Čeština

Turbulentní začátek týdne přinesl téměř metr nového sněhu! A přichází další tlaková níž.

13. únor 2020 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Česká republika, Itálie, Slovensko, Polsko, Rakousko

Valentýn v Alpe Cimbra

Valentýn v Alpe Cimbra

Copyright: Alpecimbra.it

Následky vichřice Sabine, která se začátkem týdne přehnala i přes naše území, museli odstraňovat v mnoha lyžařských střediscích. Stromy popadané na sjezdovky, přerušená dodávka elektřiny a odstavené lanovky, to byly ještě ty lepší případy. Asi nejhůř bylo v polské Tatranské Bukovině, kde vichřice strhla střechu půjčovny lyží. Letící střecha pak zasáhla několik lidí - dvě osoby bohužel neštěstí nepřežily. 

 

A znova: Chumelenice, sluníčko, vichřice, mraky

Únor zatím předvádí dost rozmarné počasí a především spoustu tlakových níží s ženskými jmény, z nichž se vytvářejí bouřky. Po bouři Petra tenhle týden vyváděla vichřice Sabine. Po Sabine přijde další talková níže doprovázená silným větrem, ta už ale bude mít mužské jméno - Dennis. Ovlivní zejména počasí na Britských ostrovech, ale dozvuky určitě pocítíme v podobě silnějšího větru i ve střední Evropě.

A tak zatímco v závěru minulého týdne alpská i česká lyžařská střediska nabízela slunečnou lyžovačku a azurově modrou oblohu, v pondělí a úterý už spolu s vichřicí Sabine přišlo vydatné sněžení, ze kterého napadlo v rakouských Alpách až 90 cm čerstvého sněhu a několik středisek muselo dočasně omezit nebo úplně zastavit provoz.

Nejvíc sněžilo na Arlbergu, kde od pondělí do středy nahlásili 95 cm čerstvého sněhu (ve Stuben). Také Galtür, Silvretta Montafon, Obertauern a Wildkogel uvedly víc než půl metru čerstvého sněhu.

Itálie i nadále zůstává takříkajíc stranou bouřlivých projevů počasí, nový sníh tam za poslední týden až na výjimky vůbec nepadal, přesto většina italských skiareálů nabízí velmi dobré sněhové podmínky a příjemou lyžovačku.

Do 25 cm nového sněhu napadlo od pondělí ve Francii, z prašanu se těšili například v Courchevelu, Tignes, ve Val d'Isere či Val Thorens.

 

Česko a sněhové podmínky

I v Čechách vítr lámal stromy a narušoval provoz v lyžařských střediscích. Všechny skiareály se ale s následky vichřice rychle vypořádaly a všude už je provoz obnoven.

Napadlo i pár centimetrů nového sněhu. V Jeseníkách na Pradědu si od pondělka do středy připsali 25 cm prašanu, podobně tomu bylo v několika krkonošských střediscích, v Orlických horách nebo na Šumavě.

České skiareály hlásí povětšinou velmi dobré nebo dobré sněhové podmínky. Otevřená je většina upravovaných sjezdovek, i když ve většch střediscích jako je třeba to v Rokytnici nad Jizerou se lyžuje jen na 5 ze 16 tratí, Mladé Buky mají v provozu 5 z 9 sjezdovek a ve Ski Aréně Karlov je výběr sjezdovek prozatím omezen pouze na dvě ze 14.  

 

 

 

Slunečné úterý na Dolní Moravě

Ve Špindlu otevřeli novou vyhřívanou terasu vedle Quattro Baru

 

Ski Park Gruň - čas na pauzičku

V Rokytnici sněží... 12.2.2020

 

► Jaké bude počasí v Čechách v nejbližších dnech

Podle Českého hydrometeorologického ústavu přes naše území bude během pátku přecházet frontální systém s chladnějším a vlhkým vzduchem.

Od jihozápadu se ale během soboty bude postupně rozšiřovat tlaaková výše, která přinese teplý vzduch. A v neděli další změna - počasí u nás začne ovlivňovat hluboká tlaková níže nad severním Atlantikem, která v pondělí postoupí do střední Evropy - s touto tlakovou níží bude spojená zvlněná studená fronta.

Podívejte se, kolik nového sněhu předpovídá Windy.com na nejbližších 5 dní:

Pětidenní výhled na množství nového sněhu podle windy.com

 

A ještě výhled teplot a počasí na nejbližších 8 dní od ČHMÚ

Výhled počasí v ČR od 14.2. do 22.2. 2020 podle ČHMÚ

 

 

 

Aktuální sněhové podmínky v českých skiareálech

 

Slovensko a sněhové podmínky

 

První lyžaři v Lomnickém sedle 8.2.2020

 

 


Aktuální sněhové podmínky ve slovenských skiareálech

 

 

 

Polsko a sněhové podmínky

 

 

Aktuální sněhové podmínky v polských střediscích

 

Rakousko a sněhové podmínky

 

  

Galerie

Valentýn v Alpe Cimbra - © Alpecimbra.it
Červenohorské sedlo 9.2.2020 - © facebook | Červenohorské sedlo
Čerstvý sníh ve Val Thorens 11.2.2020 - © facebook | Val Thorens
Ski Říčky 11.2.2020 - © facebook | Ski Říčky

Zobrazit vše

 

Aktuální sněhové podmínky v rakouských skiareálech

 
 

Itálie a sněhové podmínky

 

 

Aktuální sněhové podmínky v italských skiareálech

 
 

Francie a sněhové podmínky

 

 

Aktuální sněhové podmínky ve francouzských skiareálech

 
 
 
 
 

Výhled počasí

  

Windy.com: Vývoj oblačnosti

 

Windy.com 3-denní sněhová předpověď, model ECMWF

 

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama