Lyžování v zimní sezóně 2020/21 už nebude jako dřív. Pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla všechna odvětví našich životů a bude mít silný vliv i na letošní lyžařskou sezónu.

Lyžování a lyžařské dovolené jsou totiž úzce spojené s cestováním, gastro byznysem, hoteliérstvím, jednoduše s cestovním ruchem. Právě cestování, především do zahraničí, může vyvolávat řadu otázek. Na některé nejpalčivější, které se vztahují k aktuálním možnostem lyžování, jsme pro vás hledali odpovědi.

» » » ČLÁNEK BYL AKTUALIZOVÁN 25.02. 2021 « « «

  

Dá se v České republice lyžovat?

Vysoké riziko infekce  Lyžařská sezóna v českých skiareálech začala 18. prosince 2020 a po devíti dnech dostala v rámci pandemických opatření stopku. Od 27. prosince 2020 je země v nejvyšším 5. stupni protiepidemického systému PES. Nouzový stav, schválený a několikrát prodlužovaný Poslaneckou sněmovnou, měl v neděli 14.2.2021 skončit. Vláda však na poslední chvíli vyslyšela žádost všech krajských hejtmanů a nouzový stav znovu prodloužila, tentokrát do konce února.

Lyžařské vleky stále stojí a přinejmenším do 28. února stát budou, přestože skiareály už v pátek avizovaly, že jsou připravené hned v pondělí 15. února otevřít a zajistit provoz za velmi přízných hygienických a pandemických podmínek. Nouzový stav a s ním související platné rozhdnutí o úplném zákazu provozu vleků a lanovek všechny přípravy na otevření zhatil. Některá lyžařská střediska nicméně nabízejí alternativní formu přepravy lyžařů na kopec - v zápřahu na laně za rolbou nebo sněžným skútrem. Víc o podmínkách a pravidlech pro lyžaře v Čechách a na Moravě čtěte tady»».

 

 

Můžu jet lyžovat do zahraničí?

Přestože epidemická situace je ve všech evropských zemích dost vyhrocená, pár otevřených lyžařských středisek se přece jen najde. Obecně však české ministerstvo zahraničních věcí před cestami do zahraničí varuje a doporučuje cestování za hranice omezit jen na nejnutnější případy. Po návratu z většiny evropských zemí  je aktuálně nutné nastoupit 10-denní karanténu a podstoupit testování.

Evropské země se k otázce zimní lyžařské sezóny postavily vesměs přísně. Před Vánoci se kromě Švýcarska lyžovalo jen v Polsku, Česku a na Slovensku. Od Štědrého dne umožnily spustit vleky některé rakouské spolkové země. Naproti tomu Německo lyžařská střediska zřejmě vůbec neotevře - minimálně ne do 7. března. Podobně je tomu v Itálii. A Francouzi se už smiřují s tím, že lyžovat se začne až příští zimu.

Jaká je tedy aktuální situace v okolních státech?

Skiareály zavřené skiareály zavřené     Skiareály otevřené skiareály otevřené     

Skiareály pro místní skiareály otevřené jen pro místní

 

Rakousko

Skiareály otevřené, ale jen pro místní Od 24. prosince se rakouská lyžařská střediska otevřela, avšak pouze pro místní a jen na jednodenní lyžařské výlety. Rozhodnutí o otevření skiareálů je na jednotlivých spolkových zemích. Hotely a restaurace zůstávají zavřené minimálně do 28. února 2021. Kvůli špatné pandemické situaci v Česku obnovilo Rakousko stálé kontroly na česko-rakouských hraničních přechodech. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Rakousku čtěte zde»»

Itálie

Skiareály zavřené I když všechno směřovalo k tomu, aby se italské skiareály ve žlutých zónách od 15.2. otevřely aspoň pro místní, nakonec se spuštění lyžařské sezóny pro zhoršující se situaci kvůli mutacím koronaviru opět odkládá. Zákaz cestování mezi regiony stále platí a byl dokonce ještě prodloužen. Co to znamená pro české lyžaře? Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Itálii čtěte zde»».

Slovensko

Skiareály zavřené Slovenská lyžařská sezóna se začala rozjíždět a otevřených již bylo více než 20 lyžařských středisek. Do každého z nich byl vstup možný jen s negativním covid testem. Silvestrovským rozhodnutím vlády o zpřísnění pandemických opatření však dostala lyžařská střediska ze dne na den stopku. S platností od 1.1.2021 platí zákaz provozu lyžařských středisek. Uzavřely se i hotely, platí zákaz vycházení včetně zákazu návštěv osob z různých domácností a do přírody se v některých případech smí jen s paltným cerfifikátem o negativitě na Covid. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách na Slovensku čtěte zde»»

Vstup na území Slovenska z České republiky je možný pouze s platným negativním testem ne starším 72 hodin. V případě, že negativní test nemůžete doložit, platí pro vás povinná 14denní domácí karanténa s otestováním nejdříve 8. den po příjezdu. Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí povinnost zaregistrovat se na stránkách korona.gov.sk/ehranica/.

Polsko

Skiareály otevřené V Polsku se od pátku 12.2. zase oficiálně může lyžovat. Polská vláda zkušebně povolila znovuotevření lyžařských středisek, zatím to vypadá, že skiareály zůstanou otevřené i nadále. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Polsku čtěte zde»».

