Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 5v Après ski v regionu Švýcarsko
Č. 1v Après ski v regionu Graubünden
Všechny recenze

Přehled

Lyžařské středisko Davos Jakobshorn je jedním z nejznámějších a nejluxusnějších evropských lyžařských středisek. Zdejších 380 km lyžařských svahů brázdí každoročně spousta celebrit a populárních osobností. V Davosu mimo jiné najdete i proslulé klimatické lázně a samozřejmě nevyčerpatelné množství zábavních podniků, kasín, restaurací, barů a obchodů, které můžete objevovat, když z nohou shodíte lyže.

Lyžařský areál, ležící v regionu Graubűnden, drží prvenství i v ryze lyžařském ohledu: Právě tady byl v roce 1934 instalován vůbec první vlek v Evropě. K němu postupně přibylo ještě mnoho dalších, pohodlnějších a později i modernějších lanovek a vleků, takže v současnosti tady můžete využívat služeb celkem 56 dopravních zařízení, z nichž 12 je oblíbených kabinkových lanovek. Ty vás vyvezou až na vrcholky hor.

Sjezdovky v Davosu jsou asi stejně oblíbené jako místní vyhlášené klimatické lázně (jejichž zlatou éru mimochodem mistrně popsal německý spisovatel Thomas Mann ve svém románu Kouzelný vrch). Abyste zvládli vyzkoušet všech 320 km tratí, které Davos nabízí, museli byste být v první řadě dost zkušení lyžaři, protože zhruba třetina všech sjezdovek je označena černou barvou (a polovina je středně náročných), ale hlavně byste na to potřebovali dostatečně dlouhou dovolenou. Nejdelší místní sjezdovka měří 12 kilometrů.

Všechny běžkařské dráhy v Davosu jsou zcela zdarma. Milovníci běžeckého lyžování by mohli vyzkoušet například běžkařskou dráhu Flüela se svým pověstným stoupáním Cologna.

Díky rozsáhlému areálu určenému pro rodiny s dětmi, který najdete na úpatí Jakobhorn, v Bolgen,  je Davos Klosters oceněn značkou „Rodiny vítány“. Celé rodiny zde najdou sportovní i relaxační vyžití, při kterém rodiče budou spokojeni, že jejich děti jsou v bezpečí, a o děti bude dobře postaráno.

Pokud s lyžováním vy nebo vaše děti teprve začínáte, potom právě vám je určen svah pro začátečníky, doplněný dvousedačkovou lanovkou Carjöl. Na celý svah v Bolgen se nabízí perfektní výhled z restaurace, takže zatímco vaše děti objevují kouzlo lyžování (například s lyžařskou školou Disney, kam je můžete přihlásit), vy  můžete využít lehátek na terase a chytat bronz.

Krátké, ale intenzivní tratě v kompaktním, univerzálním a vždy dokonale upraveném snowparku – to je důvod, proč je právě Jatzpark tak vyhledávaným místem všech freestylerů, a to bez ohledu na to, jestli jsou téměř profesionálové anebo úplní začátečníci. JatzPark – největší snowpark v Alpách – má překážky pro každého! Dohromady 18 překážek – skoky, válce, zábradlí, rampy, bedny, kickery, cornery a spousta dalších příležitostí pro milovníky zábavy ve snowparku!

Druhý místní snowpark, Bolgen, nabízí kromě běžného denního provozu také třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota) možnost večerního vyžití – všechny překážky jsou upravené a dobře osvětlené.

Davos si pochvalují i početní fanoušci freeridu, obrovské zasněžené plochy je lákají spustit se po svazích mimo sjezdovky. Můžete to samozřejmě vyzkoušet i vy, ovšem pozor: Když lyžujete mimo upravené sjezdovky, dostáváte se často do terénu ohroženém lavinami. Myslete na svou bezpečnost a nezapomeňte se vždy dopředu informovat na stránkách švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin na aktuální lavinové nebezpečí.

Ať už se do nočního života v Davosu chcete vrhnout opravdu až potmě, nebo si některý den z vaší dovolené dáte pauzu od lyžování, a vydáte se „do města“, tohle tradiční lázeňské letovisko vám má rozhodně co nabídnout. Zatímco královská rodina jak známo preferuje romantickou vesničku Klosters, kterou si oblíbí nejeden požitkář, vy můžete svůj čas trávit třeba nakupováním v nespočetných obchodech nebo relaxováním v klimatických lázních, na prosluněných terasách místních restaurací a barů nebo v některé z koncerních hal či v kině. Hazardní hráče na dovolené určitě potěší návštěva některého z místních kasín.

Adrenalinový zážitek na vyšší úrovni než jsou místní sjezdovky můžete zažít při paraglidingu. Vybrat si můžete středně obtížný let (začíná těsně pod horní stanicí Jakobshornbahn ve výšce 2560 m.n.m.), anebo úplně lehký (z výšky 2530 m.n.m. na JatzHűtte).

Naplánuj si pobyt

Půjčovny lyží

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

133cm
83cm
56cm
28cm
0cm
43cm
lis
87cm
pro
110cm
led
77cm
úno
81cm
bře
41cm
dub
3cm
kvě
0cm
čvn

Víc o lyžařském terénu

Modré sjezdovky
31%
Červené sjezdovky
49%
Černé sjezdovky
20%
Sjezdovky celkem
70
Nejdelší sjezdovka
12 km
Sjízdný terén
266 km
Osvětlené
2 km

Počet vleků: 46

Kabinkové lanovky
15
Expresní 6-sedačky
4
4-sedačky
6
2-sedačky
5
Lyžařské vleky
16

Nadmořská výška

Údolí
810m
Vrchol
2844m
Převýšení
2034m

Důležité termíny

15 listopad, 202415. 11. 2024
Plánovaný start sezóny
21 duben, 202521. 04. 2025
Plánovaný konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
N.A.
Délka minulé sezóny (dny)
N.A.
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.