Lyžování v zimní sezóně 2020/21 už nebude jako dřív. Pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla všechna odvětví našich životů a bude mít silný vliv i na letošní lyžařskou sezónu.

Lyžování a lyžařské dovolené jsou totiž úzce spojené s cestováním, gastro byznysem, hoteliérstvím, jednoduše s cestovním ruchem. Právě cestování, především do zahraničí, může vyvolávat řadu otázek. Na některé nejpalčivější, které se vztahují k aktuálním možnostem lyžování, jsme pro vás hledali odpovědi.

» » » ČLÁNEK BYL AKTUALIZOVÁN 25. 1. 2021 « « «

  

Dá se v České republice lyžovat?

Vysoké riziko infekce  Lyžařská sezóna v českých skiareálech začala 18. prosince 2020. Vládní usnesení z 23. 12. lyžařská střediska opět uzavřelo! Rozhodnutí o přechodu do nejvyššího 5. stupně protiepidemického systému PES je platné od 27. prosince 2020. Poslanecká sněmovna 21. ledna 2021 schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února 2021.

Lyžařské vleky zatím stále stojí, mnohé české skiareály ale i nadále zasněžují a doufají ve znovuotevření a spuštění lyžařské sezóny. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Blatného z konce minulého týdne by k uvolnění opatření mohlo dojít na přelomu ledna a února. Návrh ministra dopravy Havlíčka na spuštění skiareálů, předložený v pondělí 25.1. vládě, nebyl schválen, Havlíček má do středy vypracovat přísnější návrh. Bude s ním vláda spokojená a otevře lyžařská střediska už v pátek? Víc o podmínkách a pravidlech pro lyžaře v Čechách a na Moravě čtěte tady»».

 

 

Můžu jet lyžovat do zahraničí?

Přestože epidemická situace je ve všech evropských zemích dost vyhrocená, pár otevřených lyžařských středisek se přece jen najde. Obecně však české ministerstvo zahraničních věcí před cestami do zahraničí varuje a doporučuje cestování za hranice omezit jen na nejnutnější případy. Po návratu z většiny evropských zemí  je aktuálně nutné nastoupit 10-denní karanténu a podstoupit testování.

Evropské země se k otázce zimní lyžařské sezóny postavily vesměs přísně. Před Vánoci se kromě Švýcarska lyžovalo jen v Polsku, Česku a na Slovensku. Od Štědrého dne umožnily spustit vleky některé rakouské spolkové země. Naproti tomu Německo lyžařská střediska do konce ledna neotevře. V Itálii se očekává znovuotevření až v polovině února a Francouzi se prý mají připravit na to, že lyžovat se možná nebude ani na konci února.

Jaká je tedy aktuální situace v okolních státech?

Skiareály zavřené skiareály zavřené     Skiareály otevřené skiareály otevřené     

Skiareály pro místní skiareály otevřené jen pro místní

 

Rakousko

Skiareály otevřené, ale jen pro místní Od 24. prosince se rakouská lyžařská střediska otevřela, avšak pouze pro místní a jen na jednodenní lyžařské výlety. Rozhodnutí o otevření skiareálů je na jednotlivých spolkových zemích. Hotely a restaurace zůstávají zavřené minimálně do 28. února 2021. Kvůli zhoršující se pandemické situaci v Česku obnovilo Rakousko stálé kontroly na česko-rakouských hraničních přechodech. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Rakousku čtěte zde»»

Itálie

Skiareály zavřené Italská vláda 15.1.2021 schválila další zpřísnění preventivních opatření v boji proti koronaviru, která vstoupí v platnost hned v sobotu 16.1. Pro lyžaře to nejsou dobré zprávy, lyžařské vleky se totiž podobně jako v Česku spustit nesmějí, a to minimálně do 15. února! Kromě vleků zůstávají zavřená i kina, fitness a bazény (ty dokonce až do začátku března). Restaurace a bary mohou být otevřeny a vydávat jídlo a nápoje, ale jen do 18:00 hod. Nadále platí zákaz nočního vycházení a prodloužen byl i úplný zákaz cestování mezi jednotlivými regiony a provinciemi.

Pro vstup do Itálie je požadován negativní test ne starší než 48 hodin. Každý, kdo do Itálie přicestuje, se musí hned nahlásit na místní Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení. Regiony v zemi jsou rozděleny na červené, oranžové a zelené. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Itálii čtěte zde»».

Slovensko

Skiareály zavřené Slovenská lyžařská sezóna se začala rozjíždět a otevřených již bylo více než 20 lyžařských středisek. Do každého z nich byl vstup možný jen s negativním covid testem. Silvestrovským rozhodnutím vlády o zpřísnění pandemických opatření však dostala lyžařská střediska ze dne na den stopku. S platností od 1.1.2021 se zakazuje provoz lyžařských středisek. Kromě zavřených středisek se změněná opatření týkají i hotelů, které nesmějí přijímat nové hosty. Dále se ruší "rodinné bubliny", do platnosti vstupuje zákaz návštěv a další změny. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách na Slovensku čtěte zde»»

Vstup na území Slovenska z České republiky je možný pouze s platným negativním testem ne starším 72 hodin. V případě, že negativní test nemůžete doložit, platí pro vás povinná domácí karanténa s otestováním nejdříve 5. den po příjezdu. Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách korona.gov.sk/ehranica/.

Polsko

Skiareály zavřené / Skiareály otevřené V Polsku se v jako jedné z mála evropských zemí v prosinci lyžovalo. Od 28. prosince 2020 však platí celonárodní karanténa. V rámci ní se 28. 12. zavřely všechny lyžařské areály, většina obchodů, sportoviště, hotely a omezená je volnost pohybu. Některým lyžařským střediskům už ale došla trpělivost. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Polsku čtěte zde»».

