Sněhové zpravodajství: Čeká nás slunečný víkend jako stvořený k lyžování

Newsroom Lyžařské zpravodajství Sněhové zpravodajství: Čeká nás slunečný víkend jako stvořený k lyžování

Z našich sněhových zpráv se dozvíte, jaké jsou sněhové podmínky ve skiareálech a jaké jsou předpovědi počasí pro lyžaře na nejbližší dny.

Reportéři OnTheSnow monitorují množství sněhu a nové sněžení v přibližně 2 000 skiareálech po celém světě sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. To vše proto, abyste si mohli ověřit, kde najdete nejlepší podmínky pro lyžování, než vyrazíte na lyže.

Během lyžařské sezóny vydáváme každý týden pravidelný souhrn lyžařského zpravodajství, kde zjistíte, zda je někde sníh, jaká je situace v lyžařských střediscích, kde sněžilo, které skiareály jsou už v provozu a jaké jsou předpovědi počasí na nejbližší období. Najdete zde kompletní soubor informací, které vám pomohou rozhodnout se, kam vyrazit na lyže.

OnTheSnow

V Česku se lyžuje – v režimu ON

Aktuální pandemická opatření umožňují lyžařským střediskům spustit lyžařskou sezónu. Provozovatelé však musí zajistit fungování střediska v režimu ON, tedy umožnit vstup pouze očkovaným nebo těm, kteří covid v posledních 180 dnech překonali a mohou svou bezinfekčnost doložit covid pasem, ať už v elektronické nebo papírové formě.

Kontrola bezinfekčnosti probíhá při nákupu skipasů. Pokud si skipasy kupujete v pokladně přímo ve skiareálu, stačí se při nákupu prokázat covid-pasem. V případě dětí ve věku 12-17 let a osob s kontraindikací k očkování je možno předložit i negativní výsledek PCR testu; děti do 12 let nemají povinnost svou bezinfekčnost prokazovat. Pokud nakupujete skipasy online, QR kód z covid-pasu lze nahrát do systému během nákupu. V lyžařském středisku potom probíhají i namátkové kontroly bezinfekčnosti.

Ve společných uzavřených prostorách, ale i při čekání na lanovku a během cesty lanovkou se požaduje překrytí nosu a úst rouškou, respirátorem nebo nákrčníkem. Doporučené jsou rozestupy min. 1,5 metru mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti.  Vhodná je i častá dezinfekce rukou, pro tento účel jsou při vstupech do všech společných prostor umístěny dezinfekční stojany.

 

Gastro a hotely v provozu – v režimu ON

Gastro provozy, občerstvení, bufety a restaurace, jakož i hotely, penziony a další ubytovací zařízení v lyžařských střediscích mohou být otevřené, a to v režimu ON (očkovaní, nemoc překonavší). Pro vstup do vnitřních prostor restaurací a hotelů je zapotřebí prokázat svou bezinfekčnost. Povinnost překrytí nosu a úst platí samozřejmě i ve všech společných prostorách těchto provozoven.

 

Na českých horách se zlepšují sněhové podmínky

Po předešlé několikadenní oblevě se do české kotliny vrátily chladnější teploty a připadlo pár centimetrů nového sněhu. Skiareály využívají další mrazivé noci na dosněžení sjezdovek, které kvůli odtání části sněhu ztratily na kvalitě.

Jaká je předpověď počasí na nejbližší dny

Předpověď na víkend slibuje slunečno, v neděli polojasno – zkrátka ideální počasí na víkendový výlet na hory. V pondělí se už obloha zatáhne a přijdou první srážky – na horách sněhové. Po oblačném úterku se potom očekává doslova zasněžený zbytek příštího týdne.

Výhled počasí na příští týden
Výhled počasí na příští týden © ČHMÚ

Vývoj počasí a pravděpodobnost srážek na horách v nejbližších dnech zobrazuje model od windy.com. Interaktivní mapu spustíte kliknutím na červenou šipku v levém spodním rohu mapy »

Lyžaři si mohou vybrat z víc než 70 otevřených skiareálů

Přestože přírodního sněhu tuhle zimu zatím moc nenapadlo a většina lyžařských středisek nabízí lyžařům jen zhruba polovinu sjezdovek, výběr mezi skiareály je pestrý – lyžovat se dá ve víc než 70 českých střediscích. Vedle největších skiareálů jako Špindlerův Mlýn, Klínovec, Černá hora, Pec nebo Lipno se lyžuje také ve střediscích jako je třeba Bílá na česko-slovenské hranici, rodinné Benecko nebo Ještěd se skvělou novou sjezdovkou. Většina areálů nabízí i oblíbené večerní lyžování. Otevřené jsou i služby lyžařských škol, půjčovny lyžařské výstroje a gastro provozy.

