Lyžařské novinky 2021/22 v Alpách: Nové vleky, nové sjezdovky

Newsroom Cestování Lyžařské novinky 2021/22 v Alpách: Nové vleky, nové sjezdovky

Jaké novinky si pro lyžaře v zimní sezóně 2021/2022 připravily známé alpské skiareály? Připravili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího.

V minulosti jsme si zvykli na to, že lyžařská střediska v Alpách investovala každoročně miliony eur do nové infrastruktury pro lyžaře. Letos je však víc než patrné, že nových investic, zejména těch největších a nejvelkolepějších, značně ubylo. Poslední sezóna byla pro skiareály extrémně náročná. Uzávěra způsobená pandemickými opatřrními způsobila, že většina středisek utrpěla značné ztráty.


Některé zajímavé novinky v Alpách letošní sezóna přece jen přináší. Zde je výběr toho nejzajímavějšího.

Novinky v Tyrolsku (Rakousko)

Gondola Weißseejochbahn na ledovci Kaunertal

Investice v Kaunertalu je unikátní fenomén. V Tyrolsku se už z ekologických důvodů lanovky na nových místech nestaví, nabídka lyžařských areálů tak stagnuje. Nová 10místná kabinková lanovka Weißseejochbahn je výjimkou. Spolu s ní budou lyžaři moci využívat novou červenou sjezdovku a zajímavé varianty freeridových tras.

Výstavba lanovky značky Leitner stála 12,5 milionu eur. Weißseejochbahn vyveze lyžaře z mezistanice Ochsenalm na hřeben ve výšce 3 044 m n. m., kde se nachází hranice mezi Rakouskem a Itálií. Na své dráze lanovka urazí téměř 2 km a překoná 550 m převýšení. Cesta na vrchol trvá necelých 6 minut a lanovka přepraví za hodinu 2400 osob.

Při projektování této investice byla věnována zvláštní pozornost bezbariérovému principu. Lanovku tak snadno mohou používat i handicapovaní jedinci pohybující se na monoski nebo invalidních vozících. Kaunertal je svou vstřícností k osobám se sníženou pohyblivostí vyhlášený.

Weißseejochbahn je také součástí strategie udržitelného rozvoje, protože je poháněna elektřinou ze solárních panelů. Při stavbě byla použita speciální solární technologie, která je skutečnou novinkou v lanovkách: fasádu budovy na slunečné straně pokrývají inovativní fotovoltaické moduly, které neodrážejí světlo. Zařízení vyrábí elektřinu 365 dní v roce.

Otevření Weißseejochbahn je naplánováno na prosinec 2021.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Nová lanovka Weißseejoch v ledovcovém skiareálu Kaunertal

Sedačková lanovka v Nauders

Nauders přivítá lyžaře v letošní sezóně s novou 6-sedačkou Goldseebahn. Nová investice nahradí tři postarší lyžařské vleky.. Díky tomu mohou lyžaři počítat s mnohem větším komfortem. Nová sedačka má automatické dětské pojistky, vyhřívaná, ergonomická sedadla a kryty na ochranu před sněhem a větrem. Zároveň bylo postaráno i o sjezdovky v lokalitě nové lanovky. Tratě jsou nově profilovány a jejich strmější úseky byly trochu zmírněny. Výhodou nové lanovky je zvýšená odolnost proti poryvům větru.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Nová lanovka Goldsee v Nauders

Kabinová lanovka Rosskar v Obergurgl

V lyžařské oblasti Obergurgl na konci údolí Ötztal nahradí nová 10místná kabinková lanovka od společnosti Doppelmayr starou 4sedačku, která je v provozu od roku 1997. Po více než 20 letech věrných služeb nastal letos čas ke změně. Čas přepravy na Festkogel se zkrátí ze 7 na něco málo přes 5 minut. Zároveň se výrazně zvýší přepravní kapacita – lanovka Rosskar bude schopna přepravit 2400 lidí za hodinu. To jistě přispěje ke snížení front, které se zde v období nejvyšší obsazenosti občas tvořily.

