Kolik lidí, tolik chutí... To samozřejmě platí i o výběru sjezdovek, které upřednostňujete. Zatímco někteří z vás dávají přednost prudkým svahům s boulemi nebo jízdě metrovým prašanem, jiní nejvíc ocení široké, krásně upravené a dokonale hladké sjezdovky s konstatním sklonem a nádherným výhledem na okolní hory. 

Ať už preferujete jakékoli z vyjmenovaných typů tratí, ve výběru 10 nejlepších sjezdovek, který jsme si pro vás na OnTheSnow připravili, si každý najde tu pravou! 

 

1. Pic du Midi de Bigorre, La Tourmalet - Francie

Mýlil by se ten, kdo by Pic du Midi de Bigorre považoval jen za ideální místo, kde se dá naučit lyžovat. Existuje tu totiž i několik náročných tratí. Ve skutečnosti je Pic du Midi de Bigorre jedním ze světových gigantů, který se pyšní vrcholem ve výšce 2877 m n.m., zároveň se jedná o nejvyšší bod v Pyrenejích, kam se lze dostat lanovkou. Celkové převýšení zde činí 1900 metrů. Dlouhá cesta dolů, úplně mimo sjezdovky, patřila až do nedávna mezi trasy, které je nutné absolvovat s průvodcem. I když už to teď není nutnost, doprovod průvodce je každopádně vhodný...

Poté, co se dost vynadíváte na nádherné panorama horských vrcholů, začíná klasický sjezd, dlouhý a strmý v několika variantách, včetně "Combe de L'Ours", jejíž zdolání trvá čtyři hodiny a končí v malé vesničce Artigues, kde můžete využít kyvadlového autobusu pro freeridery.

"Když jsme lyžovali na Pic du Midi, naše skupina měla to štěstí, že jsme si mohli užívat úžasný jarní sníh, který vypadal, že nemá konce. Z té nádherné výšky jsme ale sestupovali opatrně," řekl k zážitku z Pic du Midi Arnie Wilson, novinář a spisovatel věnující se lyžařské tématice.

Nejlepší sjezdovky: Z vrcholu Pic du Midi se otevírá výhled do ohromných dálek.

 

2. Valle Nascosta, Cortina - Itálie

Sjezdovka uprostřed ničeho, to je asi nejvýstižnější popis trati “Valle Nascosta” (Skryté údolí). Její jednoznačnou předností je vzdálenost asi 20 minut autobusem z centra Cortiny, ovšem návrat už není tak jednoduchý. Zpáteční cesta autobusem nebo taxíkem trvá mnohem déle, dokonce o tolik déle, že to spoustu lidí úplně odradí, což je ale velká škoda. Ti, kdo nevzdají, jsou po zásluze odměněni - vychutnávají si fantastický 8 km dlouhý sjezd.  

"Tahle trať je skutečně jedním z pokladů Cortiny a celých Dolomit," říká Marianne Moretti z Cortina Turismo. "Je to pocit, jako byste se ocitli milion kilometrů od světa, když si tak svištíte dolů a před vámi se otevírají ty úchvatné scenérie."

Z otevřeného vrcholu Lagazuoi (2750 m.n.m.) sestupuje trať přes velkolepé 360° výhledy na růžová, šedá a hnědá nadloží Dolomit s občasnými záblesky zmrzlých vodopádů. V dolní části se na koňským potahem můžete dostat na okruh Sella Ronda a třeba si zalyžovat ve střediscích Alta Badia či Val Gardena, nebo se vrátit autobusem zpátky do Cortiny.

Nejlepší sjezdovky: Scenérie ve Skrytém údolí, Cortina, Itálie

 

3. Trať 4, Riksgränsen - Švédsko

Riksgränsen je opravdu neobvyklé lyžařské středisko – nachází se totiž ve švédské Arktidě. Příliš velká zima a přílišná tma umožňuje otevřít až od poloviny února, ale sníh se tam samozřejmě drží výborně, takže tenhle areál bývá v provozu až do pozdního léta. Od konce května si tu můžete zalyžovat i za půlnočního slunce.

Ve středisku Riksgränsen s vrcholem v 910 metrech nad mořem najdete obří park se spostou boulí a hrbolů, z nichž budou samozřejmě všichni snowboardisti i freeskieři nadšení. Vyzkoušejte trať 4, zažijete vzrušení z lyžování na hranicích s Norskem, odkud se po sto metrech stočíte zpátky na území Švédska.   

Nejlepší sjezdovky: lákavá příležitost pro freeridery na sjezdovce 4 v Riksgränsen

 

4. Back Corries, Nevis Range - Skotsko

Minimálně na pěti místech ve Skotsku máte šanci najít vynikající sjezdovky, nabízející navíc jedny z nejlepších scenérií na světě.

Jedním z kandidátů na nejlepší trať v Británii je málo známá Back Corries ve středisku Nevis Range. Jasně že i tady se dá bojovat s vichřicí a vánicí, když zrovna kápnete na špatný den, v tom případě ale bude prostor samozřejmě uzavřený. Když vám ovšem povětrnostní podmínky budou hrát do karet a vy se dostanete nahoru na dlouhý hřeben, stačí už jen si vybrat svůj výchozí bod, namířit lyže dolů a užívat si neopakovatelnou atmosféru a prostředí.

