Sledujeme pro vás ty nejpodstatnější informace o tom, do jaké míry má pandemie nového koronaviru dopad na možnosti lyžování, cestování a na plánování lyžařských výletů do jiných zemí. 

 

Aktuálně k opatřením proti šíření nového koronaviru


16.3.2020 8:00 Všechny české, slovenské, polské, rakouské, italské, francouzské i švýcarské a německé skiareály zavřené!

Z pohledu lyžaře už není co řešit. Nelyžuje se nikde, navíc ve většině zemí platí přísná opatření včetně karantény nebo omezení pohybu osob. Proto myslete na své zdraví, dbejte na správnou hygienu, dodržujte nařízení zodpovědných orgánů a udělejte, co je v dané situaci nejlepší: Seďte doma na zadku!

#flattenthecurve #jsemdoma

 

15.3.2020 10:00 USA: Zavírají se některá lyžařská střediska

Ještě v sobotu rozhodlo vedení společnosti Vail Resorts o dočasném preventivním uzavření všech severoamerických skiareálů patřících pod značkuk Vail Resorts, a to zatím na jeden týden. Nařízení vstoupilo do platnosti v neděli ráno.

 

14.3.2020 5:00 Česká republika: Ještě přísnější opatření od dnešního rána

Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Internetový prodej není omezen.

 

13.3.2020 21:00 Francie: Lyžařská střediska od neděle zavřená

Francouzská vláda rozhodla o zavření všech obchodů s výjimkou lékáren, drogerií a potravin, zavřou se i bary, restaurace, divadla, kina a všechny další veřejné prostory, včetně lyžařských středisek. Opatření vstoupí do platnosti od půlnoci ze soboty na neděli.

 

13.3.2020 20:20 Polsko: Lyžařská střediska už v sobotu neotevřou 

V pátek večer představil přísná opatření i polský premiér Mateusz Morawiecki. Od sobotního rána se zakazuje přítomnost veřejnosti nad 50 osob, což de facto znamená konec lyžařské sezóny pro polské skiareály. Současně se omezuje provoz obchodních center, kde budou nadále otevřené jen obchody s potravinami, drogerie a lékárny. Od neděle se zavírají státní hranice a cizinci nebudou vpuštěni na území Polska. Ruší se mezinárodní přeprava vlaková i letecká.

 

13.3.2020 17:20 Švýcarsko: Lyžařská sezóna končí i ve švýcarských střediscích

Nová velmi přísná opatření, která ohlásila švýcarská vláda dnes odpoledne, znamenají mimo jiné povinnost zavřít všechna lyžařská střediska. Stane se tak v nejbližších dnech.


13.3.2020 14:35 Rakousko: Všechny rakouské skiareály budou od pondělí zavřené

Opatření, která představil spolkový kancléř, znamenají ukončení všech soukromých aktivit, které nejsou nezbytné pro lidské zdraví a život. Proto kromě skiareálů ve Vorarlbergu, Tyrolsku a v Salcbursku, které ohlásily konec na neděli 15.3., ukončí provoz také všechna další rakouská lyžařská střediska.


13.3.2020 14:10: Rakousko: Celý Paznaun a St. Anton am Arlberg pod karanténou

Rakouský kancléř Sebastian Kurz představil v pátek odpoledne několik preventivních opatření kvůlli šíření nového koronaviru. Celé údolí Paznaun a St. Anton am Arlberg jde (pravděpodobně od pondělka) do karantény nejméně na 14 dní. Kromě toho ale Kurz představil i celostátní opatření - restaurace po celém Rakousku musí po 15:00 zavřít, s okamžitou platností se zavírají také všechny obchody, které neprodávají zboží nezbytné k zásobování občanů. Otevřené by měly zůstat pouze obchody s potravinami, lékárny, drogerie, banky a pošty. Od pondělí „musíme snížit náš společenský život na minimum,“ řekl Kurz. Přerušena byla také všechna letecká spojení do Španělska, Švýcarska a Francie.


