Severní Alpy

Val d'Isère Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 2pro experty v regionu Evropa
Č. 1pro pokročilé v regionu Francie
Č. 1pro experty v regionu Savojsko
Všechny recenze

Skiareál

Historické městečko Val d'Isère, které vychovalo jedny z nejúspěšnějších francouzských lyžařů, leží jen pár kilometrů od hranic s Itálií. Pokud chcete brázdit stejné svahy jako mistři světa a zlatí olympionici, nic vám nebrání. Jedním z posledních místních hrdinů je snowboardista Mathieu Bozzetto, který do města před třemi lety přivezl z Vancouveru desátou olympijskou medaili. Možná i on trénoval v místním snowparku, který leží ve 2400 metrech vysoko a je jedním z nejlepších a nejlépe zásobovaných překážkami v regionu. I když spíš ne, Bozzettovou specializací je totiž paralelní slalom.

 

Všichni dobří rodáci

Historicky je Val d'Isère a jeho okolí zejména zemědělský kraj, choval se tu dobytek, zpracovávalo mléko. V rámci tradice doporučujeme i dnes ochutnat místní mléčné výrobky. Savojskou specialitou je především sýr reblochon, na kterém si nejlépe pochutnáte v zapékané specialitě s názvem tartiflette. Vedle sýrů se zde vyráběly krajky, neboť vzhledem k dlouhé zimě se na pole vyráželo až pozdě na jaře. To nás dnes příliš nemrzí, vždyť díky souvislé sněhové pokrývce tu lyžařská sezona bývá až do května.

Ze zemědělské oblasti se Val d'Isère na turistickou začalo měnit ve třicátých letech. Už v sezoně 1931/32 fungoval pro zimní turisty nový hotel Maurice, brzy začal jezdit první vlek, posléze lanovka. Oficiální lyžařská škola tu byla založena v roce 1937 a hned o rok později v ní začal učit snad nejslavnější místní instruktor Fernand Bonnevie, který tuto profesi vykonával neuvěřitelných šedesát let (do důchodu šel v osmdesáti) a mezi jehož slavné svěřence patřil např. Jean Gabin. Dalším úspěšným místním rodákem byl Henri Oreiller, který poprvé pro Francii vybojoval zlato za sjezd na Olympijských hrách ve Svatém Mořici v roce 1948. Postupem času se stávalo toto středisko samo dějištěm důležitých sportovních klání. V rámci olympiády v Albertville v roce 1992 tu probíhaly soutěže v alpském lyžování a před čtyřmi lety se tu konalo mistrovství světa v tomtéž.

 

Biatlon na vlastní kůži

Společně s Tignes tvoří středisko resort Espace Killy, který je pojmenován po francouzském lyžaři Jean-Claudovi Killym a zahrnuje 300 kilometrů sjezdovek s největším zastoupením těch modrých. Killy sice nebyl místním rodákem, ale určitě ve Val d'Isère stál poprvé na lyžích, neboť se sem spolu s rodiči přestěhoval ve třech letech.

Když už jsme u těch olympioniků a olympijských disciplín, pokud seženete alespoň osm zájemců starších sedmi let, můžete si tu vyzkoušet biatlon. Nebojte, malorážku vám půjčí. Ale historické alpské město láká též k procházkám. Tradiční architektura splývá s tou novou, neboť zde platí přísná omezení, co se novostaveb týká. Co se třeba podívat do místního barokního kostela? Jednou týdně se tu konají procházky po městě s průvodcem.

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

157cm
99cm
66cm
33cm
38cm
64cm
lis
131cm
pro
114cm
led
103cm
úno
72cm
bře

Víc o lyžařském terénu

19%
Zelené sjezdovky
41%
Modré sjezdovky
28%
Červené sjezdovky
13%
Černé sjezdovky
80
Sjezdovky celkem
152 km
Sjezdovky celkem
152 km
Sjízdný terén
65 km
Zasněžování

Počet vleků: 42

5
Kabinkové lanovky
6
Expresní 6-sedačky
6
Expresní 4-sedačky
4
4-sedačky
6
2-sedačky
15
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3456m
Vrchol
1606m
Převýšení
1850m
Údolí

Důležité termíny

27 listopad, 202127. 11. 2021
Začátek sezóny
01 květen, 202201. 05. 2022
Konec sezóny
155
Délka sezóny (dny)
155
Délka minulé sezóny (dny)
88
V provozu (roky)
525cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všechna práva vyhrazena.