Prémiový partner

Sölden Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 4v Après ski v regionu Evropa
Č. 1pro pokročilé v regionu Rakousko
Č. 1v poměru kvality a ceny v regionu Tyrolsko
Všechny recenze

Skiareál

Lyžařské středisko Sölden

Lyžařské středisko, které má zároveň přímý přístup k ledovcové oblasti - takové je v Rakousku jen jedno: Sölden v údolí Oetztal. Město Sölden patří mezi nejznámější destinace v Rakousku. Jako tradiční dějiště závodů Světového poháru a jedno z nejznámějších lyžařských a snowboardových středisek v Alpách nabízí Sölden obrovskou rozmanitost sjezdovek všech stupňů obtížnosti, stejně jako řadu moderních vleků a lanovek.

Lyžařské středisko se rozkládá na třech horách a člení se do tří oblastí, lišících se svým charakterem. Zatímco nejníže položená Giggijoch (2300 m) nabízí hlavně nejmírnější, modré svahy, široké i několik stovek metrů, kde si začátečníci mohou tříbit styl, Gaislachkogel ve výšce nad 3000 metrů je rájem pro zkušené lyžaře. A na ledovcích Tiefenbach a Rettenbach si na své přijdou jak milovníci rychlé, agresivnější jízdy, tak i milovníci širokých carvingových oblouků. 

► Jak si nejlépe užít lyžování v Söldenu

Svůj lyžařský den můžete odstartovat na Giggijoch. Gondola vás rychle vyveze až do výšky 2300 metrů, kde si můžete vychutnat nepřeberné množství pohádkových modrých sjezdovek, které jsou navíc v dopoledních hodinách díky své východní expozici zalité sluncem. Kdo chce čelit výzvě širokých carvingových dálnic, jsou mu k dispozici strmé svahy na Hainbachjoch. Než se ale probudí i největší pařmeni a spáči, měli byste se raději vypravit na Gaislachkogel. Přesun do poněkud náročnější části lyžařského areálu je jednoduchý a snadný díky 6-sedačkové lanovce Stabele. Už z dálky se před vámi rýsuje masivní konstrukce na Gaislachkogelu. Vrchní stanice umístěná v 3058 metrech totiž leží už na permafrostu, proto ta zvláštní lanovková konstrukce. Tady nahoře se nachází také jedna ze tří impozantních vyhlídkových teras, odkud je nádherný výhled na Ötztalské hory. Kromě mnoha třítisícovek můžete dohlédnout i na nepříliš vzdálené lyžařské středisko Obergurgl-Hochgurgl. A potom už vás čeká velmi působivý sjezd z Gaislachkogelu do údolí, při kterém překonáte 1700 výškových metrů!

Velká část z lyžařského střediska se v zimě ocitá poměrně brzy ve stínu, proto byste měli určitě co nejdřív zamířit k ledovcovým lyžařským terénům. Díky Langegg, Einzeiger a Gletscherexpress se dostanete nahoru na Rettenbach a už za jízdy gondolou se vám otevře výhled na impozantní a hlavně strmou sjezdovku Světového poháru. Právě tady každý rok startuje celá série závodů SP. Vaše plavba gondolou končí v nadmořské výšce 3247 metrů. Oba zdejší ledovce jsou vzájemně propojeny 165 metrů dlouhým lyžařským tunelem, takže začít můžete třeba na Tiefenbachferner. Tři vleky na Tiefenbachferner obsluhují v podstatě stejné tratě. Do nejvyššího bodu střediska, do výšky 3250 metrů vás vyveze lanovka Tiefenbachbahn. A tady se nachází další velká vyhlídková plošina, z níž si můžete vychutnat panoramatický výhled na obrovské ledové masy pod Wildspitze i na Pitztalský ledovec.

Potom už to jde na široké sjezdovce díky velkým carvingovým obloukům ráz na ráz: Na to šup jste zpátky u údolní stanice. Vyvezte se 6-sedačkou Seiterkar a sjezdem od její horní stanice uzavřete malou prohlídku ledovce Tiefenbach a ocitnete se na druhém ledovci v lokalitě Rettenbachferner. Zpátky do "běžného" lyžařského střediska se dostanete sjezdem do údolí Rettenbachtal.

