Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 7v Après ski v regionu Evropa
Č. 1snowpark v regionu Rakousko
Č. 1snowpark v regionu Tyrolsko
Všechny recenze

Přehled

Lyžařské středisko Sölden

Lyžařské středisko, které má zároveň přímý přístup k ledovcové oblasti - takové je v Rakousku jen jedno: Sölden v údolí Oetztal. Město Sölden patří mezi nejznámější destinace v Rakousku. Jako tradiční dějiště závodů Světového poháru a jedno z nejznámějších lyžařských a snowboardových středisek v Alpách nabízí Sölden obrovskou rozmanitost sjezdovek všech stupňů obtížnosti, stejně jako řadu moderních vleků a lanovek.

Lyžařské středisko se rozkládá na třech horách a člení se do tří oblastí, lišících se svým charakterem. Zatímco nejníže položená Giggijoch (2300 m) nabízí hlavně nejmírnější, modré svahy, široké i několik stovek metrů, kde si začátečníci mohou tříbit styl, Gaislachkogel ve výšce nad 3000 metrů je rájem pro zkušené lyžaře. A na ledovcích Tiefenbach a Rettenbach si na své přijdou jak milovníci rychlé, agresivnější jízdy, tak i milovníci širokých carvingových oblouků. 

► Jak si nejlépe užít lyžování v Söldenu

Svůj lyžařský den můžete odstartovat na Giggijoch. Gondola vás rychle vyveze až do výšky 2300 metrů, kde si můžete vychutnat nepřeberné množství pohádkových modrých sjezdovek, které jsou navíc v dopoledních hodinách díky své východní expozici zalité sluncem. Kdo chce čelit výzvě širokých carvingových dálnic, jsou mu k dispozici strmé svahy na Hainbachjoch. Než se ale probudí i největší pařmeni a spáči, měli byste se raději vypravit na Gaislachkogel. Přesun do poněkud náročnější části lyžařského areálu je jednoduchý a snadný díky 6-sedačkové lanovce Stabele. Už z dálky se před vámi rýsuje masivní konstrukce na Gaislachkogelu. Vrchní stanice umístěná v 3058 metrech totiž leží už na permafrostu, proto ta zvláštní lanovková konstrukce. Tady nahoře se nachází také jedna ze tří impozantních vyhlídkových teras, odkud je nádherný výhled na Ötztalské hory. Kromě mnoha třítisícovek můžete dohlédnout i na nepříliš vzdálené lyžařské středisko Obergurgl-Hochgurgl. A potom už vás čeká velmi působivý sjezd z Gaislachkogelu do údolí, při kterém překonáte 1700 výškových metrů!

Velká část z lyžařského střediska se v zimě ocitá poměrně brzy ve stínu, proto byste měli určitě co nejdřív zamířit k ledovcovým lyžařským terénům. Díky Langegg, Einzeiger a Gletscherexpress se dostanete nahoru na Rettenbach a už za jízdy gondolou se vám otevře výhled na impozantní a hlavně strmou sjezdovku Světového poháru. Právě tady každý rok startuje celá série závodů SP. Vaše plavba gondolou končí v nadmořské výšce 3247 metrů. Oba zdejší ledovce jsou vzájemně propojeny 165 metrů dlouhým lyžařským tunelem, takže začít můžete třeba na Tiefenbachferner. Tři vleky na Tiefenbachferner obsluhují v podstatě stejné tratě. Do nejvyššího bodu střediska, do výšky 3250 metrů vás vyveze lanovka Tiefenbachbahn. A tady se nachází další velká vyhlídková plošina, z níž si můžete vychutnat panoramatický výhled na obrovské ledové masy pod Wildspitze i na Pitztalský ledovec.

Potom už to jde na široké sjezdovce díky velkým carvingovým obloukům ráz na ráz: Na to šup jste zpátky u údolní stanice. Vyvezte se 6-sedačkou Seiterkar a sjezdem od její horní stanice uzavřete malou prohlídku ledovce Tiefenbach a ocitnete se na druhém ledovci v lokalitě Rettenbachferner. Zpátky do "běžného" lyžařského střediska se dostanete sjezdem do údolí Rettenbachtal.

► Vynikající après ski

Sölden je světově proslulý díky své skvělé après ski scéně. Večírky začínají už časně odpoledne na Giggijoch. Potom se pulzující srdce apres-ski přesouvá přímo do Söldenu. Sonnenschirm, Fire & Ice, Mogul nebo Kuckuck - ať už navštívíte jakýkoli z těchto podniků, zábava je zaručená! Pařmeni tady můžou kalit opravdu celou noc, až do dalšího rána. Ale pamatujte, když moc ponocujete, šanci na brilantní lyžovačku potom zaspíte!

► Nenechte si ujít 007 Elements

007 Elements je nová spektakulární výstava v nadmořské výšce 3048 metrů, která vás dostane do dobrodružného světa Jamese Bonda (jehož zatím poslední osudy ve filmu Spectre se zčásti odehrávaly právě v Söldenu)

► Zajímavosti

Elon Musk prý plánuje propojení Söldenu s Pitztalem prostřednictvím převratné technologické novinky Hyperloop. Bez bližších detailů to uvádí samotné lyžařské středisko na svých stránkách.

► Výhodný Multi-Resort Skipass

Nový typ skipasu lyžařům zpřístupní celkem 254 km sjezdovek v Söldenu i v Obergurgl-Hochgurgl. Tento multi-skipas získáte automaticky, pokud kupujete skipas na 3 a více dní. 

► Platí se i za děti

Bezplatný vstup mají pouze děti mladší 4 let. Děti od 4 do 7 let platí za vstup do střediska 2 eura na den, starší děti zhruba 60% ceny dospělého skipasu.

