Jestli hledáte destinace se zárukou sněhu, mohla by vás zajímat naše tabulka s přehledem nejzasněženějších lyžařských středisek v minulé zimní sezóně 2018/2019.

Na rozdíl od zimy 2017/18, kdy téměř všechny kategorie okupovala švýcarská lyžařská střediska, po téhle zimě se do popředí dostaly i skiareály ze severních alpských regionů. Není divu, vždyť během prvních dvou lednových týdnů v Tyrolsku, Salcburku i v Bavorských Alpách napadlo dva až pět metrů čerstvého sněhu. Kdo v té době cestoval do Alp, musel se potýkat s četnými silničními uzávěrami i se zasypanými horskými silnicemi. Místní zase museli ze střech shazovat obrovské množství napadaného sněhu a záchranáři absolvovali bezpočet záchranných akcí. A co je na letošní statistice nejzajímavější - do desítky největších sněžení za 7 a 30 dnů se dostalo hned několik německých středisek!  

Ani velké množství sněhu, které v zimě napadlo, ale nezakryje dlouhodobý vývoj klimatu. "Za celá staletí, už od roku 1767, odkdy provádíme v Rakousku měření teplot, ještě nikdy nebylo období dvanácti měsíců tak nezvykle teplé jako od dubna 2018 do března 2019," říká klimatolog ZAMG Alexander Orlik. Období od dubna 2018 do března 2019 bylo o 2,2 °C teplejší než je dlouhodobý průměr, ve srovnání s klimatickým průměrem let 1961 až 1990 to bylo víc dokonce o 2,9 °C. “V nižších polohách Rakouska byla zima 2018/2019 jednou z nejmírnějších z celé přibližně 250leté historie měření. Na horách šlo z hlediska klimatického o zimu v podstatě průměrnou."

 

Nejzasněženější české skiareály

 

A tady už je infografika OnTheSnow s celosezónním přehledem pro zimu 2018/2019
(všechny hodnoty jsou v centimetrech):

 

 

 

Poznámka k uvedeným sněhovým údajům:

Naše sněhové údaje vycházejí z údajů poskytnutých lyžařskými středisky a turistickými centry. Sněžení a sněhové výšky jsou během zimy denně aktualizovány našimi partnery a týmem sněhových reportérů. Přestože pravidelně kontrolujeme věrohodnost údajů, porovnáváme data s údaji různých poskytovatelů počasí a spolupracujeme s týmem zkušených sněhových zpravodajů, nemůžeme bohužel zaručit absolutní správnost a přesnost údajů o sněhu. My v OnTheSnow jsme však přesvědčeni, že v Čechách, na Slovensku a dokonce ani v německy mluvících zemích nenajdete jiný spolehlivý zdroj, který by poskytoval údaje o sněhu z více než 2000 lyžařských středisek po celém světě.