Ztratili jste se v moři různých odborných výrazů používaných v souvislosti s lyžařskými oděvy? Poradíme vám, jak si v obchodě vybrat správné lyžařské oblečení.

 

Jak si vybrat lyžařské oblečení?

Základními funkcemi oděvu je ochrana proti zimě, sněhu a větru. Zároveň vás ale musí oděv udržet v suchu. Výrobci se víc zaměřují na jeden nebo druhý aspekt v závislosti na tom, pro kohou jednotlivé kousky oblečení navrhují. Předtím, než si vyberete oblečení, definujte si priority: Jak snáším zimu, lyžuji na sjezdovkách nebo ve volném terénu, jak intenzivně?

 

Izolace, vodotěsnost, prodyšnost...

V množství různých technických výrazů se běžní spotřebitel snadno ztratí. Většina lyžařských oděvů nese na štítku dvě čísla (např. 10.000/8.000 nebo 20.000/20.000). První číslo vyjadřuje vodotěsnost, druhé prodyšnost.

Vodotěsnost se měří v milimetrech: čím větší číslo, tím je memrána lepší. Upřednostněte číslo vyšší nebo aspoň rovné 10.000 mm, abyste zůstali v suchu za každých okolností. Pokud vyhledáváte freeride a trávíte tak hodně času v prašanu, vyberte si vodotěsnost na úrovni minimálně 20.000 mm. I u kalhot je velmi důležité sledovat vodní sloupec: Když sněží, sedáme si většinou na sedačkové lanovky. 

Prodyšnost oblečení ja zásadní: Když jsme mokří, začíná nám být zima. Pot musí být od těla odváděn efektivně. Prodyšnost se měří v gramech/m²/24hod: čím víc gramů, tím je přenos vlhkosti lepší. Upřednostněte údaj vyšší nebo rovný 8000 g/m²/24h.

Větrovka, která dobře izoluje, ochrání před zimou a větrem. Je třeba vzít v potaz, že při větru o rychlosti 30 km/h a okolní teplotě 5°C klesá pocitová teplota na -8°C! Pokud jezdíte na dovolenou i do vysoko položených středisek ve výškách nad 2800 m.n.m., je nejlepší volbou speciální větruodolná membrána, například WindStopper.

Pokud jde o spodní vrstvy, měli byste rozhodně upustit od bavlněných kousků, které udržují vlhkost, upřednostnit byste měli prodyšnou spodní vrstvu a druhou nepromokavou, ale prodyšnou vrstvu typu softhell.

 

Gore-Tex, Primaloft, Thinsulate?

Membrána typu Gore-Tex má všechny potřebné vlastnosti: Maximální izolace, nepromokavost, prodyšnost a 100% nepromokavé švy. Je špičkou v oblasti technických membrán díky pórom, ktoré jsou 20 000 krát menší než je kapka vody, ale 700 krát větší než je molekula vodní páry. Voda v kapalném skupenství tak dovnitř nepronikne, ale vodní pára se může snadno vypařit. Značky, které nabízejí Gore-Tex jako součást svých produktů, musí při jejich výrobě dodržovat striktní pravidla. 

Primaloft a Thinsulate jsou také velmi dobrými izolanty, které udržují tělo v dobré teplotě a jsou zároveň prodyšné. Tepelnými vlastnostmi se vyrovnají péřové výplni, v porovnání s peřím ale lépe odvádějí tělesnou vlhkost. 

 

Nebo radši peří?

Samozřejmě, že ne! Nedoporučujeme péřovou bundu, pokud zdoláváte velká převýšení a vyvíjíte velkou námahu, protože je méně prodyšná a udržuje přespříliš tepla. Péřová bunda je ideální volba pro zimomřivé typy! Přírodní peří i nadále zůstává nejlepší izolační vrstvou, je přitom na dotek velmi měkké a pohodlné. Firma Pyrenek, lídr v oblasti kachního peří, vyvinula technologii Eldeven, kterou využívá ve svých výrobcích hodně značek: Rossignol, Quiksilver, Roxy, Salomon, Billabong a jiné.

 

Funkčnost vašeho lyžařského oblečení

Použité materiály a membrány nejsou jediným důležitým technickým aspektem produktu. Důležitý je také střih: Například bederní část zad je mimořádně náchylná na chlad, je proto potřebné, aby větrovka tyto části těla dobře chránila.

Další detaily, které se vyplatí před koupí prověřit: Větrací otvory, ergomomická kapuca kompatibilní s helmou a samozřejmě kapsy, které by měly být snadno přístupné a zazipované.

Posledním detailem je skladnost: Některé velmi lehké větrovky například od výrobců Millet a Fusalp můžeme poskládat tak, že se vejdou do kapsy přišité ve větrovce a zaberou tak v batohu jen minimum místa. To je ideální řešení pro freeridery a turisty v jarním období.

Pokud si všechny zmíněné aspekty zkontrolujete, je velká šance, že si vyberete kvalitní lyžařské oblečení. Je jen na vás, kterým faktorům připíšete větší váhu, a do jaké míry vás omezí rozpočet. Navzdory veškeré snaze výrobců zůstane vnímání chladu vždy velmi individuální záležitostí.

➽ Věděli jste, že: Výzkumy dokazují, že ve stejných podmínkách a ve stejném oblečení každý člověk považuje za příjemnou jinou teplotu, přičemž rozdíl může činit až 10 stupňů!