Trendem dneška je SPA, všichni po něm touží, ale málokdo ví, že zkratka vychází z latinského SALUS PER AQUAM. Nádherného pocitu pohody je v lázních dosaženo díky spojení s vodou – Salus per Aquam. Parní lázně, sprchy, vodní lázně.... element vody je pro dokonalý relax důležitý.²

Říká se, že 70 % populace ráda věnuje část svého volného času péči o své vlastní zdraví. A v těch sedmdesáti procentech jsou samozřejmě i lyžaři a milovníci hor a zimních sportů.

 

Stále rostoucí touhu po relaxu ve vodě potvrzuje i nová kniha „La scoperta dell'acqua calda“ (Objev teplé vody), kterou vydalo AS Alpine Studio a která se věnuje zejména desítkám lázní v Alpách. "Napsat tuhle knihu mě stálo opravdu hodně práce, a to jak kvůli vyhledávání historických informací, tak i kvůli mnoha návštěvám samotných lázní. Vždyť jak bych mohla o něčem psát – a nevidět to na vlastní oči?“ vypráví autorka Silvia Tenderini. "Po celá staletí navštěvují ženy i muži horké vodní lázně, aby se tam léčili, odpočívali, setkávali nebo se prostě pobavili,“ říká Silvia v knize.

Chcete-li svou příští dovolenou strávit na místech, kde si můžete dopřát kromě adrenalinu na upravených sjezdovkách také uvolňující relax při skvělých lázeňských procedurách, ponořte se do našeho průvodce nejzajímavějšími místy, kde můžete kombinovat nejlepší lyžování s potěšením z relaxace.

 

Sölden, Tyrolsko, Rakousko

Dvěma nejdůležitějšími prvky v Tyrolsku jsou spa a ekologie. Průvodce Gault Millau udělil titul „Nejlepší Spa hotel v Alpách“ právě söldenskému Central Spa Hotel Sölden - 5-hvězdičkovému hotelu, který se nachází ve stejnojmenné turistické destinaci, v horní části údolí Ötztal. 103 pokojů a 18 apartmánů, tři restaurace (Feinspitz, Ötztal Stube, Marend Stube) s gurmánskou kuchyní, to je Spa & Fitness na třech podlažích o celkové rozloze 1600 metrů čtverečních. Pokud se tam v zimě vydáte, nenechte se zmást zimní uzávěrkou horského průsmyku Passo del Rombo, této oázy klidu dosáhnete i přes Brennerský průsmyk a Innsbruck. V lázních, které byly postaveny v souladu se zásadami fengh shui, se na třech podlažích rozkládá Vodní svět Venezia, inspirovaný Benátkami a nabízející jedinečný pohled na ledovec. Ve Vodním světě Venezia se můžete věnovat józe, kurzům „Zpátky do formy“, ale navštívit můžete samozřejmě i různé sauny, parní lázně a relaxační prostory. Mezi místní lázeňské produkty patří "Alpienne", skládající se ze 100% místních přírodních extraktů.

Balíček "Ski & Wellness Day“ obsahuje 3 nebo 4 noci s polopenzí (luxusní snídaně a 5-chodové večeře), 2 nebo 3denní skipas, Wellness de Luxe ve Vodním světě Venezia i vstupy do fitness centra, to vše od 652,00 EUR na osobu a pobyt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Relaxační místnost v asijském stylu- Central, Sölden. © Stefano Scatà


Ortisei, Val Gardena, Itálie

Hotel Adler a Adler Balance, Medical wellnees: Tady se snoubí tradice a luxus s jihotyrolskou pohostinností. Rodině Senoner patří tenhle historický hotel už od roku 1810. Kromě jeho věží, věžiček a romantického parku budete objevovat úžasný svět bazénů a saun a všeobjímající oázu klidu.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Hotel Adler di Ortisei. Foto: s laskavým svolením archivu www.valgardena.it

 

Vyzkoušet můžete i Alpin Garden Wellness Resort, kompletně obklopený zelenými trávníky. Malé letovisko nabízí pouze 30 pokojů. Lahůdka pro vášnivce, kteří vyhledávají více soukromí.

Pokud cestujete s dětmi, nabízí se Cavallino Bianco Family Spa Grand Hotel. Program Acqua-Sana vám přináší relaxaci, zatímco děti si hrají nebo lyžují: 2500 m2 bazénů, saun a lázní, kde si můžete dopřát intenzivní relax. Tyhle lázně ale mají něco i pro vaše nejmenší – můžete je svěřit do rukou zkušených terapeutek a terapeutů a dopřát jim ayurveda masáže pro kojence. Pro starší jsou tu mléčné i ovocné koupele a čokoládové masáže. Sladké pokušení.


St Valburga, Val d'Ultimo, Itálie

Zkombinujte zdravý pohyb a relaxaci na vaší zimní dovolené v hotelu Arosea. Dopřejte si sennou koupel ze speciální směsi bylin a květů, ideální pro dýchací cesty. Zabraňte nachlazení horkou koupelí z jehličí. Vaše tělo se ocitne v ráji. Všech 51 pokojů a 12 apartmánů je postaveno výhradně z borovicového dřeva, balsamica vůní a zvuků, které podporují spánek tím, že uvolňují stres. Všude jsou borové podlahy, stěny i nábytek – tato kombinace stabilizuje krevní tlak, a to zejména v noci.

