A je to tu zas - bílý sníh, kam až oko dohlédne, perfektně upravené sjezdovky, celé lány nedotčeného prašanu... Kromě pořádných lyží, lyžáků a vhodného oblečení však do vaší kompletní lyžařské výbavy patří ještě jeden doplněk, který hraje nesmírně důležitou roli: lyžařské brýle! Na co se zaměřit při nákupu lyžařských brýlí, vám vysvětlíme v tomto článku s pomocí Daniely Eckové z firmy Oakley. 


Brýle musí dobře sedět

Nejdůležitější na lyžařských brýlích je, jak vám padnou: rám musí být rovnoměrně rozložený na tváři a neměl by nikde tlačit, zejména ne na nose! Brýle totiž budou mít vliv na dýchání, a jakékoli omezení má proto nepříjemné dlouhodobé důsledky.


Kvalita nad zlato

Důležitá je samozřejmě i kvalita. Při koupi brýlí byste měli vycházet z následujících bodů:

➽ UV-ochrana: Je velmi důležitá, hlavně na horách! Kromě UVA, UVB a UVC by měly mít dobré lyžařské brýle i složku tlumící modrou složku spektra.

➽ Pevnost rámu a odolnost zorníku proti nárazu: Při manipulaci s lyžařskou hůlkou se z ní snadno a rychle může stát zbraň, stejně jako z větve, kolem které právě projíždíte - proto by rám měl zorníku poskytovat dostatečnou ochranu, neměl by praskat a zorník by se neměl dát z rámu vyndat.

➽ Odvětrání a ochrana proti zamlžení zorníku: takzvaný antifog - povlak zorníku, který zajišťuje stále vynikající a jasný výhled, spolu se správným odvětráním, které byste měli vybírat v první řadě podle toho, jak moc se obvykle při lyžování potíte. Větrací otvory by neměly být jen v přilbě, a měly by zajišťovat dobré větrání bez toho, abyste pociťovali příliš velký "průvan". Umístění ventilačních otvorů je také velmi důležité.

➽ Zorné pole: Dobrý výhled hraje při lyžování jednoznačně rozhodující úlohu! Při výběru lyžařských brýlí byste měli vyzkoušet hned několik typů, abyste získali představu o tom, které vám poskytují ten nejlepší výhled.

 

Kompatibilita s přilbou

Dalším důležitým faktorem, na který byste si měli dát pozor, je kompatibilita s helmou - rám musí k přilbě pasovat, mezi brýlemi a helmou by neměl být příliš velký prostor, a brýle by vám přitom měly stále držet rovnoměrně na tváři. Boční silikonové pruženky by měly bránit sklouznutí brýlí. V ideálním případě byste měli kupovat lyžařské brýle spolu s přilbou (anebo naopak). V optimálním si k nákupu brýlí vezměte i svou přilbu, abyste měli jistotu, že tyhle dva důležité doplňky si budou rozumět.

 

Lyžařské brýle pro ty, co nosí brýle

K dostání jsou samozřejmě i lyžařské brýle přizpůsobené pro ty, kteří nosí dioptrické brýle. Ti potom mohou nosit oboje. Tento typ lyžařských brýlí je o něco větší a většinou mají boční drážky v rámu a v pěně, takže nožičky dioptrických brýlí do nich dobře zapadnou.


Zásady pro výběr správných brýlí

I když jste si třeba už vybrali brýle, které se vám líbí, přesvědčte se o tom, jestli vám dobře sedí. Nasaďte si je a zkuste zakroutit hlavou do všech stran (nebojte se intenzivnějších pohybů) - brýle by měly stále držet na místě, nesklouznout a netlačit. Pokud kupujete brýle bez přilby, přesvědčte se, že čelenka i pruženky jsou nastavitelné do různých délek a že přezka pruženky nebude překážek sponě na vaší přilbě. Všeobecně platí, že při nákupu v obchodě byste měli dbát na svoje pocity - pokud brýle nevnímáte jednoznačně jako pohodlné, potom je nekupujte - bez ohledu na to, jak krásný design mají.

 

Jaké lyžařské brýle jsou k dostání?

Existují kritéria, ve kterých se jednotlivé lyžařské brýle od sebe liší:

➽ Velikost: stručně řečeno, existují tři velikosti, pro velké, střední a malé tváře. Pokud máte špatnou velikost, brýle vám kloužou nebo vás tlačí do tváří, máte omezený výhled nebo otlačený nos.

➽ Komfort: Dost důležitá věc: Brýle by měly být jednoduché, rám musí dobře pasovat k tvaru obličeje a tvářová pěna by měla mít měkký fleece.

➽ Zorník: Existují cylindrické i sférické typy zorníků, ty sférické mohou být zakřivené i z obou stran. Sférické mají jednoznačně lepší optiku, ale jsou trochu dražší.

➽ Lyžařské brýle s výměnnými zorníky: Hodně značek lyžařských brýlí momentálně nabízí typy s výměnnými zorníky. Užitečná věc, protože můžete vyměnit zorník podle zrovna převažujících světelných podmínek. Nezřídka se stává, že lyžujete ještě v ranní mlze nebo při plném slunci, a mít přitom na sobě stále tytéž brýle může být nepohodlné. Každý druh vyměnitelných zorníků přináší optimální povrchovou úpravu vzhledem k určitým podmínkám (mlha, slunce, tlumení modré složky spektra, přidání žluté složky spektra a podobně), jejich použitím dosáhnete optimálního kontrastu, ostrých obrysů a dobrého výhledu, což napomáhá větší bezpečnosti.


Různé barvy zorníků a jejich význam

Různé barvy zorníků mají určitě smysl, ale liší se od značky k značce, protože každý výrobce používá jiné kombinace zrcadlení nebo polarizační filtr. Zatímco většina značek doporučuje používat speciální zorníky pro konkrétní typ počasí a světelných podmínek, nakonec je to vždy věc vkusu kupujícího.


Údržba lyžařských brýlí

Máte-li sklo brýlí zevnitř mokré, neměli byste ho nikdy utírat hadrem nebo kapesníkem, tím byste mohli zničit vrstvu proti zamlžení - a v konečném důsledku i brýle. Nejlepší, co můžete udělat, je brýle sundat a nechat je oschnout na teplém místě. Pokud máte k dispozici speciální hadřík na brýle, který nepouští vlákna (často bývá součástí pouzdra na brýle), můžete ho na osušení zorníků opatrně použít.

 


Víte, jak vybírat lyžařskou obuv?