13.3.2020 13:00 Česká republika: Od soboty 14.3. se zavírají všechna česká lyžařská střediska i hranice

V pátek v poledne bylo po jednání Bezpečnostní rady státu rozhodnuto o zpřísnění bezpečnostních a preventivních opatření. Nově se tak upřesňuje povinnost uzavřít veřejná sportoviště - od soboty se zavírají i všechna lyžařská střediska, na něž se včerejší rohodnutí ještě nevztahovalo.

Kromě zákazu vstupu na veřejná venkovní i vnitřní sportoviště se nově zavádí i velmi přísné opatření ohledně uzavřených státních hranic. Od půlnoci z neděle na pondělí v16. března se zavádí zákaz vstupu pro všechny cizince s výjimkou cizinců s přechodným nebo trvalým pobytem, a dále zákaz vycestování z území ČR pro občany ČR a cizince s trvalým nebo přechodným pobytem na území ČR.


13.3.2020 10:00 Švýcarsko: Lyžařská střediska stále otevřená - až na Ticino/Tessin

Vzhledem k blízkosti Itálie a vysoký počet infikovaných v Ticinu se už v jižním švýcarském kantonu zavřela kina, divadla, muzea, mládežnická i sportovní centra, fitness centra, bazény, wellness centra, lyžařská střediska, diskotéky, piano bary, noční kluby, erotické kluby.

Skiareály ve všech ostatních švýcarských kantonech jsou nadále v provozu. V otevřeném dopise však řada odborníků z oblasti vědy požádala švýcarskou vládu, aby vyhlásila celostátní nouzovou situaci - kvůli zdlouhavým procesům a pomalému přijímání opatření se na švýcarskou vládu snesla velká kritika. „Předpisy a opatření, která jsou v současné době ve Švýcarsku platná, zdaleka nestačí k tomu, aby zabránily ochromení našeho zdravotnického systému," stojí v otevřeném dopise vědců. Švýcarská federální rada plánuje v poledne uspořádat tiskovou konferenci o tom, jak bude dál postupovat.


13.3.2020 09:15 Francie: Nová opatření pro veřejnost, lyžařská střediska nadále otevřená

Ve Francii byla včera večer oznámena nová opatření: Budou se zavírat školy včetně vysokých škol a univerzit, stát vyzývá obyvatele, aby maximálně omezili cestování, firmám budou poskytnuty daňové úlevy a bude podporována práce z domu.

Žádné z těchto opatření nemá momentálně přímý dopad na provoz lyžařských středisek. Sezóna pokračuje, i když počet lyžařů na sjezdovkách nevyhnutelně prudce poklesne. Hotely už hlásí spoustu stornovaných rezervací.

 

13.3.2020 08:00 Německo: V Bavorsku zavírají všechny školy a školky

V souvislosti s opatřeními proti koronaviru se v Bavorsku od pondělka zavírají školy. Minimálně do začátku velikonočních prázdnin (6.4.2020) zůstanou zavřené všechny školy včetně mateřských, ale i dětská centra. O opatření informovala v pátek ráno tisková agentura Deutsche Presse.

 

13.3.2020 06:30 Rakousko: O uzavření středisek rozhodli i ve Vorarlbergu

Po Tyrolsku a Salcbursku o přerušení provozu lyžařských středisek a ubytovacích zařízení rozhodli ve čtvrtek večer i ve Vorarlbergu. Posledním dnem, kdy budou vorarlberská střediska otevřená, je neděle 15.3.2020. Posledním dnem provozu hotelů je pondělí 16.3.2020. 

