Zermatt Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 2snowpark v regionu Švýcarsko
Č. 1snowpark v regionu Wallis / Valais
Všechny recenze

Skiareál

Zermatt je podle mnoha lidí místem s nejkrásnějším panoramatem ve Švýcarsku. Nejznámějšímu a nejjižnějšímu švýcarskému lyžařskému areálu dominuje výrazná silueta Matterhornu (4478 m). Okolo tohoto luxusního střediska se tyčí celá jedna třetina všech alpských čtyřtisícovek. Z vyhlídkové plošiny na Malém Matterhornu můžete v dobrých povětrnostních podmínkách pozorovat 38 vrcholů vyšších než 4000 metrů. Díky vysoké poloze – Matterhorn Glacier Paradise je nejvýše položené lyžařské středisko v Alpách – si můžete na svazích užívat i v létě.

V zimním období mohou lyžaři a snowboardisti sjíždět až 360 km dokonale upravených sjezdovek. Místní skipas zahrnuje i propojené lyžařské areály Gornergrat, Rothorn, ledovcový Matterhorn Glacier ParadiseCervinia. V létě si můžete vychutnat 21 km sjezdovek na ledovci Theodulgletscher, kde můžete potkat trénující národní týmy lyžařů s celé Evropy. Horní stanice lanovky na Malém Matterhornu je ostatně nejvýše položená svého druhu v Evropě.

Sjezdovky ve středisku jsou opravdu velmi různorodé; abyste ale plně ocenili jejich rozmanitost, musíte být opravdu zručný lyžař. Víc než 60 procent sjezdovek bylo klasifikováno jako středně těžké a označeno červenou. Téměř 20 procent sjezdovek je určeno pro lyžařské experty a označeno černou barvou.

Nejdelší sjezdovka (od Matterhornu do Zermattu) má celých 25 kilometrů.

Ve středisku se provozuje i heliskiing. Plochy pro freeride jsou k dispozici v Gornergrat poblíž vrcholu Stockhorn.

Rodiny

V každé části střediska Zermatt se nacházejí sjezdovky vhodné pro rodiny s dětmi. Pro děti je obzvlášť zajímavá návštěva ve Wolliparku. Tato oblast je ideální pro začátečníky a výuku lyžování. Wollipark poblíž Sunnegga je díky své výhodné poloze báječně slunečným místem, chráněným před větrem. Pro děti je zde postavena horská dráha, v níž se dětská sedačka nepohybuje na lanech, ale na kolejnicích.

Gravity Park (400 m)

Místní snowpark leží v nadmořské výšce 3000 m.n.m. na ledovci Theodulgletscher v blízkosti lanovky Furgsattel. Najdete tu kickery, boxy, římsy a spoustu dalších překážek.

Doprava

Zermatt je zónou bez motorových vozidel. Individuální automobilovou dopravou se dostanete nejdál do obce Täsch (5 km od Zermattu). Cesta z Täsch do Zermattu je pro veřejnost uzavřená. V obci Täsch je lyžařům k dispozici 2900 parkovacích míst. Některé taxislužby nabízejí odvoz do Zermattu. Mezi oběma městy také každých dvacet minut jezdí vlaky. V obci samotné se můžete pohybovat početnými autobusy s elektrickým pohonem, taxíky a elektro-vozidly.

Naše tipy

Pro gurmány: Hütte Zum See

Z padesáti místních horských restaurací a chat si zaslouží zvláštní pozornost Chata u jezera (Hütte zum See), která se nachází v obci Zum See. Atmosféra je tu úžasná, tohle kultovní místo je staré už 350 let. Můžete si tu vychutnat místní speciality a tradiční švýcarskou kuchyni.

www.zumsee.ch

Idyla: Vesnička Findeln

Findeln se nachází přibližně 2 km východně od Zermatt nad údolím Findeltal na půl cesty k ledovci Fingelgletscher. Malá obec s idylickými domečky povstala na malé přírodní terase. Trvale tu žije okolo sta obyvatel. Kdo chce vidět Matterhorn z nejkrásnější strany, musí navštívit právě tuhle vesničku.

www.findlerhof.ch

Prázdniny v iglú

Iglú vesnička (Iglu-Dorf) je tím nejlepším místem v celém středisku. Lyžaři si tady můžou vychutnat svařák nebo chutné sýrové fondue. Ve večerních hodinách jsou podávány jedinečné sýrové pochoutky.

www.iglu-dorf.com

Malý Matterhorn

Malý Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) je mladší bratr nejfotografovanější hory Alp. Nachází se tady nejvyšší vyhlídková plošina v Evropě. Žádná jiná lanovka nedosahuje takové nadmořské výšky. Po příchodu na místo vede k horní stanici speciální, 60 metrů dlouhý podzemní tunel na jižním svahu hory. Výhled, hlavně na Matterhorn, je skutečně úchvatný.

www.klein-matterhorn.ch

Naplánuj si pobyt

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

106cm
66cm
44cm
22cm
34cm
61cm
lis
75cm
pro
88cm
led
65cm
úno
51cm
bře

Víc o lyžařském terénu

22%
Modré sjezdovky
57%
Červené sjezdovky
10%
Černé sjezdovky
145
Sjezdovky celkem
322 km
Sjezdovky celkem
15 km
Nejdelší sjezd
360 km
Sjízdný terén
81 ha
Zasněžování
240 km
Zasněžování

Počet vleků: 52

18
Kabinkové lanovky
3
Expresní 8-sedačky
12
Expresní 6-sedačky
5
Expresní 4-sedačky
4
4-sedačky
10
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3899m
Vrchol
2279m
Převýšení
1620m
Údolí

Důležité termíny

05 listopad, 202205. 11. 2022
Plánovaný start sezóny
05 listopad, 202305. 11. 2023
Plánovaný konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
N.A.
Délka minulé sezóny (dny)
81
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.