► Vynikající après ski

Sölden je světově proslulý díky své skvělé après ski scéně. Večírky začínají už časně odpoledne na Giggijoch. Potom se pulzující srdce apres-ski přesouvá přímo do Söldenu. Sonnenschirm, Fire & Ice, Mogul nebo Kuckuck - ať už navštívíte jakýkoli z těchto podniků, zábava je zaručená! Pařmeni tady můžou kalit opravdu celou noc, až do dalšího rána. Ale pamatujte, když moc ponocujete, šanci na brilantní lyžovačku potom zaspíte!

► Nenechte si ujít 007 Elements

007 Elements je nová spektakulární výstava v nadmořské výšce 3048 metrů, která vás dostane do dobrodružného světa Jamese Bonda (jehož zatím poslední osudy ve filmu Spectre se zčásti odehrávaly právě v Söldenu)

► Zajímavosti

Elon Musk prý plánuje propojení Söldenu s Pitztalem prostřednictvím převratné technologické novinky Hyperloop. Bez bližších detailů to uvádí samotné lyžařské středisko na svých stránkách.

► Výhodný Multi-Resort Skipass

Nový typ skipasu lyžařům zpřístupní celkem 254 km sjezdovek v Söldenu i v Obergurgl-Hochgurgl. Tento multi-skipas získáte automaticky, pokud kupujete skipas na 3 a více dní. 

► Platí se i za děti

Bezplatný vstup mají pouze děti mladší 4 let. Děti od 4 do 7 let platí za vstup do střediska 2 eura na den, starší děti zhruba 60% ceny dospělého skipasu.

Restaurace

Restaurace a Aprés-Ski-Bary v Söldenu 

Tipy na snídaně v Söldenu

 

Bäckerei Konditorei Ötztal Bäck
Dorfstraße 132
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 2482
www.oetztal-baeck.at

Pekařství nabízí svým zákazníkům čerstvý chléb, denně čerstvé koláče i další občerstvení. Otevřeno už od 06.00 hodin ráno! Další pobočku najdete na Gemeindestraße 2.

 

Zum Kuckuck
Dorfstraße 44
6450 Sölden
www.zumkuckuck.at

Snídani v tomto baru dostanete až od 10 hodin dopoledne - ale ne každý je ranní ptáče, že... Svůj lyžařský den tak můžete začít přímo na údolní stanici lanovky Giggijochbahn lahodnou snídaní, křupavými croissanty, kávou a ranním snackem. A dost možná tady svůj lyžařský den i zakončíte - vydatným Après-Ski…

 

Tipy na oběd v Söldenu

 

Restaurant & Wirtshaus Giggijoch
Skigebiet Giggijoch
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 508 375

Sraz na oběd ve výšce 2284 metrů! Přímo ve vrcholové stanici lanovky 8EUB Giggijochbahn čeká na hladové lyžaře největší restaurace v celém skiareálu. Samoobslužná restaurace s rakouskou a mezinárodní kuchyní s domáckou atmosférou, dvěma vělkými slunečnými terasami a s zvláštní dětskou restaurací přitahuje pravidelně davy hladovců.

Restuarace „s’Wirtshaus“ na Giggijochu je podnik s obsluhou. V útulném lokálu i na terase chráněné před větrem se podávají vybraná rakouská jídla. 


Tipy na večeře v Söldenu

 

Steakhouse Castello Falkner
Oberwindaustr. 19
6450 Sölden
Tel. +43 (0)52542600
www.thesteakhouse.at

„Joe’s Höhle“, steakhouse v suterénu 4hvězdičkového superior hotelu Castello Falkner září na kulinářské mapě Söldenu už po mnoho let. Od tenkého "Lady Steaku" až po pořádný Flank Steak vážící 900 g, od entrecotu přes Surf'n'Turf a Pfefferseak nebo Sportmansteak: veškeré maso pochází výhradně z rakouského skotu a chutná skvěle! V nabídce jsou také steaky z tuňáka a lososa a tygří krevety! Pozor: Je zde nutná rezervace.

 

Törggele Stub’n
Achweg 1
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 3535
www.die-alm.at

Törggele Stub'n nabízí útulné prostory a 140 míst pro své hosty. Podávají se tradiční tyrolská jídla a speciality Törggele, jako je například jihotyrolská uzená šunka na medovém melounu, hovězí carpaccio nebo tyrolský Speckbrettl s oblohou.

