Prémiový partner

Jackson Hole Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 1pro experty v regionu Severní Amerika
Č. 1pro experty v regionu USA
Č. 1pro pokročilé v regionu Wyoming
Všechny recenze

Skiareál

Je pravda, že Jackson Hole Mountain Resort (JHMR) má pověst střediska jen pro extrémní sportovce. V posledním desetiletí ale byla spousta peněz a úsilí investována do rozšíření a vylepšení služeb také pro rodiny s dětmi. Fanoušci extrémních zimních sportů se ale nemusejí bát - všechny náročné oblasti a přístup k backcountry tam jsou samozřejmě i nadále! Zatím tu najdete mnoho středně náročných tratí a rychlejší vleky pro dopravu lyžařů do oblastí pro začátečníky a mírně pokročilé. Prozradíme vám malé tajemství: Jackson Hole zatím stále zůstává tak trochu utajeným střediskem s návštěvností méně než 500 tisíc lyžařů za sezónu!

"Naše hora je jedinečná!"- tak zní slogan, který uvidíte na dolní i vrcholové stanici lanovky, která přepraví najednou až 100 pasažérů a při své cestě překonává rozdíl víc než 1260 výškových metrů z údolní stanice až na vrchol Rendezvous-Mountains v nadmořské výšce 3185 metrů.

Výstražné cedule všude u nástupních i výstupních stanic vleků upozorňují na možná nebezpečí, která pohyb v horách může přinést. V Jackson Hole nabádají k nejvyššímu stupni bdělosti a pozornosti, aby nedocházelo k ohrožení lyžařů a turistů, ke zraněním a úrazům. Proto je nezbytné řídit se vždy pokyny uvedenými na výstražných tabulích a traťových značkách. Varování končí větou: „Dej hoře respekt, jaký si zaslouží.“ Tady v žádném případě nejde o přehnanou opatrnost, protože v obrovské, víc než 1000 hektarů rozlehlé oblasti se mohou dostat do potíží i ti nejzkušenější lyžaři. Z celkového počtu 116 sjezdovek je asi polovina vyhrazena pro zkušené lyžaře, všechny tratě jsou velmi dobře značené. V Jackson Hole se vám nejspíš nestane, že byste na vlek nebo lanovku čekali déle než pět minut (jedině snad s výjimkou ranních sjezdů v rámci PowderDay).

Od sezóny 2011/2012 je v Jackson Hole v provozu nový vlek: dvousedačka Marmot. Jeho trasa začíná těsně pod starším vlekem Thunder a vyveze vás o 365 výškových metrů výš, až na vrcholovou stanici lanovky Bridge. Dřív jste museli sjet úplně dolů a od Thunderu se dostat ke gondole, ale teď, díky vleku Marmot můžete strávit velkou část dne ve středních a vysokých nadmořských výškách!

 

Powder Day

Lidé o Powder Day v Jackson Hole žertují, že je to spíš “Powder Hour“. Místní obyvatelé už s tímhle počasím mají zkušenosti a jsou na něj zvyklí, takže vědí, kde najít v téhle oblasti skutečně dobrá místa na freeride v prašanu. Určitě není žádná ostuda nebo slabošství vzít si na Powder Day místního průvodce, naopak je to to nejmoudřejší, co můžete udělat, pokud chcete zkusit nějaké dobré vertikály nebo prozkoumat víc než 1200 hektarů při backcountry. V roce 1999 patřil Jackson Hole k prvním střediskům, která prostřednictvím vleku otevřela lyžařům přístup k backcountry.

Pokud se do zdejších terénů chcete přece jen vydat bez průvodce, největší šanci na prašan máte na těžko přístupných místech. Headwall a Casper Bowl například patří do příjezdové části terénu, ale od vrcholové stanice Bridge k nim musíte ještě 20 minut pokračovat pěšky. Pokud se vám chůze zajídá, potom pro vás bude správná volba Saratoga Bowl na Apres Vous nebo Moran Woods na Casper. Tyhle terény nejsou tak strmé a dlouhé jako Hobacks (u sedačkové lanovky Sublette), ale snad díky tomu déle nabízejí panenský sníh. Tak na Pepi’s Ridge, lemované stromy se prašan drží déle než jinde. I tenhle terén je přístupný od sedačky Sublette).

Máte-li veškeré potřebné vybavení jako lavinový vyhledávač, lavinovou lopatu a sondu, a máte i zkušenosti, nenechte si ujít skutečné backcountry dobrodružství: Rock Springs a Cody Bowl, nacházející se přímo na jižním okraji střediska za dobře značenými bránami. Tyto areály jsou výbornými výchozími body, i když se nedá zaručit, že nový prašan tu zůstane dlouho beze změny.