 

12.3.2020 21:30 Rakousko: Všechny skiareály a hotely v Salzbursku od neděle zavírají

Po setkání zástupců turistického průmyslu, gastronomie, lyžařských středisek a ubytovatelů Salcburska bylo ve čtvrtek večer rozhodnuto, že salcburské lanovky se od pondělí 16.3.2020 uzavřou. Posledním dnem provozu je tedy neděle 15.3.2020. Stejně tak se od pondělí 16.3. oficiálně uzavřou všechna ubytovací zařízení. „Zdraví hostů, ale také zaměstnanců a salcburské populace je pro nás na prvním místě. Toto rozhodnutí nebylo snadné, ale považuji to za nezbytný krok k tomu, abychom zabránili šíření koronaviru, “zdůrazňuje guvernér a manažer cestovního ruchu Wilfried Haslauer.

 

12.3.2020 21:00 Německo: Kvůli koronaviru preventivně zavírá i bavorský Großer Arber (Bavorský les)

V Německu v této sezóně kvůli nedostatku sněhu řada středisek ani neotevřela. Na Arberu se sice lyžovalo, ale včera přišlo rozhodnutí o uzavření skiareálu z preventivních důvodů. "„Vzhledem k současné situaci s pandemií Covid 19 se ARBER BERGBAHN rozhodla ukončit dnes zimní sezónu. Toto rozhodnutí slouží jako preventivní opatření pro bezpečnost našich hostů a zaměstnanců, pokud by se současná situace pozitivně změnila, oznámili bychom včas pokračování zimního provozu."


12.3.2020 19:30 Rakousko: Všechny tyrolské skiareály ukončují v neděli sezónu

Po setkání se zástupci organizací tyrolského cestovního ruchu se dnes rozhodlo, že v souladu s epidemickým zákonem se lanovky ve všech tyrolských střediscích zastaví už v neděli 15. března 2020. Od pondělí 16. března budou také oficiálně uzavřena všechna ubytovací zařízení. Pondělí bylo vybráno proto, aby se hosté mohli z lyžařských oblastí vracet řádným způsobem. „Zdraví našich hostů, zaměstnanců a tyrolské populace je naší nejvyšší prioritou. Toto rozhodnutí pro nás nebylo snadné, ale přebíráme odpovědnost za všechny tyrolské obyvatele a za všechny, kdo jsou v Tyrolsku, “ uvedl guvernér a referent cestovního ruchu Günther Platter.

 

12.3.2020 18:00 Rakousko: Po Ischglu končí i Kappl, Galtür a See

Také ostatní lyžařské areály v rakouské oblasti Paznaun se přidávají k Ischglu a ukončují lyžařskou sezónu k 13.3.2020. Jde o skiareály Kappl, Galtür a See.

V dalších skiareálech došlo ke zrušení veřejných akcí: Kaunertal Freeride Days (14.+15.3.2020) a Freeride Testival Kaunertal (21./22.3.), stejně jako eventy v Lech a Zürs - Tanzcafé Arlberg Music Festival a Sister Resort Party 2020 jsou také zrušené. Střediska však jsou i nadále otevřená. Mayrhofen ohlásil, že ruší tradiční festival Snowbombing a Saalbach nebude mít WHITE PEARL MOUNTAIN DAYS 2020. 

 

12.3.2020 15:00 Česká republika: Nejnovější opatření vlády se nevztahují na lyžařská střediska

Asociace horských středisek (AHS) na svých stránkách uvedla, že na tiskové konferenci české vlády po dotazu ČTK bylo upřesněno, že se opatření o omezení provozu sportovišť netýká sportovišť venkovních, tedy ani skiareálů. Většina otevřených českých lyžařských středisek tak zůstává nadále v provozu. Na svých facebookových stránkách to už potvrdil SkiResort Černá hora - Pec, Skiareál Harrachov, Klínovec, Špindlerův Mlýn, Malá Úpa, Říčky nad Orlicí či Herlíkovice - Bubákov. Skiareál Rokytnice původně avizoval ukončení provozu, ale po ověření platných omezení se rozhodli v provozu pokračovat.

Kopřivná pod Pradědem s odkazem na výslovnou prosbu moravskoslezského hejtmana lyžařskou sezónu dneškem ukončuje. Konec sezóny ohlásil i Skiareál Lipno.


