Přemýšleli jste už někdy nad zdoláním opravdu hrůzu nahánějící sjezdovky, ale ještě jste se k tomu nedostali? Přinášíme vám videa z jízd po takových svazích, abyste měli aspoň matnou představu, o co při takovém kousku opravdu jde – i když, co si budeme povídat, lepší je to jednou zažít než desetkrát o tom slyšet...

Jak sjezdovka vypadá, vám na první pohled nic neřekne, protože i ta nejstrmější a nejděsivější sjezdovka vypadá pod štědrou vrstvou sněhu poměrně přívětivě.

Většina sjezdovek nakonec není tak hrozná, když už se rozjedete – nejhorší částí je totiž úplný začátek. Na které z nich si troufnete nebo jste si dokonce už troufli?


1. VALLÉE BLANCHE, Chamonix, Francie

Sjezdovka Vallée Blanche v Chamonix o celkové délce 20 km je nejdelší freeride sjezdovkou v Evropě. Její sjíždění vás přivede mezi lyžařské experty.

Na této sjezdovce zdoláváte převýšení 2800 metrů a nacházejí se na ní některé nebezpečné úseky plné trhlin, útesů a také lavinového nebezpečí. Troufnout by si na ni měli pouze lyžaři, kteří nemají problém dělat pravidelné oblouky i na černých sjezdovkách. Celkem vhodné je najmout si na pár hodin místního průvodce, který vám ukáže skryté nástrahy a také nejlepší cestu.

Na výběr máte více tras: Normal Vallée, Petit Envers du Plan a Grand Envers du Plan. Poslední dvě jsou krásné na pohled, ale je na nich strašně moc skrytých trhlin a také je na nich vyšší lavinové nebezpečí. Tato sjezdovka je v nejlepším stavu v únoru a březnu.

 

2. CORBET'S COULOIR, Jackson Hole, Wyoming, USA

Sjezdovka, která je pojmenována podle lyžařského instruktora Barryho Corbeta, je považována za nejděsivější sjezdovku v USA a najdete ji v Jakson Hole ve státě Wyoming. Nejtěžší částí této sjezdovky je její úplný začátek, jak můžete vidět na videu.

Trať je dosažitelná lanovkou Randezvous Mountain. Vstup na tuto trať je asi tři metry vysoký a po obou stranách má skalnaté stěny. Lyžaři musí čelit 9 metrové trase pod úhlem 50 stupňů, a potom prudce zabočit doprava, aby se vyhnuli kamenné stěně.


3. MUR SUISSE / SWISS WALL, Champéry, Švýcarsko

La Chavanette je známé také jako "Švýcarská zeď". To už samo o sobě naznačuje, že za touto sjezdovkou se skrývá něco neobyčejného. Tahle sjezdovka je totiž jednou z nejhrůzostrašnějších na světě. Ti, kteří sebrali dost kuráže na to, aby se touto sjezdovkou spustili, tvrdí, že je strmá až do takové míry, že nevidíte, co leží před vámi.

Do části zvané Chavanette, kde se nachází tato nechvalně známá „Mur Suisse“, vedou i lanovky z francouzského střediska Avoriaz. Lyžařům se doporučuje přijít na tuto trať co nejdříve po ránu, v pozdějších hodinách se totiž změní na obrovskou strmou ledovou plochu.

Než od lanovky přetraverzujete ke "Zdi", minete ceduli s nápisem „Pouze pro experty.“ Pokud se ale nenecháte odradit, uděláte pár prvních oblouků a dostanete se k převisu, sjezdovka se vám ukáže v plné kráse.

 

4. NORTH VALLUGA, St. Anton am Arlberg, Rakousko

Hrůzostrašná sjezdovka, nacházející se na vrcholu Valluga ve středisku St. Anton am Arlberg, je jednou z nejznámějších freeride sjezdovek v Rakousku. Vstup na sjezdovku je povolen jen těm, kteří využívají služby místních horských průvodců a následně se vyvezou gondolou na vrchol. Sjezdovka má dvě varianty: Valluga North Face a Valluga Bridge Couloir. Čekají na vás mnohé převisy, překážky, místy dokonce téměř horolezecké kousky.

 

5. DELIRIUM DIVE, Sunshine Village, Alberta, Kanada

Ve vesničce Sunshine Village se nachází strmá sjezdovka na kopci Goat´s Eye. Je určena pro ty nejodvážnější lyžaře. Na lanovku vedoucí k této sjezdovce jsou vpuštěni pouze ti lyžaři, kteří jsou vybaveni lavinovým vysílačem a lavinovou lopatou (popravdě řečeno, toto opatření je zavedeno hlavně kvůli odstrašení méně pokročilých lyžařů, kvůli opravdovému riziku laviny). Nejobtížnější je samotný vstup na sjezdovku. Je těžké vidět, co zrovna leží před vámi. Ale když překonáte tento nebezpečný začátek, sjezdovka se rozprostře do schůdnějších cestiček.

 

SHRNUTÍ


Nejděsivější sjezdovky na světě jsou následující:

  1. Vallée Blanche, Chamonix, Francie
  2. Corbet's Couloir, Jackson Hole, Wyoming, USA
  3. Mur Suisse / Swiss Wall, Champéry, Švýcarsko
  4. North Valluga, St. Anton am Arlberg, Rakousko
  5. Delirium Dive, Sunshine Village, Alberta, Kanada