Balíček MIDWEEK (5=4) můžete využít ještě do 30. 3., cena 632 EUR na osobu zahrnuje 5 nocí za cenu čtyř i přístup do dvoupodlažního bazénového světa se saunami a fitness. Pro nelyžaře, resp. pro dívky a dámy, které chtějí s formováním figury do plavek začít hned zjara, nabízí balíček Springtime – Figure time s podtitulem „O 2 až 5 centimetrů blíže k postavě snů“. Balíček zahrnuje 4 denní pobyt ve dvoulůžkovém pokoji „Cembro“, stravu, denní cvičení AROSEA programované zkušeným trenérem, celotělovou analýzu poradce přes zdravou výživu, konzultace a nastavení dietního programu v rámci pobytu či anti-aging kolagenovou terapii stimulující regeneraci a pružnost pokožky. Cena balíčku je 650 EUR na osobu a pobyt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klid a mír prostupuje bazén v hotelu Arosea ve Val d'Ultimo. © Spa Hotel Arosea


Region Villach, Rakousko

Po probuzení v horském resortu Feuerberg nebudete vědět, kam s očima. Resort je situován v Gerlických Alpách a nabízí opravdu skvostné výhledy na okolní štíty. Pokud chcete po hodinách strávených na sjezdovkách načerpat duševní rovnováhu, dopřejte si některý z wellness balíčků, které hotel nabízí.

Ve stejném regionu leží také Club Landskron, situovaný u jezera Ossiacher See, jen pár kroků od lanovky ve středisku Gerlitzen, která umožňuje okamžitý přístup na sjezdovky. Dopřejte si úchvatný pohled na částečně zamrzlé jezero.

 

 

 

 

 

 

 

 Horský resort Feuerberg, Rakousko. © Region Villach


Campo Tures, Alto Adige, Itálie

Pokud hledáte alpské kouzlo a jednoduchost moderních linií, to pravé místo najdete v Campo Tures nedaleko lyžařských středisek Speikboden a Klausberg. Villa Calluna se nachází v obci, přímo na úpatí nádherného místního hradu Castell Tures. Devět stylových apartmánů je vystavěno z místních materiálů, starého dřeva a přírodních vláken. Pro chvíle relaxace a klidu nabízí Villa Calluna wellness centrum, krytý bazén, saunu, tureckou lázeň, aromaterapie i venkovní posezení s vynikajícími klimatickými účinky. Pokud se zrovna nevydáte na sjezdovky, zkuste místní alpskou zahradu a salonek s terasou a přímým přístupem na promenádu, která vede podél řeky Aurino a na níž najdete i naučnou stezku. Z vily můžete vyjíždět do dvou lyžařských středisek, jak už bylo řečeno. Jsou to areály Speikboden a Klausberg s 42 km sjezdovek všech úrovní obtížnosti, ale vydat se můžete i do vyhlášené lyžařské oblasti Plan de Corones/Kronplatz.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Okolní hory. Relax ve Ville Calluna. © Villa Calluna


Compatsch, Alpe di Siusi, Itálie

Jak zlepšit své zdraví a posílit imunitu a vitální energii? Se skutečnou rekreací v jedněch z lázní v Alpe di Siusi, v Alpina Dolomites Gardena Health Lodge & SPA. Vodní páry a vůně, klasická finská sauna, bio sauna s aromatickými bylinkami, solná parní lázeň, aromatická lázeň pro hloubkové pročištění, relaxační prostory s vodními lůžky a relaxačními lehátky, to vše s panoramatickým výhledem... Najdete tady bazény vnitřní i venkovní, téměř ponořené v jezeře. Alpina nabízí množství pobytových balíčků, jedním z nich je i Zimní kouzlo Alpe di Siusi, v rámci kterého máte v ceně od 1362 EUR na osobu a pobyt 7 nocí s polopenzí a službami Alpina Dolomites Special, romantickou vyjížďku v kočáru taženém koňmi, a také wellness procedury v Alpina Private Spa.

 

 

 

 

 

 

 

Bazén s výhledem na Dolomity. © Alpina Dolomites, Andrea Cazzaniga


Další krásné lázně v Alpách

Alpy samozřejmě hostí desítky dalších lázní v italských lyžařských střediscích, takže všichni, kdo dávají přednost máčení v horkých pramenech a mají rádi tradiční lázně, mají z čeho vybírat. Pokud se ocitnete v blízkosti Courmayeur nebo La Thuile, měli byste navštívit Terme di Pré Saint Didier. Pokud dovolenkujete v Lombardii a lyžujete poblíž Bormia, zkuste lázně Bormio Bagni Vecchi a Bagni Nuovi. Pokud jste poblíž Carnia, vyzkoušejte lázně Terme Arta: lázeňské procedury, vodní a bahenní terapie, terapie s horkými kameny, aromatické masáže a dětský koutek, to vše je na prostoru 70m² rozděleno do tematických oblastí. Nedaleko těchto lázní leží hned dvě lyžařská střediska, Ravasletto Zoncolan a Forni di Sopra.