Švýcarsko

Skiareály otevřené Švýcarsko je aktuálně jedinou alpskou zemí, kde se dá lyžovat. I když švýcarská vláda provoz skiareálů nezakázala, většina kantonů aktuálně přistupuje k uzavírání lyžařských středisek z důvodu vysokého nárůstu případů covid-19. Česká republika byla až do půlky prosince na švýcarském seznamu vysoce rizikových zemí, od 14. prosince 2020 se podmínky vstupu do Švýcarska pro cestující z ČR změnily, při vstupu na švýcarské území neplatí pro české občany povinnost karantény. Od 14.1. ale Švýcarsko opět přistupuje ke zpřísnění podmínek vstupu a pro Čechy platí povinná karanténaPodrobnosti o covid lyžařských podmínkách ve Švýcarsku čtěte zde»»

Francie

Skiareály zavřené Lyžařská střediska ve Francii uzavřelo vládní nařízení 29. října 2020. Skiareály zůstávají od té doby pro lyžaře uzavřené. Po jednání francouzské vlády 20.1.2021 oznámil státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne, že k otevření lyžařských středisek nedojde ani na začátku února. K tomu ještě dodal: "Znovuotevření v polovině nebo na konci února se zdá být velmi nepravděpodobné."

Lyžování ve Francii má tedy prozatím stopku. Některá lyžařská střediska jsou však otevřena aspoň na skialp, pro účely běžkování a pro turisty. Ve Francii je momentálně vyhlášen tvrdý lockdown a platí striktní omezení vycházení. Opustit místo bydliště je možné jen v odůvodněných případech. Platí také zákaz pohybu mezi regiony, povolené jsou jen cesty do 20 km od místa bydliště. Platí také zákaz shromažďování a uzavřených všech restauračních, kulturních a sportovních zařízení. Za velmi přísných hygienických opatření jsou otevřeny některé obchody. Povinnost nošení roušky na všech veřejných místech, v interiéru i v exteriéru platí ve většině francouzských regionů.

Pro občany ČR platí při vstupu na území Francie povinnost předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin a vyplnit speciální příjezdový formulář. 

Švédsko

Skiareály otevřené Přestože pro české úřady je Švédsko zemí s vysokým rizikem výskytu COVID-19, Češi do Švédska mohou vstoupit bez omezení, bez nutnosti testu nebo karantény. Ani pohyb po Švédsku není nijak omezen. Doporučuje se jen zachovávat rozestupy 2 metry od osoby, s nimiž nežijete ve společné domácnosti.

Ve Švédsku je mimochodem hned několik otevřených lyžařských středisek, kde se lyžuje.

Finsko

Skiareály jen pro místní I když se ve finských skiareálech lyžuje, jejich dostupnost pro české občany, žijící na území ČR je takřka nemožná. Vstup na území Finska je totiž možný jen ve specifických případech a účel cesty musí být prokázán při hraniční kontrole. 

 

Kde se v Evropě lyžuje

 

Musím nosit roušku i v lyžařských střediscích?

Každá země má hygienická a bezpečnostní pravidla nastavena trochu jinak, obecně však platí, že překrytí tváře rouškou nebo její vhodnou náhradou je vyžadováno ve všech vnitřních prostorách, v zařízeních služeb i v restauračních zařízeních, a to i v rámci horských a lyžařských středisek. V některých zemích je dokonce jako minimální ochrana tváře stanoven respirátor FFP2.

Lanové dráhy jsou ze své povahy chápány jako dopravní zařízení, spadající tedy pod dopravní prostředky. Proto je překrytí tváře vyžadováno i v kabinkových lanovkách a gondolách. V České republice se tato povinnost vztahuje i na sedačkové lanovky. V ostatních zemích může být definice toho, co všechno spadá pod dopravní prostředky, definována jinak.

 

Doporučení pro bezpečné zimní zážitky

➽ Používejte roušky všude tam, kde to vyžadují aktuálně platná opatření. Některé skiareály budou rozdávat „buffky“ (šály/šátky) zadarmo ke každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakrýt ústa a tvář.

➽ Dezinfikujte si ruce dezinfekčními prostředky, připravenými u vstupu do vnitřních prostor v rámci lyžaských středisek.

➽ Dodržujte doporučené rozestupy ve vnitřních i venkovních prostorách lyžařských středisek.

➽ Pokud se rozhodnete cestovat do lyžařského střediska, zkuste omezit riziko nákazy Covidem-19 tak, že nebudete cestovat o sobotách (nejrušnější dny).

➽ Pořiďte si sezónní permanentku nebo si kupte skipasy online ještě před příjezdem do skiareálu, vyhnete se řadám u kamenné pokladny a snížíte riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytování co nejblíž ke sjezdovkám, abyste nemuseli používat skibusy.

➽ Zabalte si na lyžařské výlety do hor obědy s sebou, abyste co nejméně navštěvovali bufety a horské chaty.

➽ Objednejte si lyžařskou výstroj předem, abyste nemuseli hledat půjčovny na místě, pokud nemáte vlastní vybavení.

➽ Nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které kryje i riziko nákazy Covidem-19, případně další rizika s výskytem koronavirusu spojená. Většina pojišťoven už svou nabídku cestovních pojištění přispůsobila pandemickým podmínkám.


Pravidlo 3R - Roušky, ruce, rozestupy jako základ vlastní ochrany před nákazou COVID-19