Během stavby byla horní stanice mírně posunuta směrem k lanovce Festkogl. Stejně jako u stávající sedačkové lanovky bude i trasa nové kabinové lanovky sestávat ze dvou úseků, které umožní lyžařům a snowboardistům nastoupit a vystoupit v polovině cesty.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Nová kabinková lanovka Rosskar v Obergurgl

Nová jibline ve snowparku Stubai Zoo

Nejedná se o novou lanovou dráhu, ale tato novinka stojí za zmínku. Snow Park Stubai Zoo ležící na ledovci Gaisskarferner ve výšce 3 100 m n. m. – jeden z nejlepších a nejznámějších objektů tohoto typu v Alpách – bude mít od letošní zimy novou jibline o délce 300 metrů. Trať obsluhuje samostatný vlek (Zooshuttle).

Lyžařský okruh KitzSkiWeltTour

Nová atrakce pro lovce kilometrů. Skiearály SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental a KitzSki nabídnou lyžařům tuto sezónu nejdelší lyžařský okruh na světě! Lyžovat budete moci z Going am Wilden Kaiser přes Kitzbühelské Alpy do Hollersbachu ve Vysokých Taurách – a co je důležité, už nikdy nebudete muset po cestě lyžovat po stejné trati. Okruh bude dlouhý 80 km. A to vše v ceně jednoho skipasu: KitzSkiWelt.

 

Novinky v Salcbursku (Rakousko)

Lanovka Flying Mozart v Snow Space Salzburg

Od začátku zimní sezóny 2021/22 bude stávající lanovka Flying Mozart z Wagrain / Kirchboden do Grießenkaru nahrazena nejmodernější 10místnou kabinkovou lanovkou. Nová gondola je jednou z nejvýkonnějších monolanových drah na světě.

S úžasnou kapacitou 4000 osob za hodinu zaručuje milovníkům zimních sportů rychlý přístup do lyžařského areálu.

S novým spojením „Panorama Link“ otevřeným v prosinci 2020 mezi Flachau / Wagrain a Flachauwinkl / Kleinarl vznikl jeden z největších a nejrozmanitějších regionů zimních sportů v Evropě. Desetimístná kabinová lanovka vás na své trase zavede z horské stanice Grießenkareck přes horský hřeben k horské stanici Flachauwinkl-Kleinarl. Doba jízdy je 8 minut a díky velkému prosklení po celou 3,2 km dlouhou cestu můžete obdivovat jedinečné horské panorama.

Sedačka „Mooslehen“ ve Filzmoos

Filzmoos je malá, ale velmi oblíbená rodinná lyžařská oblast v Salcbursku. „Mooslehenbahn“ na slunné straně údolí bude v zimní sezóně 2021/22 nahrazena moderní 6-sedačkovou lanovkou. Nová sedačka splňuje nejvyšší standardy bezpečnosti a pohodlí. Lanovka má automatickou dětskou pojistku a kryty (známé také lidově jako bubliny) proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Lanovka Zwölferhorn v regionu Wolfgangsee

Díky nové lanovce Zwölferhorn v St. Gilgen u jezera Wolfgangsee se na vrchol Zwölferhornu za hodinu dostane až 655 lidí. 28 nových žlutých a červených gondol nabízí nejvyšší komfort, dostatek prostoru a skvělý výhled. Součástí zdejší investice byla i rekonstrukce horní a dolní stanice a vybudování nové restaurace.

 

Novinky ve Vorarlbersku (Rakousko)

Spuštění dvou nových lanovek je naplánováno na prosinec 2021 v největším rakouském lyžařském regionu Ski Arlberg, konkrétně ve skiareálu Lech Zürs am Arlberg.

Lanovka Zugerberg

Původní dvousedačková lanovka Zugerbergbahn v Zugu sloužila lyžařům od roku 1969. Přeprava nebyla nejpohodlnější. Od prosince 2021 ji proto nahradí moderní a pohodlná 10místná kabinová lanovka. Výstup na vrchol bude nyní trvat pouze 5 minut místo třinácti. Zmírní se také fronty při čekání na lanovku. Pozoruhodný je také design dolní a horní stanice. Obě budovy se nacházejí v podstatě v podzemí, takže splývají s krajinou. Díky tomu jsou také méně citlivé na vítr a optimálně využívají prostor. O novou lanovku budou mít ale zájem i lidé, kteří nelyžují ani nejezdí na snowboardu. Horní stanice je propojena podzemním tunelem s útulnou Balmalp.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Nová lanovka Zugerberg v Lech Zürs

