Čeština

Malé, ale milé: Zajímavé alpské lyžařské areály s méně než 50 kilometry sjezdovek

Jízda v prachovém sněhu - Hochpustertal

Jízda v prachovém sněhu - Hochpustertal

Copyright: Norbert Eisele-Hein

Stojí ve stínu věhlasných velkých lyžařských středisek a často skrývají mnohá tajemství: Menší resorty s pár lyžařskými svahy. Nabízejí úctyhodné sjezdovky, příznivé ceny za skipasy i ubytování a často venkovskou atmosféru. A to nejlepší: Každý se tam cítí dobře. Menší střediska se právě na tento aspekt často zaměřují, a cílí tak třeba na rodiny nebo na příležitostné lyžaře. Ale také na náročnější experty, protože ti mají často těžké sjezdy celé jen pro sebe.


Kappl v Paznaunu: Freeridové středisko vstřícné k rodinám 
Ať už mimo tratě nebo na sjezdovkách: Kappl má stále nějaká tajemství. Snad proto, že jeho zajímavosti zastiňuje nedaleký Ischgl. Stručně nadhodíme jen některé z nich: 42 kilometrů sjezdovek ve výšce mezi 1200 a 2700 metry nad mořem s garancí sněhu, pro děti precizně připravený "Sunny Mountain Erlebnispark", pro milovníky dlouhých tratí osm kilometrů docela náročného sjezdu, spousta místa pro zážitkové lyžování. A také: možnosti freeridu pro úplné začátečníky i pro experty. Pro ty, kteří jsou někde mezi těmito extrémy, existuje řada vyznačených tras a kromě lyžování mimo sjezdovky pořád spousta možností pro skialpinistické túry po okolí. Aby bylo bezpečnosti učiněno zadost, ve středisku byl v této sezóně zřízen Freeride-Checkpoint. Tip: Požádejte o radu některého ze zdejších starších lyžařských instruktorů. Terén znají jako své boty a vědí přesně, na kterých tratích leží ten nejlepší sníh.

Fotky

Jízda v prachovém sněhu - Hochpustertal - © Norbert Eisele-Hein
Tauplitz, Rakousko
Freestyle v Tauplitz
Wildkogel-Arena - © Wildkogel-Arena

Zobrazit vše

Hochzeiger v Pitztalu: Říše Benni Raich
V průběhu let se tyrolské lyžařské středisko v Pitztalském údolí rozrostlo až na 40 kilometrů sjezdovek. Rozsáhlé sněhové muldy na úpatí hory Hochzeiger nad obcí Jerzens nabízejí v nadmořské výšce mezi 1450 a 2450 metrů krásné lyžařské terény, a to až do 1. května, kdy se tady vleky zastaví. Zruční lyžaři začínají ve výšce 2450 metrů na horní stanici Rotmoos a berou zdejší černé sjezdovky Benni-Raich, Rotmoos i Kanonenrohr útokem. A nevynechají ani trať Zirbenfall, 1200 metrů dlouhý sjezd s několika super těžkými pasážemi. Lyžaři-požitkáři vymění po výjezdu nahoru osmimístnou kabinku za 6-sedačku Zirben a mohou si užívat sjezd s panoramatickými výhledy na okolní hory. Úplně nová je také naučná stezka, na níž lyžařům maskot Pitzi a jeho přátelé vysvětlí pravidla FIS, jak se chovat na sjezdovkách. Vyznavače freestylu uchvátí špičkově upravený Snowpark u dolní stanice lanovky. 

St. Johann i.T./Oberndorf: Rodinná idylka na Kitzbüheler Hornu
Stále ještě existují útulná malá střediska, kde je idyla a pohoda důležitější než vřava živelného apres-ski. A St. Johann a Oberndorf nedaleko věhlasného Kitzbühelu k takovým patří. Rodiny se cítí pohodlně nejen ve výše jmenovaných místech, ale také v areálu na svazích hory Harschbichl se 43 kilometry sjezdových tratí. V horní části se nacházejí středně těžké sjezdovky, směrem ke spodní části se jejich obtížnost zmenšuje. To ale neznamená, že by tu nároční lyžaři nenašli dost výzev: FIS sjezdovka Saueregg je označena černou barvou a ke zdolání tisíce výškových metrů na šest kilometrů dlouhém panoramatickém sjezdu je zapotřebí pořádná kondička. Lyžaře i snowboardisty všech věkových kategorií určitě potěší skvělá zpráva, že provoz zdejší Funslope byl prodloužen i v této sezóně. Na Funslope můžete prosvištět tunelem nebo překonávat překážky, klopenky i kickery. Chcete ještě trochu vzrušení? Proleťte se nad terénem zavěšeni na laně, na trať Flying-Fox-Bahn dlouhou 531 metrů nastoupíte na střední stanici lanovky Harschbichlbahn. A potom si můžete jít uvolnit svaly do teplé vody v Panorama-Badeweltu.