Nejlepší sjezdovky: Málo známá Back Corries v Nevis Range


 

5. Val de Mesdì, Alta Badia - Itálie

Zatímco spousta lidí si užívá příjemný den lyžováním na okruhu Sella Ronda, střídaje přitom sjezdovky po směru hodinových ručiček, pár vyvolených z obvyklé trasy u Arabba odbočí a vydá se do areálu nabízejícího klasické off-piste lyžování v Dolomitech, do Val de Mesdi. Vybaveni lavinovou výstrojí asi tak po hodině přejdete přes vrchol masivu Sella a můžete se konečně ponořit do oné slavné skalní rozsedliny se sklonem 35 stupňů, nad vámi dominantní skalní stěny, a vy si musíte vystačit s relativně úzkými obloučky, než se trať rozšíří a vy budete moci zdolat zbývajících 1200 výškových metrů.

Nejlepší sjezdovky: Sjezdovka Val de Mesdi v Alta Badia, Itálie

 

6. Dammkar, Mittenwald - Německo

Ostatní německá lyžařská střediska kromě Garmisch nejsou tak známá, jedno konkrétní místo však patří mezi freeridové lahůdky. Víc než 80 let museli milovníci off-piste překonávat 1300 výškových metrů a šlapat nahoru pěšky, ohrožováni lavinami. Teď už se tak namáhat nemusejí. Na vrchol je dostane lanovka, tunel, který protíhá vrchol hory, kde se kdysi lyžaři museli potýkat s ledovými hřebeny. A kdykoli je lavinové nebezpečí příliš vysoké, trať je uzavřena. Na vrcholu se nachází restaurace, kde se kromě občerstvení můžete dokonce i oženit (nebo vdát) a za jasných dní odtud můžete pozorovat panoramata s Zugspitze. Kdo by ale ztrácel čas s jídlem, výhledy nebo manželstvím, když jde o jediné, a to je čerstvý sníh!

Nejlepší sjezdovky: Freeride na Dammkaru, Mittenwald

 

7. Zeď, Avoriaz - Francie

Obvykle známá jako "Švýcarská zeď", oficiálně se ale tahle trať jmenuje Chavanette. Tenhle obrovský a prudký svah začíná na hranicích mezi Francií a Švýcarskem a končí ve Švýcarsku. je vzrušující nejen pro svůj sklon, ale i pro obří boule, které jsou pro tenhle svah typické.

Obtížnost závisí do značné míry na povětrnostních podmínkách, při kterých se tady ocitnete. Pokud je zrovna čerstvý sníh a vy máte dostatečně silná kolena, dolů se vám pojede dobře. Nicméně pokud nejste dostatečně vyškoleni a pokud před vámi tuhle trasu projede hodně lidí, takže na boulích bude jen vyleštěný led, bude to o trochu míň než příjemný zážitek. Za takových okolností není žádná hanba (dobře, ne velká) otočit se a vrátit se k lanovce hned vedle dráhy.  

Tzv. Švýcarská zeď – tihle dva si obhlížejí sklon a boule a zvažují rizika

 

8. Kanin – Sella Nevea - Slovinsko/Itálie

Propojení lokalit Kanin a Sella Nevea lanovkami Doppelmayer umožňuje už od roku 2009 freeriderům užívat si nádhernou trať, procházející lesnatými úseky. Z vrcholu se přitom nabízejí nádherné výhledy až na Jadran!

Nicméně kromě krásných výhledů a faktu, že tady nenajdete davy lidí, s nimiž byste se museli o neporušený prašan přetahovat, stojí za zamyšlení i skutečnost, že právě tady lyžujete na pomezí takzvané Železné opony. Právě tudy vedla ještě před čtvrt stoletím ta tenká, ale ostře hlídaná linie mezi Východem a Západem. 

Strhující výhledy se nabízejí lyžařům na slovinsko-italské hranici

 
 

9. Wild Grub'n, ledovec Stubai - Rakousko

Trať Wilde Grub’n na ledovci Stubai, oficiálně na mapách značená jako sjezdovka 14, je 10 km dlouhá a z vrcholu ledovce (3.210 m.n.m.) při jejím zdolávání klesnete o 1.450 výškových metrů. Jak název napovídá, po hladké části ledovce na vrcholu, kde byla zprovozněna i černá sjezdovka, po níž se můžete spustit dolů od čtyřsedačkové lanovky, vás čeká jízda jako na horské dráze směrem do údolí, čisté - a dlouhé potěšení z rychlé a zábavné jízdy. Nejzajímavější část Wilde Grub’n začíná zhruba v 2640 m.n.m., kde končí ledovec, daleko od lyžařských vleků. Ty se objeví zase až na konci, takže máte pocit, že jste milion kilometrů od zbytku světa. Ve středisku Stubai mají dokonce speciální oddělení pro prašan, "Powder Department", kde si můžete ověřit počasí a povětrnostní podmínky, objednat si testovací jízdu s bezpečnostním lavinovým vybavením a podobně. 

Vyzkoušejte rychlou a zábavnou trať Grub'n ve Stubai

 


10. Trať Olympia, Igls - Rakousko

Jedna jediná sjezdovka na světě hostila tři různé akce v alpském lyžování. Olympia na Patscherkofel v Igls nad rakouským Innsbruckem byla dějištěm Olympijských her v Innsbrucku v letech 1964 a 1976. V roce 2012 se tady odehrály Zimní olympijské hry mládeže. 

Sjezdovka je jasnou hvězdou Patscherkofelu, kde je jinak jen skromný lyžařský areál. V okolí Innsbrucku leží ještě dalších osm sousedících lyžařských areálů, takže i když do téhle oblasti zavítáte na týden nebo víc, určitě se nudit nebudete! Olympia je nádherná vysokorychlostní trať, dlouhá 5,1 kilometru na svahu s převýšením 1350 metrů, obklopená přenádhernou tyrolskou přírodou. Experti tuhle trať zvládnou sjezt za míň než dvě minuty, ale proč spěchat?

Pohled na Innsbruck ze sjezdovky Olympia v Igls