 

Restaurant Nudeltopf
Wohlfahrt 556
6450 Soelden
Tel. +43 (0)5254 2010
www.nudeltopf.at

Domácí italská pizza, těstoviny a lasagne podávané ve velkých porcích a za solidní ceny, příjemná hudba a pohodová atmosféra, stejně jako přátelská obsluha - co si přát víc?

 

Après-Ski-Bary a Party v Söldenu

 

Hühnersteign
Plörweg 2
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 28 72
www.huehnersteign.at

V útulné chatě hned vedle sjezdovky rozhodně nikdo nechodí spát se slepicemi. Svařák, trendy pití, vydatné tyrolské jídlo a dobrůtky - pro pestrou směs návštěvníků od rozjásané mládeže přes celebrity, freeridery a seriózní třicátníky. 

 

Bierhimmel
Dorfstraße 9
6450 Sölden
www.bierhimmel-soelden.com

Centrálně situovaný Bierhimmel DAS Inlokal vhodný na prodloužené Après-Ski. Na třech podlažích baví publikum DJové a živé kapely. Na baru se míchají různé koktaily a nápoje všeho druhu, k tomu široká nabídka piva a pochoutek z grilu.

 

Fire&Ice
Dorfstraße 58
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 2203
www.soeldenapresski.at

Tenhle ústřední party-hotspot si milovníci večírků nesmějí nechat ujít. Kdo se jednou dostane do Söldenského bermudského trojúhelníku, tomu není pomoci :) Dvacet metrů od Fire&Ice leží Almrausch a na druhé straně Schirmbar. Každý z barů má svůj styl a charakter. To musíte zažít!

Lyžařský terén

Lyžování v Söldenu

Ne nadarmo je lyžařské středisko Sölden považováno za jedno z nejlepších v Alpách. Rozsáhlá nabídka sjezdovek všech stupňů obtížnosti se 144 km sjezdovek a 35 převážně nejmodernějšími vleky uspokojí všechny požadavky na zimní sporty. Další základní údaje: 69,8 km modrých, 44,8 km červených a 27,4 km černých sjezdovek plus 2 km lyžařských cest.

Díky nadmořské výšce lyžařského areálu, která sahá až 3 340 metrů nad mořem a zahrnuje ledovce Rettenbach a Tiefenbach, můžete v Söldenu očekávat záruku sněhu od října do května. Zkušení a trénovaní lyžaři milují tyhle söldenské superlativy: Nejdelší sjezdovka vede od výstupní stanice BIG3 Schwarze Schneide ve výšce 3 340 m dolů k údolní stanici lanovky Gaislachkoglbahn ve výšce 1370 m - což činí výškový rozdíl parádních 1970 m při prolyžované délce asi 15 km!

Přibližně 10 km dlouhý sjezd z výstupní stanice lanovky BIG3 Gaislachkogl do dolní stanice lanovky Gaislachkoglbahn nabízí překonání výškového rozdílu 1688 m. A 9 km dlouhý sjezd z vrcholové stanice 4SK Rosskirpl do dolní stanice lanovky Giggijochbahn má převýšení 1391 metrů.

Nejstrmější tratí je "Nachtskilauf-Showpiste" (jinak sjezdovka č. 3),  potom sjezd do údolí (č. 7)od údolní stanice 6SK Stabele do skiareálu Innerwald, sjezdovka č. 14 (horní příkrý hank pod 4SK Roßkirpl) a sjezdovka 25 (u 4SK Schwarzkogl). Další příjemnou výzvou pro zkušené lyžaře je trať Světového poháru na ledovci Rettenbach (sjezdovka č. 31). Hned vedle je náročná sjezdovka pro jízdu v boulích - vhodné pro odvážné lyžařské akrobaty. Další libůstkou je závodní trať s (placeným) systémem měření času na Giggijochu.

Další tip pro vášnivé lyžaře: šestikilometrová trať č. 30 přes Rettenbachtal!

► Lyžování v Söldenu: Pro náročné lyžaře

Dobří lyžaři najdou v Söldenu ideální podmínky, aby prokázali své dovednosti. Velmi dobře je otestuje absolvování Big3-Rallye, asi čtyřhodinový okruh přes celé lyžařské středisko a tři třítisícové vrcholy: Z Gaislachkogelu (3058 m) pokračuje trasa přes Tiefenbachkogel (3309 m) a končí u "Inneren Schwarzen Schneid" (3370 m). K působivým vyhlídkovým plošinám s impozantním výhledem se dostanete krátkou pěší procházkou.