Ski-Arena Wildkogel: Lyžování a sáňkování na dlouhé vzdálenosti
Fantastická zábava nejen lyžařská, ale také sáňkařská, navíc se skvělým panoramatickým výhledem na pohoří Vysoké Taury, se nachází ve Ski-Areně Wildkogel. Tento areál najdete mezi Großvenedigerskými a Kitzbühelskými Alpami v Oberpinzgau ve spolkové zemi Salzbursko. Díky nové kabinkové lanovce s drahocenným názvem Smaragd došlo ke spojení dvou malebných prázdninových destinací Bramberg a Neukirchen do jedné univerzální lyžařské oblasti s 61 kilometry sjezdovek. A s tratí, která se svou délkou 14 kilometrů dosáhla světového rekordu za nejdelší sáňkařskou dráhu na světě. Široké a dobře udržované sjezdovky si vychutnají všichni lyžaři. Děti se zatím mohou zdokonalovat ve svých lyžařských dovednostech v jedné ze tří dětských zón umístěných uprostřed střediska, anebo si hrát v mateřské školce (od 2,5 roku věku), která se nachází v horské restauraci Wildkogelbahn. Zkušenější lyžaři si mohou dopřát až desetikilometrové sjezdy do údolí, řezat široké oblouky na černých sjezdovkách dostupných vlekem Braunkogel a sedačkovou lanovkou Pfefferköpfl, nebo se vydat na jízdu hlubokým sněhem mimo upravené sjezdové tratě.


Kreischberg ve Štýrsku: Mekka Freestylu 
Nikdy jste o Kreischbergu neslyšeli? V Rakousku zná tohle štýrské středisko v Gurktalerských Alpách snad každý. A díky mistrovství světa FIS ve snowboardingu a freestyle lyžování, které se tady koná od 15. do 25. ledna 2015, je také dost medializované. Kreischberg se nachází jen asi 40 km od dálnice A10 (Tauernská dálnice). V areálu uloženém v údolí řeky Mur je k dispozici na 42 kilometrů sjezdovek, a nabízí se tady všechno, co by si lyžaři a snowboardisté mohli přát: Mírné sjezdovky pro rodiny s dětmi, spousta strmých tras a míst pro freeride, tratě s časomírou, excelentní Funpark s U-rampou prověřenou světovými freestylovými závody, útulné horské chaty, snowtubingovou arénu i zóny vyhrazené speciálně pro děti. Sedm kilometrů dlouhou lahůdkou je sjezd z Rosenkranzhöhe do údolí k poklidné obci St. Lorenzen. Tip: Od 15. března do 6. dubna tady dětí mladší 15 let lyžují v doprovodu platícího rodiče zdarma.


Tauplitz v Salzkammergut: Zábava na sněhu i v termálech
Téměř přesně uprostřed Rakouska leží Tauplitz, v Ausserlandu - ve štýrské části oblasti Salzkammergut. Ještě před 10 lety se na svazích nad lázeňským městečkem Bad Mitterndorf a obcí Tauplitz dalo lyžovat jen na 28 kilomerech tratí. Nyní zde najdete i díky nové osmimístné kabinkové lanovce a lyžařskému vleku v Mittersteinu celkem 42 kilometrů sjezdovek. A přidejte k tomu fantastické freeridové terény. Přehled rychle získáte na panoramatickém na vyhlídky bohatém okruhu, nebo na náročném okruhu Almrunde, pro které jsou k dispozici speciální mapy tras. Ubytovat se můžete v podstatě v centru lyžařského střediska, na Tauplitzalm, což je horská osada v nadmořské výšce 1650 metrů, kde je na výběr okolo tisícovky lůžek. Kdo rád spojí lyžování s relaxací v termálech, neměl by v údolí vynechat návštěvu Grimming-Therme s pestrou nabídkou wellness, obří skluzavkou i zážitkovým bazénem. 