12.3.2020 14:30 Česká republika: Vláda vyhlásila mimořádnou situaci

Česká vláda ve čtvrtek oznámila sérii tvrdších opatření proti šíření nákazy novým koronavirem. Nově jsou zakázané i hromadné akce s účastí nad 30 lidí. Stát také omezil provoz restauračních zařízení či dalších služeb jako jsou posilovny nebo wellness. Uzavřená mají být od pátku 13.3.2020 i veřejná sportoviště. ČTK však na tiskové konferenci vlády vznáší dotaz, zda se zákaz vztahuje i na lyžařská střediska a dostává odpověď, že venkovní sportoviště omezena nejsou. 

K dalším opatřením patří zákaz vstupu cizinců z rizikových oblastí na území ČR, jakož i vycestování českých občanů do těchto oblastí, zákaz přeshraniční dopravy osob vozidly s kapacitou nad 9 osob i zprísněné kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem


12.3.2020 14:20 Slovensko: Dnes poslední den lyžařské sezóny

Nařízení o uzavření všech lyžařských středisek v celé zemi vstoupí v platnost v pátek 13.3.2020. v 7.00 hod.

 

12.3.2020 14:00 Slovensko: Krizový štáb přijal v souvislosti s koronavirem tvrdá preventivní opatření

  • Zavedení hraničních kontrol (a zachování jen velkých hraničních přechodů).
  • Uzavření všech tří mezinárodních letišť.
  • Zastavení mezinárodní přepravy kromě zásobování.
  • Povinná karanténa pro lidi přijízdějící z rizikových oblastí.
  • Uzavření škol a školských zařízení.
  • Uzavření sociálních a kulturních zařízení.
  • Omezený provoz obchodních center (přes víkend bude možné nakupit jen potraviny, léky a drogérii).
  • Zavřené budou zábavní podniky, lyžařská střediska i wellness centra a aquaparky.
  • Vnitrostátní vlaky budou jezdit v prázdninovém režimu.


12.3.2020 10:00 Slovensko: První lyžařská střediska ukončují lyžařskou sezónu kvůli koronaviru

Na sociálních sítích ohlásila předčasné ukončení lyžařské sezóny některá slovenská střediska. Jde o Strachan Ski centrum ve Ždiaru a Meander Skipark v Oravicích, kde rozhodnutí platí k dnešnímu dni, a také Ružomberok - Malino Brdo, kde se bude lyžovat do neděle 15.3.2020.

 

12.3.2020 Rakousko: Ischgl oznámil předčasný konec lyžařské sezóny

V souvislosti se včerejším nařízením tyrolských úřadů o povinném 2-týdenním uzavření skiareálu Ischgl dnes provozvoatel tohoto střediska oznámil, že se rozhodli přistoupit k předčasnému ukončení sezóny.

 

11.3.2020 Slovensko: Mimořádná situace

Ústřední krízový štáb po svém zasedání vyhlásil od 12.3.2020 6.00 hod. mimořádnou situaci na celém území Slovenska. Některé samosprávné kraje rozhodly o dočasném uzavření škol. Předčasné ukončení sezóny oznámila i hokejová extraliga.

 

11.3.2020 Rakousko: Zavírání barů a celého střediska Ischgl

Tyrolské orgány rozhodly o povinném uzavření všechy apres-ski barů v lyžařském středisku Ischgl kvůli tomu, že jeden z barmanů prokazatelně infikoval víc než 20 dalších osob. 

Současně padlo rozhodnutí o preventivním uzavření celého skiareálu v Ischglu na minimálně 14 dní. Nařízení vstoupí v platnost k 14.2.2020.

V dalších rakouských střediscích se ruší plánované veřejné akce. Zrušen tak byl ELECTRIC MOUNTAIN FESTIVAL 2020 v Ötztalu, odvolány byly všechny akce ve střediscích Hinterstoder a Wurzeralm, konat se nebude ani Freeride Testival v Saalbach-Hinterglemm. 

