Champéry Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 8pro rodiny v regionu Evropa
Č. 2pro začátečníky v regionu Švýcarsko
Č. 1v kvalitě sjezdovek v regionu Wallis / Valais
Všechny recenze

Skiareál

Malebné švýcarské městečko Champéry leží hodinu a půl od Ženevy při cestě k Mont Blancu. V roce 1969 bylo jedním ze zakládajících středisek obrovského francouzsko-švýcarského resortu Portes du Soleil, ale zvlášť za zimní rekreací se sem jezdilo dávno před tím. Už v roce 1857 tu byl otevřen první hotel Dent-du-Midi, který dnes bohužel nestojí a který svou první oficiální zimní sezonu zažil až s boomem lyžování, konkrétně v roce 1910. V té době sem už čtyři roky jezdila železnice, tudíž doprava byla jednodušší a rychlejší. Vlak byl pro turisty, kteří se rozhodli v horách relaxovat, důležitý, avšak na to, aby se Champéry stalo plnohodnotným lyžařským střediskem, potřebovalo vlek či lanovku. Ta první, jež spojila Champéry s vrcholem Planachaux se rozjela v roce 1939.

 

Na lyžích pro fondue

Dnes jezdí na Planachaux (1800-2000 m) lanovka kabinková, která vás zaveze do ráje zejména pokročilejších lyžařů. Těm doporučujeme červené sjezdovky na Grand Paradis, na druhou stranu pak po některé z modrých můžete sjet do vedlejšího střediska Les Crosets, které se pyšní vyhlášeným snowparkem.

Zajímavá je pro turisty návštěva Champéry a okolí i v létě, kdy mohou například v horách na dnes už nikterak nestřežené hranici objevovat někdejší pašerácké stezky mezi Švýcarskem a Francií. Mimo zimní sezonu je v provozu také místní lanové centrum. 

Obrovský lyžařský resort na francouzské i švýcarské straně Alp Portes du Soleil vám umožní na jeden skipas lyžovat až na 650 kilometrech sjezdovek, neboť propojuje dvanáct lyžařských středisek v obou zemích. A mimo těch sportovních, si v této oblasti můžete dopřát také gastronomické zážitky, které vám nabídne devadesátka špičkových horských restaurací na sjezdovkách. Zvlášť doporučujeme ochutnat švýcarské sýrové speciality fondue a raclette.

 

Za zvoníkem a na farmu

Dnes je Champéry moderní lyžařské středisko s michelinskými restauracemi a luxusními hotely, přesto tu staré časy připomínají nejen původní zachovalé chalupy. Mimo jiné tu žije a pracuje poslední švýcarský zvonař. V dílně Jeana Denise Perrina tak můžete vidět po generace předávané umění ruční výroby zvonů.

Při procházkách městečkem se pokocháte pohledem na impozantních sedm vrcholků Dents du Midi, z nichž nejvyšší, La Haute Cime měří úctyhodných 3257 metrů. Nejlépe poznáte Champéry při prohlídce komentované profesionálním průvodcem. A pokud vás zajímá tradiční švýcarský venkovský životní styl, zajeďte se podívat na místní farmu, kde vás pohostí svými produkty a ukážou vám, jaké to je starat se denně o stádo dvaačtyřiceti krav.

Naplánuj si pobyt

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

186cm
117cm
78cm
39cm
16cm
16cm
lis
91cm
pro
155cm
led
94cm
úno
77cm
bře

Víc o lyžařském terénu

52%
Modré sjezdovky
33%
Červené sjezdovky
14%
Černé sjezdovky
21
Sjezdovky celkem

Počet vleků: 17

1
Kabinkové lanovky
1
Expresní 8-sedačky
3
Expresní 6-sedačky
3
4-sedačky
9
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

2277m
Vrchol
1237m
Převýšení
1040m
Údolí

Důležité termíny

09 prosinec, 202309. 12. 2023
Plánovaný start sezóny
07 duben, 202407. 04. 2024
Plánovaný konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
N.A.
Délka minulé sezóny (dny)
N.A.
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.