropa
Č. 1snowpark v regionu Francie
Č. 1snowpark v regionu Savojsko
Všechny recenze

Skiareál

Lyžařské středisko Tignes

Kosmopolitní, sportovní a inovativní skiareál Tignes nabízí návštěvníkům trochu jiný pohled na vysokohorský život. V Tignes si kvalitně zalyžujete až do konce jara.

Lyžařská oblast „Espace Killy“ Tignes / Val d'Isere nabízí lyžařům 300 kilometrů upravených sjezdovek různých obtížností. Tyto sjezdové tratě leží v nadmořské výšce od 1550 m do 3450 m.

Pokud chcete lyže využít i jinak než na běžných sjezdovkách, využijte 6 slalomových tratí nebo jeden ze tří snowparků.

Tignes nabízí i možnost letního lyžování, a to na ledovci Grande Motte. Značené sjezdovky mají různé stupně náročnosti a lyžuje se na nich zpravidla od července do srpna. V létě je otevřený i snowpark na ledovci, takže ho nadšení freestyloví lyžaři mohou využívat celoročně.

V Tignes najdete i řadu nelyžařských aktivit,kterými si můžete zpestřit pobyt v tomto francouzském oblíbeném skiareálu. Nechybí tu možnosti bruslení, horolezectví, paragliding, psí zápřahy, sněžné skútry, motokáry, sáňkování a mnohé další.

Po lyžování si můžete dopřát vynikající gastronomické zážitky v mnoha kvalitních restauracích, hospůdkách a barech. Jsou tu ale i vyhlášené noční kluby.

Tignes každoročně pořádá mnohé tradiční lyžařské a snowboardové akce jako například Winter X Games nebo další soutěže. 

Restaurace

Après-ski v Tignes

► Nelyžařské aktivity v Tignes

Kromě toho, že Tignes je velmi významným lyžařským střediskem nejen ve Francii, ale i v celé Evropě, je také jedním ze středisek, která nabízejí nejširší škálu rozličných aktivit mimo lyžování, a to jak v zimě, tak i v létě. Od rána do večera, vysoko v horách i v hlubokém sněhu, v Tignes je k dispozici spousta aktivit
- pro sportovce (lezení po ledu, úvod do horolezectví, sněžné skútry, paragliding, bruslení na zamrzlém jezeře, potápění pod ledem, jízda autem po ledovém okruhu, jízda na koni, jízda na horských kolech po sněhu...),
- pro milovníky přírody (výlety na sněžnicích, psí spřežení...)
- pro milovníky pohody a relaxace (wellness, masáže, orientální lázně hammam, solárium, fitness, péče o tělo…),
- pro milovníky kultury (knihovna, kino...) a zábavy (bowling, kulečník, herny...)

 

► Bary/hospody, restaurace a diskotéky v Tignes

Co je lepšího, než se po dlouhém dni na sjezdovkách usadit u stolu v dobré společnosti? V Tignes nebudete vědět, co si vybrat dřív: mezinárodní kuchyně, nebo tradiční francouzská jídla, speciality savojské, alsaské, italské nebo dokonce thajské, hamburgery, sendviče, palačinky, kebab nebo pizza... Na výběr je z více než 70 gastro zařízení (restaurace, hospody), kde vás vřele uvítají a splní všechna vaše přání, aby potěšili vaše chuťové pohárky.

Na drink s přáteli a večerní zábavu zamiřte do jednoho z 35 barů nebo hospod v Tignes, ať už zamíříte do Tignes le Lac, Val Claret nebo do Lavachet. Vinárny, koktejlové bary, salónky, tapas, živá hudba.... jen si vybrat!

A pokud si chcete prodloužit zábavu až do rána, zajděte na jednu ze 4 diskoték v Tignes: le Jack’s Club, le Blue Girl, le Brasero a le Melting Pot.

Lyžařské možnosti

Lyžařské terény Tignes

► Sjezdovky v Tignes

Tignes se může pochlubit nejdelší lyžařskou sezónou v celé Francii. Sjezdovky jsou lyžařům k dispozici už od konce září a lyžuje se na 150 kilometrech sjezdovek. Jakmile napadne dostatek sněhu, otevírá se i spojení se sousedním střediskem Val d'Isère. Potom je v celé lyžařské oblasti l'Espace Killy upravovaných dokonce 300 km sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

 

► Snowparky, fun slopes a boardercrossové tratě v Tignes

Co se týče zábavy, je Tignes bezpochyby jedním z nejlépe vybavených lyžařských středisek: se svou boardercrossovou tratí, dvěma snowparky, U-rampou a Gliss Parkem nabízí lyžařskou zábavu skutečně pro každého! 

U-rampa: každoročně se tu setkávají nejlepší snowboardeři světa na Winter X Games, ale mimo tuto soutěž, která se koná vždy v březnu a trvá 14 dní, je U-rampa k dispozici všem odvážným snowboardistům, kteří mají rádi výzvy a adrenalin...

- Snowpark na ledovci: Nachází se v nadmořské výšce 3400 metrů a skládá se z několika desítek překážek v setupech pro začátečníky, pokročilé i experty.

- Swatch Snowpark Tignes se nachází u výstupní stanice lanovky Merles a je vybaven 10 sněžnými děly, aby příznivci freestylu mohli předvádět své skoky a triky na různých překážkách, které jsou během sezóny neustále upravovány a shapeovány. Zdarma je všem k dispozici oblíbený Big Air.

- Boardercrossová trať je dostupná vlekem Col du Palet nebo sedačkovou lanovkou Grattalu. Na trati nechybějí ostré zatáčky, klopenky, vlny či boule. Celá trať je dlouhá 1400 metrů.

