Prázdniny skončily, léto uteklo jako voda a nastal čas připravovat se na zimu. V době, kdy budou moci spustit vleky i česká lyžařská střediska, bude už v Alpách sezóna v plném proudu.

Zjišťovali jsme pro vás, kdy začíná lyžařská sezóna 2018/19 v nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii, ve Švýcarsku a ve Francii. Takže už můžete začít plánovat první podzimní lyžařské výjezdy!

Podívej se, kde už začala lyžařská sezóna

 

 

 
ALPSKÁ LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA


Rakousko

V Rakousku je už dávno v provozu ledovec Hintertux - ten je otevřený po celý rok. Lyžuje se už i na ledovcích v Kaunertalu a Pitztalu. Ve středu 2.10. začíná lyžařská sezóna na prvních sjezdovkách ledovce Rettenbach v Söldenu. Na ledovcích se tradičně setkávají lyžařské týmy z celého světa, aby tu potrénovali před podzimními závody Světového poháru v alpském lyžování. Letošní žhavé léto ale se zásobami sněhu vysoko na horách docela zamávalo, takže i na ledovcích se začíná lyžovat o něco později než vloni.

A právě kvůli nedostatku sněhu se ještě nerozjely vleky na Dachsteinu. Stubai už ohlásila start lyžařské sezóny na sobotu 6.10. Kitzsteinhorn začíná 12. října. A jako jeden z prvních neledovcových středisek by měl tradičně zahajovat Kitzbühel - už 14.10 na Resterkogelu. Na začátku listopadu se přidají i další neledovcová střediska jako Hochkar v Dolním Rakousku (3.11.), Obergurgl-Hochgurgl (15.11.) nebo Schladming (16.11.), po nichž následuje vorarlberský Riefensberg a štýrská Turracher Höhe (17.11.). O týden později by měli spouštět vleky v Obertauern (21.11.) a v Ischglu (22.11.). 23.11. se chystá zahájit Hauser Kaibling a o den později,24.11., Bad Gastein. Koncem listopadu (30.11.) odstartuje další zimní sezónu řada dalších rakouských skiareálů, mezi nimi Silvretta Montafon, Kühtai, Zell am See - Schmittenhöhe, St. Anton nebo Lech Zürs. 

Na začátku prosince (1.-2.12.) přijde na řadu Seefeld, Damüls, spustí se i provoz několika středisek v rámci Zillertal Areny. Začít by se mělo už i na Stuhlecku a kousíček od našich hranic na Hochfichtu. Středisek plánujících zahájit sezónu přesně v první prosincový den je opravdu hodně. Pro lepší přehled o plánovaných začátcích sezóny klikněte na odkaz níže.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Rakousku...

Itálie

V Itálii se už lyžuje na Passo Stelvio a ve Val Senales, kde sezóna začala 15. září. Dalším střediskem, kde si budou moci lyžaři užívat upravené sjezdovky, by měla být od 20.10. Cervinia - Breuil a od 27.10. plánuje start lyžařské sezóny i ledovec Presena v lyžařské oblasti Adamello Ski, stejně jako Passo Tonale. Posledním skiareálem, kde byste ještě mohli stihnout říjnovou lyžovačku, je Solda v Jižních Tyrolích. Na 10. listopad naplánovali zahájení lyžařské sezóny v piemontském středisku Artesina - Mondolé ski. V půlce listopadu se začne lyžovat v San Martino di Castrozza, v Passo Rolle i v Livignu a také v jednom z nejzasněženějších středisek - Limone Piemonte. 17.11. začíná lyžařská sezóna i v Tre Cime Dolomiti, což je vlastně středisko Val Pusteria/Hochpustertal, které změnilo název. Ještě před koncem listopadu se začne lyžovat i ve Fai della Paganella a na ikonické Marmoladě. A v poslední listopadový den začíná provoz v Kronplatzu i v Cortině d'Ampezzo. 

Na 1.12. je plánovaný start sezóny v celé řadě italských skiareálů, mezi jinými začíná i Aprica, Madesimo, Bormio, Pinzolo, Folgaria, Obereggen, Madonna di Campiglio nebo Folgarida- Marilleva. 

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Itálii...

Švýcarsko

Několik švýcarských lyžařských středisek plánuje zahájit zimní sezónu už v říjnu. K otevřeným skiareálům v Zermattu (kde se lyžuje celoročně) a v Saas Fee se od 13.10. připojí Engelberg a od 20.10. plánuje odstartovat zimní sezónu i Diavolezza Pontresina. V Laaxu je otevření naplánováno na 27. říjen.

