Prémiový partner

Saint Gervais Mont-Blanc Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 7pro rodiny v regionu Horní Savojsko
Všechny recenze

Skiareál

Francouzské lyžařské středisko Saint Gervais dopřává svým návštěvníkům nejen spousty kilometrů perfektně upravených sjezdovek, ale i úžasné výhledy na střechu Evropy, Mont Blanc.

Milovníky lyžování potěší, že proslulá kabinková lanovka tramway du Mont Blanc vede kabinková lanovka do srdce celé lyžařské oblasti Evasion Mont Blanc, která nabízí 445 kilometrů sjezdovek na jeden skipas (část projedete na lyžích, do těch vzdálenějších však budete muset buď skibusem, nebo autem).

Přímo ve středisku St. Gervais vám ty nejlepší výhledy na okolní horské velikány nabídnou sjezdovky z Mt. Joly, jejíž vrchol je až v 2525 metrech. Na o šest set metrů nižší Mt. Joux zase vyjel první lyžař na vleku už v roce 1938. Svahy jsou tu protkány převážně červenými sjezdovkami. Pokud vás však náhodou lyžování s výhledy ve vysokých nadmořských výškách omrzí, můžete vyzkoušet nácvik skoků na lyžích či na snowboardu bezpečně do airbagu.

Historické lázeňské městečko Saint Gervais les Bains přímo pod nejvyšším vrcholem Evropy láká od roku 1806 návštěvníky zotavující se z astmatu a dalších dýchacích či kožních potíží. Zároveň je jedním z výchozích bodů pro horolezce, kteří se vydali pokořit Mont Blanc, a samozřejmě též centrem lyžařských radovánek. Tím se stávalo Saint Gervais postupně od roku 1936, kdy se v Saint Gervais spustila první lanovka.

Otcem této myšlenky byl Charles Viard. Žádný nadšený lyžař, jak by se mohlo zdát, ale místní lesník, kterému původně přišel nápad na zavěšený dopravní prostředek praktický pro pohyb a dopravu věcí ve strmých lesnatých alpských kopcích. Na lyžaře si vzpomněl, až když je při svých potulkách lesem začal potkávat čím dál častěji a viděl, jak namáhavě šlapou do co největších kopců, aby se pak pár minut těšili rychlou jízdou dolů.

Ještě před visutou lanovkou se však ze Saint Gervais vyšplhala do hor zubačka tramway du Mont Blanc. To bylo už v roce 1907 a dnes je jednou z největších místních atrakcí a zároveň oblíbených místních dopravních prostředků. Potkáte v ní opravdové dobrodruhy, kterým z batohu koukají mačky a cepín, neboť je vyveze až k úpatí velehory, na niž se pak dostávají vlastními silami. Turistům však stačí výhled z konečné „tramvaje“ Bellevue v 1794 metrech (v létě se jede ještě výš, až na Nid d’Aigle ve 2372 m).

 

Relax i adrenalin

A jak je to v Saint Gervais les Bains se zábavou po lyžování či pro nelyžaře? Té je tu opravdu na výběr. Samozřejmě si v lázních můžete užívat relaxační a lázeňské procedury. Pokud jste raději na čerstvém vzduchu, zaplaťte si vyhlídkový let balónem nad alpskými velikány či si vyzkoušejte ještě dobrodružnější paragliding. Zábava se tu ale dá provozovat i na ledu, a to nejen bruslení, ale též curling neboli hezky česky metaná. A velmi romantickou a specifickou zábavou, kterou jsou Francouzské Alpy proslulé, je pak původně severský skijöring, tedy lyžování za koněm.

 

Naplánuj si pobyt

Skipasy

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

115cm
72cm
48cm
24cm
10cm
10cm
lis
81cm
pro
95cm
led
76cm
úno
54cm
bře

Víc o lyžařském terénu

21%
Zelené sjezdovky
30%
Modré sjezdovky
36%
Červené sjezdovky
14%
Černé sjezdovky
121
Sjezdovky celkem
5 km
Nejdelší sjezd
445 km
Sjízdný terén
104 ha
Zasněžování
83 km
Zasněžování

Počet vleků: 57

8
Kabinkové lanovky
6
Expresní 6-sedačky
8
4-sedačky
2
3-sedačky
3
2-sedačky
30
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

2353m
Vrchol
1503m
Převýšení
850m
Údolí

Důležité termíny

17 prosinec, 202217. 12. 2022
Plánovaný start sezóny
10 duben, 202310. 04. 2023
Plánovaný konec sezóny
128
Délka sezóny (dny)
126
Délka minulé sezóny (dny)
87
V provozu (roky)
245cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.