 

10.3.2020 Česká republika: Ruší se veřejné akce, zavírají se školy 

Po jednání Bezpečnostní rady státu padlo rozhodnutí o zavření všech základních, středních, vyšších i vysokých škol na celém území České republiky od středy 10.3.2020. Mateřské školy a jesle zůstávají v provozu.

Od dnešního večera se ruší všechny kulturní, společenské i náboženské akce nad 100 osob. Sportovní akce se mohou konat, avšak bez diváků. Restaurace i nákupní centra zůstávají otevřená.

Opatření se nevztahuje na lyžařská střediska, jejich provoz není vládním opatřením nijak dotčen. Účinnost vládního rozhodnutí platí do odvolání.

 

10.3.2020 Itálie: Zavírají se všechna lyžařská střediska v celé zemi

V rámci opatření v oblasti civilní ochrany rozhodla italská vláda 9. 3. 2020 večer s okamžitou platností o uzavření všech italských lyžařských středisek.

Italská vláda svým rozhodnutím rovněž omezuje svobodu cestování a shromažďování na území celé země. Premiér Giuseppe Conte v pondělí večer vyzval, aby lidé v celé zemi přestali cestovat. Zóna karantény a izolace, předtím v platnosti jen v severní Itálii, byla nyní rozšířena na celou zemi. 

 

9.3.2020 Slovensko: Zákaz organizování hromadných akcí

Po zasedání Ústředního krízového štábu bylo rozhodnuto o zákazu organizování hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí. Zákaz se týká fyzických osob, podnikatelů i firem. Zákaz platí do 23. března a je závazný i pro lyžařská střediska. Proto všechny slovenské skiareály ruší plánované soutěže, závody či jiné sportovní akce.

Rozhodnutí se nevztahuje na samotný provoz skiareálů. Lyžařská střediska jsou nadále otevřená bez omezení.

 

9.3.2020 Itálie: Jihotyrolské skiareály s doporučením dočasného uzavření

Na tiskové konferenci se předseda Sdružení hotelů a restaurací v Jižním Tyrolsku Manfred Pinzger a předseda svazu provozovatelů lanovek Helmut Sartori rozhodli doporučit uzavření všech ubytovacích zařízení a lanovek v Jižních Tyrolích. Uzavření je naplánováno na středu a vztahuje se na všechny lyžařská a ubytovací zařízení v Jižním Tyrolsku.

I když jde jen o doporučení a rozhodnutí závisí na samotných provozovatelích, dá se předpokládat, že většina provozovatelů lyžařských středisek a hotelů bude toto doporučení dodržovat.

 

9.3.2020 Itálie: Dolomiti Superski ukončuje lyžařskou sezónu

O předčasném ukončení lyžařské sezóny rozhodly skiareály sdružené v Dolomiti Superski po dohodě všech subjektů a státních orgánů. Opatření se týká celé oblasti Dolomiti Superski s jeho údolími, Plan de Corones, Alta Badia, Val Gardena / Alpe di Siusi, Val di Fassa /Carezza, Arabba / Marmolada, 3 Cime Dolomiti, Val di Fiemme / Obereggen, San Martino di Castrozza Passo Rolle, Rio Pusteria - Bressanone, Alpe Lusia / San Pellegrino, Civetta.

 

8.3.2020 Itálie: Izolace Lombardie a 14 regionů v severní Itálii

Italská vláda vyhlásila karanténu v celé Lombardii a v dalších 14 provinciích regionů Piemont, Emilia-Romagna a Benátsko. Zavírají se lyžařská střediska v těchto oblastech. Víc zde »

 

4.3.2020 Itálie: Omezení přepravní kapacity lanovek

Italská vláda rozhodla o omezení přepravní kapacity gondol, kabinkových lanovek a všech uzavřených dopravních prostředků na jednu třetinu. V praxi to znamená, že například lanovka s kapacitou 75 osob může najednou přepravit jen 25 cestujících. Informaci přinesla tisková agentura DPA. Víc zde »