Sedačka Madloch

Po více než 50 letech věrných služeb nadešel čas nahradit sedačkovou lanovku Madlochbahn, která v Zürs funguje od roku 1967. Ve srovnání s jinými moderními lanovkami v regionu Ski Arlberg zaostávala v řadě aspektů, pokud jde o komfort, rychlost i kapacitu. S tím je ale konec. Nová 6místná lanovka Madloch bude nejen téměř o polovinu rychlejší, ale také mnohem pohodlnější. Sedačky budou vybaveny kryty proti nepřízni počasí a vyhříváním sedadel. Přeprava k Madlochu v nadmořské výšce 2 446 metrů potrvá pouhých 5 minut. Spodní a horní stanice mají ocelovou a skleněnou konstrukci, díky čemuž dobře ladí s okolím. Dolní stanice byla navíc přemístěna a nyní se nachází před jezerem Zürs. To je velmi pozitivní změna pro lyžařský terén a také pro trať Der Weiße Ring, kterou lze nyní absolvovat ještě rychleji.

 

Novinky ve 4 Údolích – Les 4 Vallées (Švýcarsko)

Rok 2022 bude v největším švýcarském skiareálu Les 4 Vallées rokem inovací. V letošní sezóně zde vyrostou čtyři nové lanovky, které mají lyžařům poskytnout větší komfort. Zkrátí se také doba jízdy, protože nové vleky budou schopny přepravit více lyžařů a snowboardistů za hodinu. Všechny čtyři projekty mají být hotové letos v zimě.

Sedačka Moay Pasay v Brusonu

Stará sedačková lanovka v La Pasay byla vyřazena z provozu a nahrazena novou 6místnou sedačkou s krycím štítem. Snad nejpozoruhodnější novinkou je cestovní doba, která se zkrátila o více než polovinu. Místo 11 minut se nyní lyžaři a snowboardisté ​​dostanou na vrchol za pouhých 5 minut. Za pozornost stojí také design sedadel navržený Porsche Design Studio.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Nová sedačková lanovka ve skiareálu Bruson

Sedačka Pissavache Chargerat v Brusonu

Druhou novou lanovkou, která bude vybudována v Les 4 Vallées, je také 6místná sedačka. Nový projekt propojí La Pisse-Vache a Col de Chargerat. Lanovka o délce 1523 m bude překonávat převýšení 462 m. Jízdní doba se bude pohybovat kolem 6 minut a kapacita bude 1600 osob za hodinu.

Telemix lanovka TPM6/10 Collons Thyon

V Thyonu také probíhá velká investice, která přispěje k modernizace skiareálu. „Téléporté Mixte“, čili i u nás známý Telemix se staví jako náhrada dvou stávajících gondol. Nová lanovka je kombinací sedačkové a kabinkové lanovky. K dispozici bude 6 sedaček a 10místné kabinky. Nová lanovka nabízí nejen větší kapacitu, ale také umožňuje pěším bez lyžařského vybavení přesun mezi Les Collons 1900 a Thyon 2000. Cesta novou lanovkou zabere 4 minuty.

Gondola Medran IV ve Verbieru

Původní Mèdran I byl až do loňské zimy jedním z hlavních vleků ve Verbier. Přímo z vesnice (1 500 m) vede do Les Ruinettes v nadmořské výšce 2 200 m, odkud můžete objevovat další skiareály oblasti Les 4 Vallées. Po 37 letech provozu však již 6sedačková lanovka nevyhovuje moderním požadavkům, zejména kvůli nízké kapacitě. Středisko se proto rozhodlo vyměnit vlek za moderní gondolu Mèdran IV. Do kabin nové lanovky se vejde 10 osob a výrazně se zvýšila i cestovní rychlost. Kapacita nové gondoly je 3200 osob za hodinu.

Novinky v Trentinu (Itálie)

Ve Val di Fassa, v oblasti Belvedere a Canazei, bude spuštěna nová 6místná odpojitelná sedačková lanovka Kristiania. Horní stanice nové lanovky se nachází na Col dei Rossi v blízkosti cílové stanice lanovky, která sem směřuje z Alba di Canazei, a lanovky Pecol-Belvedere, která je vybavena novými kabinkami.