- Gliss' Park: Tento oblíbený freestylový park se nachází přímo na sjezdovce Millonex, na kterou se dá dostat stejnojmenným vlekem nebo lanovkou Palafour. V parku najdete mini boardecross a trať pro paralelní slalom, což z něj činí zábavnou zónu, přístupnou lyžařům a snowboardistům všech úrovní.

 

► Letní lyžování v Tignes

V létě (zpravidla v červenci a srpnu) se lyžuje na ledovci Grande Motte. K dispozici je 20 km upravených sjezdovek, které využívají i mnohé lyžařské kluby a národní týmy v rámci letní přípravy. Letní lyžařské terény nabízejí převýšení 450 metrů a kromě sjezdového lyžování tady můžete podniknout nějakou tu freestyle session ve snowparku, nebo se opalovat na terase s panoramatickým výhledem do okolí....

 

► Lyžařské terény pro začátečníky

Tignes nezapomíná ani na začátečníky, kteří se své první obloučky na lyžích či snowboardu mohou učit ve volně přístupných zónách se speciálním vybavením pro začátečníky. Takových cvičných lokalit najdete v Tignes celkem 5.

 

Naše tipy

Naše tipy pro váš pobyt v Tignes

► Nenechte si ujít v Tignes

Fresh Track: Každou středu od Vánoc až do Velikonoc se můžete ještě před otevřením střediska pro veřejnost vydat jako první po neporušené mýtické sjezdovce «Double M», která se vine z ledovce v samotném srdci střediska.
Po ranním manžestrovém zážitku se od 8:30 hod. vyvezete lanovkou na ledovec Grande Motte, kde na vás čeká perfektní vysokohorská snídaně.
Nasaďte si lyže a vydejte se na exkluzivní jízdu s výškovým rozdílem 900 m!

U-rampa: Chcete zažít pocity největších snowboaristů freestyle planety? Můžete! U-rampa v Tignes je veřejnosti přístupná po celou zimu, s výjimkou dvou týdnů v březnu, kdy se tady konají proslulé X Games!

Heliski : V březnu je díky jarnímu sněhu ten nejlepší čas prozkoumat i terény mimo upravené tratě. Lyžařské školy nabízejí organizované výlety na italské svahy, stačí se jen poptat. 
Ve Francii se lyžuje ve středisku Bonneval... Stoupání odhaluje nesmiřitelné panenské svahy, které čekají jen na vás. Po sjezdu vás nahoru dopraví helikoptéra a užijete si další jízdu v místech, kde zaručeně zanecháte stopu! Zaručený zážitek!

Potápění pod ledem: Ať už jste začátečník, nebo pokročilý, absolvujte kurz potápění v zamrzlých vodách jezera v Tignes. Získáte cenné rady, půjčí vám i potřebné vybavení pro bezpečné potápění pod ledem.

Jízda autem po ledu: V Tignes můžete prokázat svou odvahu i mimo sjezdovky. Pokud jste vždycky snili o tom, vyzkoušet si, jaké to je bezpečně řídit auto na ledu, jste na správném místě. Zapomeňte na jízdu po silnici a objevte jízdu po ledu ve výšce 1500 metrů nad mořem. Staňte se na chvíli skutečným závodníkem rallye!

Horská cyklistika na sněhu: Po uzavření sjezdovek pro lyže přicházejí na řadu horská kola! Vyvezte se gondolou na vrchol a sjíždějte na kole opuštěné sjezdovky po západu slunce. Další způsob, jak si vychutnat radost z pohybu...

  

► Bezpočet freeridových tras mimo sjezdovky v Tignes

Tignes nabízí velké množství terénů pro lyžování mimo upravené tratě, z nichž doporučujeme zejména:
- Télégraphe (od vrcholové stanice lanovky Lanches do Val Claret),
- Couloirs P1, P2, P3 (z ledovce Grande-Motte ke sjezdovce "double M" pod Lanches),
- Face Nord de Pramecou (jen pro experty!),
- Chardonnay (od vrcholové stanice sedačkové lanovky Grattalu do Val Claret),
- Vallon de la Sache (od vrcholové stanice sedačkové lanovky Aiguille do Brévières)
- a nezapomeňte na Couloirs des Tufs

 

► Významné akce zimní sezóny v Tignes

- oblíbená silvestrovská oslava Tignes Fire Mix Party – vždy 31. prosince
- řada sportovních soutěží, jako je SFR Freeskiing Tour nebo X Speed Tour
- Winter X Games Tignes (v březnu)
- European Snow Pride, nejúžasnější evropský festival zimních sportů (obvykle koncem března)
- Soutěže a závody (Switch Rideur, Slopestyle...) v průběhu celé sezóny
- Black Shoes, závod a soutěž v telemarku (na konci dubna)

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

153cm
96cm
64cm
32cm
80cm
122cm
lis
125cm
pro
127cm
led
113cm
úno
104cm
bře

Víc o lyžařském terénu

10%
Zelené sjezdovky
43%
Modré sjezdovky
25%
Červené sjezdovky
22%
Černé sjezdovky
79
Sjezdovky celkem
150 km
Sjezdovky celkem
5 km
Nejdelší sjezd
150 km
Sjízdný terén
175 ha
Zasněžování
60 km
Zasněžování

Počet vleků: 39

5
Kabinkové lanovky
1
Expresní 8-sedačky
9
Expresní 6-sedačky
2
Expresní 4-sedačky
6
4-sedačky
3
3-sedačky
13
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3450m
Vrchol
1900m
Převýšení
1550m
Údolí

Důležité termíny

16 říjen, 202116. 10. 2021
Začátek sezóny
08 květen, 202208. 05. 2022
Konec sezóny
215
Délka sezóny (dny)
125
Délka minulé sezóny (dny)
66
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všechna práva vyhrazena.