Na černé sjezdovky se dostanete také z kabinové lanovky Wasserkar. Z Gaislachkogelu startuje hned několik náročných sjezdů mimo upravené sjezdovky, dostupných jen při nízkém lavinovém nebezpečí. Vysokohorský terén v okolí Söldenu nabízí víc než 70 km variant freeridových sjezdů s výškovým rozdílem až 2000 metrů. Zejména snowboardisté ocení skutečnost, že četné sjezdy začínají rovnou od sjezdovek. A pokud vystoupáte ještě kousek výš, během dvaceti minut se možnosti freeridu značně rozšíří. Ve Freeride Center Sölden se mohou freerideři a ti, kteří se chtějí freeriderem stát, pod odborným dohledem ponořit do neporušených plání kolem Söldenu (www.freeride-center.at). Široká škála kurzů a výletů nabízí vzdělání a zábavu při jízdě mimo sjezdovky, stejně jako aktuální a spolehlivé informace o lavinové situaci, sněhových podmínkách a počasí v oblasti. Při freeridingu byste samozřejmě měli vždy mít LVS-set s lavinovým vyhledávačem, lopatu a sondu.

 

► Solden s rodinou a dětmi

V Söldenu to úplní začátečníci nebudou mít vůbec snadné: V náročném lyžařském areálu chybí tréninkové oblasti v údolí. Ovšem díky proslulým lyžařským školám a 59 km mírných sjezdovek se začátečníci mohou skvěle uplatnit v oblasti Hochsölden-Sölden. Nezkušení lyžaři zde také mohou pohodlně nastoupit do kabinkové lanovky a nechat se vyvézt vzhůru.

Nejlepší způsob je sednout do lanovky Giggijochbahn a vyvézt se až k „Miniliftu“ u vrcholové stanice (vlek č. 16). Na tomto krátkém svahu i v dětském parku si mohou klidně dovolit první lyžařské pokusy i úplní začátečníci. Další příležitostí jsou dlouhé modré sjezdovky, ke kterým se dostanete lanovkami Silberbrünnl a Giggijoch (č. 18 a 19), anebo se vyvezte lanovkou Gletscherexpress až k Tiefenbachferner, který láká jednoduchými, slunnými svahy.

Pro rodiny s dětmi má Sölden skvělou lyžařskou školu s dětským parkem na Giggijochu. Posuvné pásy, zábavný parkur a speciální dětské vleky spolu s péčí o děti v místních lyžařských školkách zajišťují dětem tu nejlepší péči a zábavu. Lyžařská a snowboardová škola Sölden-Hochsölden vyhovuje všem potřebám malých lyžařů a pomáhá zajistit bezpečný pohyb na lyžích i na prkně v „Bobo's Kids Club Sölden“. Na třech různých místech v lyžařském středisku nabízí Bobo péči o děti a hravé učení na dopravních pásech, karuselech a provazových vlecích (www.skischule-soelden.com). Další lyžařskou školku provozuje také Yellow Power Sölden School & Rent.

Naplánuj si pobyt

Skipasy

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

161cm
101cm
67cm
34cm
54cm
85cm
lis
90cm
pro
134cm
led
91cm
úno
81cm
bře

Víc o lyžařském terénu

49%
Modré sjezdovky
32%
Červené sjezdovky
19%
Černé sjezdovky
40
Sjezdovky celkem
141.5 km
Sjezdovky celkem
15 km
Nejdelší sjezd
141.5 km
Sjízdný terén
3.8 km
Osvětlené
90 km
Zasněžování

Počet vleků: 31

9
Kabinkové lanovky
1
Expresní 8-sedačky
4
Expresní 6-sedačky
7
Expresní 4-sedačky
2
2-sedačky
8
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3340m
Vrchol
1990m
Převýšení
1350m
Údolí

Důležité termíny

23 září, 202223. 09. 2022
Plánovaný start sezóny
07 květen, 202307. 05. 2023
Plánovaný konec sezóny
241
Délka sezóny (dny)
242
Délka minulé sezóny (dny)
74
V provozu (roky)
800cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.