Sextner Dolomiten v jižním Tyrolsku: Nová lyžařská "houpačka" s výhledem na tři vrcholy 
Pouze znalci dřív zabloudili tak daleko za nejzazší konec oblasti Alta Pusteria (Hochpustertal). Věděli, že na Helm a Rotwand je velký výběr víc než čtyřkilometrových tratí a se sjezdovkou Holzriese také největší italské sjezdy. Nevýhodou až dosud bylo, že Rotwand a Helm nebyly vzájemně propojeny. To se ale teď změnilo: Od této sezóny fungují mezi oběma hlavními areály dvě zbrusu nová propojení kabinkovými lanovkami. Navíc mezi nimi vznikla i třetí lyžařská oblast, v nadmořské výšce 2100 metrů ležící Stiergarten, kde se nacházejí nové sjezdovky "Drei Zinnen" a "Stiergarten". Společně tato tři menší střediska nabízejí okolo 60 kilometrů sjezdových tratí. Novinkou je také vlaková stanice "Sextner Dolomiten" přímo na údolní stanici kabinkové lanovky střediska Helm ve Vierschachu. Díky vlaku tak nyní mohou lyžaři během 30 minut vystřídat areál Helm za Kronplatz (a naopak). Lyžaři s kartou hosta mají vlak, stejně jako všechny skibusy v Pusterii zadarmo. 

 

A jeden tip z Německa...

Lenggries v Horním Bavorsku: Spousta horských chat na Braunecku
Víc než 15 horských chat: To je bavorský rekord. K tomu 34 kilometrů sjezdovek, nejlegendárnější svah Garland-Hang a černé sjezdovky Světového poháru tak náročné, jako jsou zdejší horské chaty útulné. Další zajímavost čeká od letošní zimy na zadním Braunecku: Milchhäuslexpress. Nová 6-sedačková lanovka s bublinami, přepravním pásem na nástupní stanici i bezpečnostním dětským uzávěrem vás vyveze z údolní části Wegscheid přímo k rodinným sjezdovkám a 4-sedačkové lanovce Ahorn. Tam můžete v malebné chatě Kotalm začít s kulinářskou exkurzí po zdejších restauracích. Lívance chutnají nejlépe v Tölzerově chatě, ve Stie-Alm na Idealhang (krásném širokém a strmém svahu) mají zase vynikající domácí sýry, přes pohár piva na chatě Finstermünzalm můžete sledovat výhled od Großglockeru až k Zugspitze, a než půjdete na kutě, můžete se ještě zastavit ve stanici Muli u lanovky, nebo v Draxlstüberl ve Wegscheidu.  Tip: Od 10. do 17. ledna a od 28. února do 7. března zaplatí hosté za 6-denní skipas jen polovinu ceny (dospělí 93 Euro namísto 186 Euro, děti jen 47 Euro).


Další informace
Lenggries: Gästeinformation Lenggries, Rathausplatz 2, 83661 Lenggries, Tel. 08042/5008800, www.lenggries.de; Lyžařské středisko Brauneck-Wegscheid

Kappl v Paznaunu: Tourismusverband Paznaun-Ischgl, Informační kancelář Kappl, Dorf 112, A-6555 Kappl, Tel. 0043/50990/300, Lyžařské středisko Kappl

Hochzeiger: Tourismusverband Pitztal, A-6473 Wenns, Tel. 0043/5414/86999, www.pitztal.com; Lyžařské středisko Hochzeiger

St. Johann i.T./Oberndorf: Informační kancelář St. Johann, Poststr. 2, A-6380 St. Johann in Tirol, Tel. 0043/5352/633350, www.kitzbueheler-alpen.com; Lyžařské středisko St. Johann

Ski-Arena Wildkogel: Turistická kancelář Neukirchen, Marktstr. 171, A-5741 Neukirchen am Großvenediger, Tel. 0043/6565/6256; Turistická kancelářo Bramberg, Stoitznergasse 3, A-5733 Bramberg am Wildkogel, Tel. 0043/6566/7251, Lyžařské středisko Wildkogel

Kreischberg: Informační kancelář Kreischberg, A-8861 St. Georgen ob Murau, Am Bahnhof 5, Tel. 0043/3537/360-0, www.murau-kreischberg.at; Lyžařské středisko Kreischberg

Tauplitz: Informační kancelář, A-8983 Bad Mitterndorf Nr. 59, Tel. 0043/3623/2444, www.bad-mitterndorf.at; Informační kancelář, A-8982 Tauplitz 70, Tel. 0043/3688/2446, Lyžařské středisko Tauplitzalm

Sextnerské Dolomity: Tourismusverband Hochpustertal, Dolomitenstr. 29, I-39034 Toblach/Hochpustertal, Tel. 0039/0474/913156, www.hochpustertal.info; Lyžařské středisko Sextner Dolomiten

 

Reklama

Reklama

Reklama