Restaurace

Restaurace a Aprés-Ski-Bary v Söldenu 

Tipy na snídaně v Söldenu

 

Bäckerei Konditorei Ötztal Bäck
Dorfstraße 132
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 2482
www.oetztal-baeck.at

Pekařství nabízí svým zákazníkům čerstvý chléb, denně čerstvé koláče i další občerstvení. Otevřeno už od 06.00 hodin ráno! Další pobočku najdete na Gemeindestraße 2.

 

Zum Kuckuck
Dorfstraße 44
6450 Sölden
www.zumkuckuck.at

Snídani v tomto baru dostanete až od 10 hodin dopoledne - ale ne každý je ranní ptáče, že... Svůj lyžařský den tak můžete začít přímo na údolní stanici lanovky Giggijochbahn lahodnou snídaní, křupavými croissanty, kávou a ranním snackem. A dost možná tady svůj lyžařský den i zakončíte - vydatným Après-Ski…

 

Tipy na oběd v Söldenu

 

Restaurant & Wirtshaus Giggijoch
Skigebiet Giggijoch
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 508 375

Sraz na oběd ve výšce 2284 metrů! Přímo ve vrcholové stanici lanovky 8EUB Giggijochbahn čeká na hladové lyžaře největší restaurace v celém skiareálu. Samoobslužná restaurace s rakouskou a mezinárodní kuchyní s domáckou atmosférou, dvěma vělkými slunečnými terasami a s zvláštní dětskou restaurací přitahuje pravidelně davy hladovců.

Restuarace „s’Wirtshaus“ na Giggijochu je podnik s obsluhou. V útulném lokálu i na terase chráněné před větrem se podávají vybraná rakouská jídla. 


Tipy na večeře v Söldenu

 

Steakhouse Castello Falkner
Oberwindaustr. 19
6450 Sölden
Tel. +43 (0)52542600
www.thesteakhouse.at

„Joe’s Höhle“, steakhouse v suterénu 4hvězdičkového superior hotelu Castello Falkner září na kulinářské mapě Söldenu už po mnoho let. Od tenkého "Lady Steaku" až po pořádný Flank Steak vážící 900 g, od entrecotu přes Surf'n'Turf a Pfefferseak nebo Sportmansteak: veškeré maso pochází výhradně z rakouského skotu a chutná skvěle! V nabídce jsou také steaky z tuňáka a lososa a tygří krevety! Pozor: Je zde nutná rezervace.

 

Törggele Stub’n
Achweg 1
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 3535
www.die-alm.at

Törggele Stub'n nabízí útulné prostory a 140 míst pro své hosty. Podávají se tradiční tyrolská jídla a speciality Törggele, jako je například jihotyrolská uzená šunka na medovém melounu, hovězí carpaccio nebo tyrolský Speckbrettl s oblohou.

 

Restaurant Nudeltopf
Wohlfahrt 556
6450 Soelden
Tel. +43 (0)5254 2010
www.nudeltopf.at

Domácí italská pizza, těstoviny a lasagne podávané ve velkých porcích a za solidní ceny, příjemná hudba a pohodová atmosféra, stejně jako přátelská obsluha - co si přát víc?

 

Après-Ski-Bary a Party v Söldenu

 

Hühnersteign
Plörweg 2
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 28 72
www.huehnersteign.at

V útulné chatě hned vedle sjezdovky rozhodně nikdo nechodí spát se slepicemi. Svařák, trendy pití, vydatné tyrolské jídlo a dobrůtky - pro pestrou směs návštěvníků od rozjásané mládeže přes celebrity, freeridery a seriózní třicátníky. 

 

Bierhimmel
Dorfstraße 9
6450 Sölden
www.bierhimmel-soelden.com

Centrálně situovaný Bierhimmel DAS Inlokal vhodný na prodloužené Après-Ski. Na třech podlažích baví publikum DJové a živé kapely. Na baru se míchají různé koktaily a nápoje všeho druhu, k tomu široká nabídka piva a pochoutek z grilu.

 

Fire&Ice
Dorfstraße 58
6450 Sölden
Tel. +43 (0)5254 2203
www.soeldenapresski.at

Tenhle ústřední party-hotspot si milovníci večírků nesmějí nechat ujít. Kdo se jednou dostane do Söldenského bermudského trojúhelníku, tomu není pomoci :) Dvacet metrů od Fire&Ice leží Almrausch a na druhé straně Schirmbar. Každý z barů má svůj styl a charakter. To musíte zažít!

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

145cm
91cm
61cm
31cm
7cm
97cm
lis
105cm
pro
120cm
led
93cm
úno
82cm
bře
87cm
dub
32cm
kvě
7cm
čvn

Víc o lyžařském terénu

Modré sjezdovky
49%
Červené sjezdovky
32%
Černé sjezdovky
19%
Sjezdovky celkem
40
Nejdelší sjezdovka
15 km
Sjízdný terén
141.5 km
Osvětlené
3.8 km
Zasněžování
90 km

Počet vleků: 31

Kabinkové lanovky
9
Expresní 8-sedačky
1
Expresní 6-sedačky
4
Expresní 4-sedačky
7
2-sedačky
2
Lyžařské vleky
8

Nadmořská výška

Údolí
1350m
Vrchol
3340m
Převýšení
1990m

Důležité termíny

18 říjen, 202318. 10. 2023
Plánovaný start sezóny
05 květen, 202405. 05. 2024
Plánovaný konec sezóny
241
Délka sezóny (dny)
242
Délka minulé sezóny (dny)
76
V provozu (roky)
800cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.