Aktuální sněhové podmínky na českých horách

 

Lyžování na Slovensku

Na Slovensku se už od prosince lyžuje v režimu OP (očkovaní-překonaní), podobně jako u nás. Nejnovější změna pravidel ale přináší jisté rozvolnění: Od středy 19. ledna 2022 budou moci lyžařská střediska přejít do režimu OTP. Kromě očkovaných a překonaných tak budou moci začít lyžovat také všichni, kdo se budou moci prokázat platným negativním covid testem (PCR-72hod, AG-48hod). Hotelové a gastro služby fungují i nadále v režimu OP+. Kromě platného covid pasu je tedy zapotřebí doložit ještě i negativní test.

Sněhové podmínky na slovenských horách jsou velmi podobné těm našim – přírodního sněhu zatím moc nenapadlo, v povánočním týdnu přišlo oteplení s oblevou, které ubralo část zásob sněhu ze svahů. V posledních dnech a nocích se však skiareálům daří technicky dosněžovat, co roztálo, a upravovat stále další a další sjezdovky.

V Jasné i ve Vysokých Tatrách, v největších slovenských skiareálech se lyžuje na dvou třetinách tamějších tratí, ostatní oblíbená střediska nabízejí zhruba polovinu upravených sjezdovek. Na větší sněžení se zatím stále čeká.

▶️ ️Podívej se na sněhové podmínky na Slovensku »

 

Lyžování v Alpách

I pro Alpy platí, že v zimní sezóně 2021/2022 je lyžování znovu ovlivněno pandemickými opatřeními v jednotlivých zemích. Tentokrát už ale nedochází k hromadnému uzavírání lyžařských středisek na národní úrovni. Standardním pravidlem pro většinu evropských zemí je omezení vstupu neočkovaných lyžařů. Většina lyžařských středisek tedy podmiňuje nákup skipasu a vstup do skiareálu prokázáním bezinfekčnosti v podobě covid-pasu. Lyžovat mohou pouze očkovaní nebo osoby do 180 dnů po překonání nemoci.

 

V Rakousku víc než 100 otevřených lyžařských středisek

Vynikající sněhové podmínky a velké množství otevřených skiareálů v Rakousku jsou lákavou příležitostí i pro české lyžaře. Hotely a restaurace v rakouských střediscích jsou už otevřené, a tak stačí splňovat zásady 2-G (očkovaní, překonaní) a prokázat se posilující dávkou vakcíny nebo platným negativním testem a můžete vyrazit na zimní dovolenou nebo prodloužený víkend do rakouských hor.

Nejvíce sněhu, až do 190 cm sněhu leží na sjezdovkách rakouského ledovce Hintertux. Kaprun hlásí do 150 cm sněhu, v St. Antonu mají do 130 cm sněhu. Vynikající podmínky hlásí ledovec Stubai, kde se lyžuje na téměř 35 km sjezdovek. Kronplaz, vynikající destinace pro rodiny s dětmi, nabízí do 120 cm sněhu a 119 km otevřených sjezdovek.

▶️ Čti víc o aktuálních opatřeních pro lyžaře v Rakousku »

▶️ ️Podívej se na sněhové podmínky v Rakousku »

 

Většina skiareálů v Itálii otevřená

Přestože v Itálii zpřísnili podmínky vstupu do země, pro očkované a osoby po překonání covidu se toho moc nemění. Pro neočkované se zkrátila doba platnosti AG/PCR testu, potřebného pro vstup do země.

Lyžuje se ve víc než stovce italských lyžařských středisek, sněhu na sjezdovkách je většinou do 100 cm, v některých skiareálech ale uvádějí i 160-180 cm sněhu.

▶️ Čti víc o aktuálních opatřeních pro lyžaře v Itálii»

▶️ ️Podívej se na sněhové podmínky v Itálii»

 

Nejvíc sněhu ve Francii

Víc než dva metry sněhu na sjezdovkách uvádějí desítky francouzských středisek. Skiareály ve Francii nabízejí velmi dobré sněhové podmínky a většinu sjezdovek upravených pro sjezdové lyžování.

Také ve Francii platí povinnost prokazovat se covid pasem, tedy dokladem o očkování nebo překonání nemoci.

▶️ ️Podívej se na sněhové podmínky ve Francii»

 

 

Kolik sněhu je v Alpách

Kolik sněhu aktuálně leží na horách? Barvy na interaktivní mapě se mění podle množství sněhu – od fialové přes zelenou a oranžovou až po červenou a růžovou. Čím větší vrstva sněhu, tím výraznější barvu na mapě vidíte.

Zdroj: windy.com

 

Otevřené skiareály: Kde se už lyžuje

 

Jaká je předpověď počasí v Alpách na nejbližší dny

Vývoj počasí a očekávané množství nového sněhu v nejbližších 3 dnech zobrazuje model od windy.com »

Přečti si také:

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.