Carezza také pokračuje ve svém ambiciózním investičním plánu. V tomto skiareálu bude vybudována moderní 10místná gondola s názvem König Laurin. Nová 1800 m dlouhá lanovka nahradí dvě stávající, spojí chatu Frommeralm s chatou Fronza alle Coronelle. Zdolání této trasy zabere pouhých 6 minut.

Ve Val di Fassa se také investuje do běžeckého lyžování. V Pozza di Fassa – Ciampedìe byly modernizovány tratě na sjezdovkách „Vajolet 1“ a „Vajolet 2“ a v oblasti Alpe Lusia – San Pellegrino byl přestavěn závěrečný úsek trasy „Fiamme Oro 1„.

Novinkou letošní sezóny v Madonna di Campiglio bude 10místná kabinková lanovka Fortini – Pradalago D-Line. Tato moderní lanovka spotřebuje méně elektřiny, bude také tišší a způsobí méně vibrací než starší gondoly. Pohodlné cestování zajišťuje lyžařům 102 nových prostorných designových kabin s vyhřívanými sedadly.

Revoluce ve skipasech – „pay per use”

V lyžařské oblasti Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta (Madonna di Campiglio, Pinzolo a Folgarida-Marilleva) bude v sezóně 2021/22 zaveden nový systém prodeje skipasů. Podle dynamického ceníku zaplatíte pouze za skutečně strávený čas na svahu. Ze skipasu se stává „Starpass“. Chcete-li ho získat, jednoduše se zaregistrujte v aplikaci technického partnera MyPass Ski nebo na mypass.ski a objednejte si kartu MyPass za 10 EUR, která bude platit v lyžařské oblasti Campiglio Dolomiti di Brenta. Kdo této možnosti využije, čím více jezdí, tím méně zaplatí. Více informací naleznete na: www.ski.it.

První sáňkařská dráha se sedačkovou lanovkou Santel-Meriz bude otevřena u Compressorium Paganella se začátkem poblíž Fai della Paganella. Při odjezdu z Meriz Refuge budete moci využít 2sedačku (která již obsluhuje výukový prostor Rolly Marchi) k dojezdu do výchozího bodu nové cílové rovinky na úpatí sjezdovky pro začátečníky. Uvedená dráha, postavená a provozovaná společností Paganella 2001 S.p.A. je 880 m dlouhá, 3 až 5 m široká a má průměrný sklon 10 %, maximálně 20 %.

Nová lanovka v Cortině d‘Ampezzo

Nová 10místná gondola Leitner Son dei Prade-Cianzopè-Bai de Dones v letošní sezóně propojí dvě lyžařské oblasti Tofane a Cinque Torri. Lanovka povede z dolní stanice nad Pocolem přes mezistanici Cianzopè na Bai de Dones. Dlouhodobě plánovaná moderní investice zlepší dopravu mezi velkolepou skupinou Cinque Torri a Cortinou. Dosud jste se tam mohli dostat pouze po silnici. Trasa lanovky bude více než 4,5 kilometru dlouhá a bude překonávat převýšení 242 metrů. Cesta bude trvat přibližně 14 minut. Kapacita nové gondoly má být 1100 osob za hodinu.

Novinky v alpských skiareálech 2021/2022
Son dei Prade-Cianzopè-Bai de Dones v Cortině d’Ampezzo Foto: LEITNER ropeways

FlySki Shuttle: z letiště na svah

V období od 8. prosince 2021 do 3. dubna 2022 budou hlavní lyžařská střediska v Trentinu propojena přímými transfery z letišť Verona-Valerio Catullo, Bergamo-Orio al Serio, Miláno-Linate, Miláno-Malpensa, Benátky -Marco Polo, Treviso-Antonio Canova, Bolzano s vlakovými stanicemi FS v Mestre, Miláno Centrale (novinka pro rok 2021) a Trento. Díky službě FlySki Shuttle se lyžaři snadno dostanou ke skiareálům Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza, Madonna di Campiglio / Pinzolo nebo na vlakové nádraží Trento.

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News LLC.  All rights reserved.