Jak si správně vybrat lyžařské brýle?

Newsroom Jak vybírat výstroj Jak si správně vybrat lyžařské brýle?

Kromě pořádných lyží, lyžáků a vhodného oblečení však do vaší kompletní lyžařské výbavy patří ještě jeden doplněk, který hraje nesmírně důležitou roli: lyžařské brýle! Na co se zaměřit při nákupu lyžařských brýlí, vám vysvětlíme v tomto článku s pomocí Daniely Eckové z firmy Oakley.

logo OnTheSnow

Brýle musí dobře sedět

Nejdůležitější na lyžařských brýlích je, jak vám padnou: rám musí být rovnoměrně rozložený na tváři a neměl by nikde tlačit, zejména ne na nose! Brýle totiž budou mít vliv na dýchání, a jakékoli omezení má proto nepříjemné dlouhodobé důsledky.

 

Kvalita brýlí je podstatná

Kvalita lyžařských brýlí je samozřejmě velmi důležitá. Při koupi brýlí byste měli vycházet z následujících bodů:

UV-ochrana

UV ochrana je velmi důležitá, hlavně na horách! Kromě UVA, UVB a UVC by měly mít dobré lyžařské brýle i složku tlumící modrou složku spektra.

Pevnost rámu a odolnost zorníku proti nárazu

Při manipulaci s lyžařskou hůlkou se z ní snadno a rychle může stát zbraň, stejně jako z větve, kolem které právě projíždíte – proto by rám měl zorníku poskytovat dostatečnou ochranu, neměl by praskat a zorník by se neměl dát z rámu vyndat.

Odvětrání a ochrana proti zamlžení zorníku

Takzvaný antifog – povlak zorníku, který zajišťuje stále vynikající a jasný výhled, spolu se správným odvětráním, které byste měli vybírat v první řadě podle toho, jak moc se obvykle při lyžování potíte. Větrací otvory by neměly být jen v přilbě, a měly by zajišťovat dobré větrání bez toho, abyste pociťovali příliš velký „průvan“. Umístění ventilačních otvorů je také velmi důležité.

Zorné pole

Dobrý výhled hraje při lyžování jednoznačně rozhodující úlohu! Při výběru lyžařských brýlí byste měli vyzkoušet hned několik typů, abyste získali představu o tom, které vám poskytují ten nejlepší výhled.

 

Kompatibilita s přilbou

Dalším důležitým faktorem, na který byste si měli dát pozor, je kompatibilita s helmou – rám musí k přilbě pasovat, mezi brýlemi a helmou by neměl být příliš velký prostor, a brýle by vám přitom měly stále držet rovnoměrně na tváři. Boční silikonové pruženky by měly bránit sklouznutí brýlí. V ideálním případě byste měli kupovat lyžařské brýle spolu s přilbou (anebo naopak). V optimálním si k nákupu brýlí vezměte i svou přilbu, abyste měli jistotu, že tyhle dva důležité doplňky si budou rozumět.

 

Lyžařské brýle pro ty, co nosí brýle

K dostání jsou samozřejmě i lyžařské brýle přizpůsobené pro ty, kteří nosí dioptrické brýle. Ti potom mohou nosit oboje. Tento typ lyžařských brýlí je o něco větší a většinou mají boční drážky v rámu a v pěně, takže nožičky dioptrických brýlí do nich dobře zapadnou.

 

Zásady pro výběr správných brýlí

I když jste si třeba už vybrali brýle, které se vám líbí, přesvědčte se o tom, jestli vám dobře sedí. Nasaďte si je a zkuste zakroutit hlavou do všech stran (nebojte se intenzivnějších pohybů) – brýle by měly stále držet na místě, nesklouznout a netlačit. Pokud kupujete brýle bez přilby, přesvědčte se, že čelenka i pruženky jsou nastavitelné do různých délek a že přezka pruženky nebude překážek sponě na vaší přilbě. Všeobecně platí, že při nákupu v obchodě byste měli dbát na svoje pocity – pokud brýle nevnímáte jednoznačně jako pohodlné, potom je nekupujte – bez ohledu na to, jak krásný design mají.

 

Jaké lyžařské brýle jsou k dostání?

Existují kritéria, ve kterých se jednotlivé lyžařské brýle od sebe liší:

Velikost

Stručně řečeno, existují tři velikosti, pro velké, střední a malé tváře. Pokud máte špatnou velikost, brýle vám kloužou nebo vás tlačí do tváří, máte omezený výhled nebo otlačený nos.

Komfort

Dost důležitá věc: Brýle by měly být jednoduché, rám musí dobře pasovat k tvaru obličeje a tvářová pěna by měla mít měkký fleece.

Zorník

Existují cylindrické i sférické typy zorníků, ty sférické mohou být zakřivené i z obou stran. Sférické mají jednoznačně lepší optiku, ale jsou trochu dražší.

Lyžařské brýle s výměnnými zorníky

Hodně značek lyžařských brýlí momentálně nabízí typy s výměnnými zorníky. Užitečná věc, protože můžete vyměnit zorník podle zrovna převažujících světelných podmínek. Nezřídka se stává, že lyžujete ještě v ranní mlze nebo při plném slunci, a mít přitom na sobě stále tytéž brýle může být nepohodlné. Každý druh vyměnitelných zorníků přináší optimální povrchovou úpravu vzhledem k určitým podmínkám (mlha, slunce, tlumení modré složky spektra, přidání žluté složky spektra a podobně), jejich použitím dosáhnete optimálního kontrastu, ostrých obrysů a dobrého výhledu, což napomáhá větší bezpečnosti.

 

Různé barvy zorníků a jejich význam

Různé barvy zorníků mají určitě smysl, ale liší se od značky k značce, protože každý výrobce používá jiné kombinace zrcadlení nebo polarizační filtr. Zatímco většina značek doporučuje používat speciální zorníky pro konkrétní typ počasí a světelných podmínek, nakonec je to vždy věc vkusu kupujícího.

 

 

Údržba lyžařských brýlí

Máte-li sklo brýlí zevnitř mokré, neměli byste ho nikdy utírat hadrem nebo kapesníkem, tím byste mohli zničit vrstvu proti zamlžení – a v konečném důsledku i brýle. Nejlepší, co můžete udělat, je brýle sundat a nechat je oschnout na teplém místě. Pokud máte k dispozici speciální hadřík na brýle, který nepouští vlákna (často bývá součástí pouzdra na brýle), můžete ho na osušení zorníků opatrně použít.

 

Mohly by vás zajímat i tyto články o nákupu lyžařské výstroje:

Jak si správně vybrat nové lyže

Jak správně vybrat délku lyží pro děti

Jak si správně vybrat nové lyžařské boty

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News LLC.  All rights reserved.