Švýcarsko

Skiareály otevřené Švýcarsko je aktuálně jedinou alpskou zemí, kde se dá lyžovat. I když švýcarská vláda provoz skiareálů nezakázala, některé kantony přistoupily k uzavření lyžařských středisek z důvodu vysokého nárůstu případů covid-19. Česká republika je od půlky ledna zpátky na švýcarském seznamu vysoce rizikových zemí se zpřísněnými podmínkami vstupu do země - pro Čechy platí povinná karanténaPodrobnosti o covid lyžařských podmínkách ve Švýcarsku čtěte zde»»

Francie

Skiareály zavřené Lyžařská střediska ve Francii uzavřelo vládní nařízení 29. října 2020. Skiareály zůstávají od té doby pro lyžaře uzavřené. Po jednání francouzské vlády 20.1.2021 oznámil státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne, že k otevření lyžařských středisek nedojde ani na začátku února. K tomu ještě dodal: "Znovuotevření v polovině nebo na konci února se zdá být velmi nepravděpodobné."

Lyžování ve Francii má tedy prozatím stopku. Některá lyžařská střediska jsou však otevřena aspoň na skialp, pro účely běžkování a pro turisty. Ve Francii je momentálně vyhlášen tvrdý lockdown a platí striktní omezení vycházení. Opustit místo bydliště je možné jen v odůvodněných případech. Platí také zákaz pohybu mezi regiony, povolené jsou jen cesty do 20 km od místa bydliště. Platí také zákaz shromažďování a uzavřených všech restauračních, kulturních a sportovních zařízení. Za velmi přísných hygienických opatření jsou otevřeny některé obchody. Povinnost nošení roušky na všech veřejných místech, v interiéru i v exteriéru platí ve většině francouzských regionů.

Pro občany ČR platí při vstupu na území Francie povinnost předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin a vyplnit speciální příjezdový formulář. 

Švédsko

Skiareály otevřené Přestože pro české úřady je Švédsko zemí s vysokým rizikem výskytu COVID-19, Češi do Švédska mohou vstoupit bez omezení, bez nutnosti testu nebo karantény. Ani pohyb po Švédsku není nijak omezen. Doporučuje se jen zachovávat rozestupy 2 metry od osoby, s nimiž nežijete ve společné domácnosti.

Ve Švédsku je mimochodem hned několik otevřených lyžařských středisek, kde se lyžuje.

Finsko

Skiareály jen pro místní I když se ve finských skiareálech lyžuje, jejich dostupnost pro české občany, žijící na území ČR je takřka nemožná. Vstup na území Finska je totiž možný jen ve specifických případech a účel cesty musí být prokázán při hraniční kontrole. 

 

Kde se v Evropě lyžuje

 

Musím nosit roušku i v lyžařských střediscích?

Každá země má hygienická a bezpečnostní pravidla nastavena trochu jinak, obecně však platí, že překrytí tváře rouškou nebo její vhodnou náhradou je vyžadováno ve všech vnitřních prostorách, v zařízeních služeb i v restauračních zařízeních, a to i v rámci horských a lyžařských středisek. V některých zemích je dokonce jako minimální ochrana tváře stanoven respirátor FFP2.

Lanové dráhy jsou ze své povahy chápány jako dopravní zařízení, spadající tedy pod dopravní prostředky. Proto je překrytí tváře vyžadováno i v kabinkových lanovkách a gondolách. V České republice se tato povinnost vztahuje i na sedačkové lanovky. V ostatních zemích může být definice toho, co všechno spadá pod dopravní prostředky, definována jinak.

 

Doporučení pro bezpečné zimní zážitky

➽ Používejte roušky všude tam, kde to vyžadují aktuálně platná opatření. Některé skiareály budou rozdávat „buffky“ (šály/šátky) zadarmo ke každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakrýt ústa a tvář.

➽ Dezinfikujte si ruce dezinfekčními prostředky, připravenými u vstupu do vnitřních prostor v rámci lyžaských středisek.

➽ Dodržujte doporučené rozestupy ve vnitřních i venkovních prostorách lyžařských středisek.

➽ Pokud se rozhodnete cestovat do lyžařského střediska, zkuste omezit riziko nákazy Covidem-19 tak, že nebudete cestovat o sobotách (nejrušnější dny).

➽ Pořiďte si sezónní permanentku nebo si kupte skipasy online ještě před příjezdem do skiareálu, vyhnete se řadám u kamenné pokladny a snížíte riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytování co nejblíž ke sjezdovkám, abyste nemuseli používat skibusy.

➽ Zabalte si na lyžařské výlety do hor obědy s sebou, abyste co nejméně navštěvovali bufety a horské chaty.

➽ Objednejte si lyžařskou výstroj předem, abyste nemuseli hledat půjčovny na místě, pokud nemáte vlastní vybavení.

➽ Nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které kryje i riziko nákazy Covidem-19, případně další rizika s výskytem koronavirusu spojená. Většina pojišťoven už svou nabídku cestovních pojištění přispůsobila pandemickým podmínkám.


Pravidlo 3R - Roušky, ruce, rozestupy jako základ vlastní ochrany před nákazou COVID-19