 

Náročné jsou backcountry svahy v severní části areálu v Grand Teton National Park; dostupné jsou od výstupní stanice lanovky anebo od vleku Apres Vous. Při hledání trasy tady ale potřebujete velké dovednosti a bohaté zkušenosti nebo ještě lépe někoho, kdo oblast zná a povede vás.  I když na zdolání kaňonu Granite nemusíte mít horolezecké zkušenosti, mohly by se vám hodit, pokud zabloudíte.

 

Pro rodiny s dětmi a začátečníky

Část střediska určená vyloženě pro začátečníky se nachází u sedačkové lanovky Eagle’s Rest a expresního vleku Teewinot poblíž dolní stanice kabinkové lanovky. Nejste-li úplný začátečník, mohli byste se tu ale za chvíli začít nudit, dokonce i přesto, že v lese mezi širokými otevřenými sjezdovkami jsou připravené kratší svahy, které by se vám mohly líbit. Pro děti je ale tahle část areálu jako dělaná, tady zažijí spoustu dobrodružství dokonce i mimo sjezdovky.

Pokud už jste mírně pokročilí lyžaři, nejlépe vám bude v Apres Vous Mountain, kde se nemusíte starat ani o mapy sjezdovek, ani se bát, že najednou visíte na kraji útesu. Menší a také méně strmé dvě hory, které jsou součástí Jackson Hole, jsou dostupné expresní čtyřsedačkovou lanovkou z vrcholové stanice vleku Teewinot. Lanovka vás vyveze na řadu upravovaných modrých a červených sjezdovek, které se klikatí přes celé úbočí. Poblíž sedačkové lanovky Caspar Bowl se nachází také pár nejlehčích modrých sjezdovek, ale jejich náročnost je přece jenom dost velký skok pro ty, kteří poprvé opustí zelené cvičné loučky střediska.

V přechodu z Horn’s Hole k Amphitheateru z vrcholové stanice lanovky Thunder se také nachází jedny z jednodušších sjezdovek v areálu. Díky Bridger gondole se dostanete k většímu počtu podobných sjezdů, ale ty jsou už výrazně strmější než sjezdovky na Casper a Thunder. Obecně platí, že od gondoly Bridger vedou vždy o něco prudší svahy než od Apres Vous.

 

Snowparky

Od zimy 2010/2011 je Jackson Hole domovem jediného Burton Stash Parku ve Skalnatých horách. Používají se výhradně přírodní materiály, spousta dřeva a hlavně přírodní terén. Podél Apres Vous Mountains najdete čtyři snowparky dokreslující kreativitu a představivost jezdců, kteří se tu snaží vzpírat gravitaci. Nenechte si ujít ani spoustu zábavných funkcí a kreativních prvků, jako jsou obrovské dřevěné figurky! V rámci těchto čtyř snowparků najdete 54 dalších prvků, mimo jiné Log Slides, Jumps, Pillows a také vertikálně zakřivenou stěnu, z níž můžete doslova vystřelit k obloze!

Jackson Hole má ale také dva terénní parky – jeden pro začátečníky a druhý pro skutečné machry – a 122 metrů dlouhou a 5 metrů vysokou obří U-rampu. V parku pro začátečníky se vyskytuje převážně mládež, ale tu a tam narazíte i na dospělého, který se snaží překonat raily nebo trénovat mini-skoky. 

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

335cm
210cm
140cm
70cm
0cm
60cm
lis
264cm
pro
249cm
led
279cm
úno
181cm
bře
37cm
dub
0cm
kvě

Víc o lyžařském terénu

4%
Zelené sjezdovky
41%
Modré sjezdovky
38%
Červené sjezdovky
17%
Černé sjezdovky
131
Sjezdovky celkem
7.2 km
Nejdelší sjezd
1012 ha
Sjízdný terén
85 ha
Zasněžování

Počet vleků: 13

3
Kabinkové lanovky
4
Expresní 4-sedačky
3
4-sedačky
1
2-sedačky
2
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3185m
Vrchol
1262m
Převýšení
1924m
Údolí

Důležité termíny

24 listopad, 202324. 11. 2023
Plánovaný start sezóny
14 duben, 202414. 04. 2024
Plánovaný konec sezóny
143
Délka sezóny (dny)
136
Délka minulé sezóny (dny)
59
V provozu (roky)
1166cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.