Z dalších velkých středisek zmiňme alespoň tato: Gstaad 3.11., Skiarena Andermatt-Sedrun 9.11., Verbier 10.11., Samnaun 22.11., Davos Klosters 23.11., Engadin St. Moritz 24.11., Arosa Lenzerheide 1.12. a Les Crosets 8.12.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna ve Švýcarsku...

Francie

Ve francouzském Tignes se mělo začít lyžovat už 29.9., nakonec ale došlo k odkladu zahájení lyžařské sezóny o dva týdny, a to kvůli nevhodným sněhovým podmínkám. Tropické letní teploty zkrátka udělaly své i s ledovcem Grande Motte. Prozatím se tedy počítá s otevřením na 13.10. Další francouzská střediska začnou až v půlce listopadu - mezi prvními to bude Val Thorens a Chamonix 17.11. O týden později se přidá Orelle a pyrenejské Les Angles. Z dalších oblíbených skiareálů jmenujme aspoň tyto: Alpe d'Huez 1.12., Isola 2000 1.12., Serre Chevalier 7.12., Les Menuires a Méribel 8.12., stejně jako Courchevel.

Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna ve Francii...

 

ČESKÉ A SLOVENSKÉ HORY

 

Zimní sezóna na českých a slovenských horách se většinou rozbíhá až začátkem prosince nebo v jeho půlce. Pokud je slabší zima, v menších areálech, závislých na přírodním sněhu si na zahájení počkají až po vánočních svátcích nebo dokonce až do Tří králů. 

Česko

V Česku v posledních letech platilo, že prvním otevřeným lyžařským střediskem je Černá hora - Janské Lázně v Krkonoších. Vloni ale mile překvapil středočeský Monínec, kde po nákupu výkonného zasněžovacího systému Snow Factory začali zasněžovat už na konci září a sezónu začínali sice na krátkém úseku sjezdovky, ale hodně brzo - už 26.10. Letos tohle časné podzimní lyžování trochu kazí předpokládaný příchod babího léta s vyššími denními teplotami. Zasněžovat se zatím ani nezačalo. Mimochodem, stejnou zasněžovací technologii jako na Monínci si pořídili i v Kopřivné v Jeseníkách - uvidíme, jak to uspíší jejich letošní start sezóny.

Z českých středisek, kde se lyžuje výhradně na přírodním sněhu, je vždy mezi prvními malé rodinné středisko Novako na západní hranici s Německem, na Božím Daru. Loni začala sezóna na konci listopadu i v Branné v Jeseníkách a hned po začátku prosince v Malé Úpě v Krkonoších i v beskydské Bílé. 

Nejznámější české středisko Špindlerův Mlýn otevírá obvykle také mezi prvními, díky využití kvalitního zasněžovacího systému, a tak v době slavnostního oficiálního začátku sezóny už je obvykle otevřených několik sjezdovek. Oficiální Ski Opening ve Špindlu obvykle probíhá druhou prosincovou sobotu, stejně jako v Harrachově. Letos to připadá na 8. prosince.

► Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna v Česku...

Slovensko

Chopok v Nízkých Tatrách je obvykle prvním místem, kde se na Slovensku lyžuje ve velkém. Největší slovenské středisko Jasná je totiž velmi dobře vybavené zasněžovací technikou, takže se daří připravit pro nedočkavé lyžaře dobré sněhové podmínky už před koncem listopadu. Letos ohlásili plánovaný start na 30.11. Vloni se podařilo díky vydatnému sněžení začít sezónu ještě o týden dřív ve Vrátné. Jestli bude letošní sněhová nadílka zase tak bohatá a včasná, to se musíme nechat překvapit. 

Mezi českými lyžaři oblíbená střediska ve Vysokých Tatrách, jako je Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, by měla začít sezónuhned na začátku prosince, stejně jako Roháče nebo Bachledka či Strednica ve Ždiaru. Snowparadise Veľká Rača Oščadnica by měla spustit vleky hned po Mikuláši.

► Podívejte se, kdy začíná lyžařská sezóna na Slovensku...


Lyžařská střediska samozřejmě nemohou zaručit, že opravdu zahájí lyžařskou sezónu v plánovaném termínu - všechno záleží na počasí a sněhových podmínkách.