Velikost a šířka skeletu, flex index, tepelně upravitelné papuče… Spousta kritérií, které je potřeba vzít v úvahu, když kupujete nové lyžařské boty.

Vybrat si přezkáče může být komplikované. Abyste jednou nemuseli svého výběru litovat, neváhejte využít rady odborníků, kteří vám doporučí vhodný model podle velikosti vaší nohy a dalších kritérií. Jedním takovým odborníkem je Paul Bravais, působící ve francouzském středisku Val d´Isere, který nám vysvětlil, jak správně vybrat nové přezkáče.

 

Velikost a šířka jsou zásadní

 

Prvním kritériem při koupi lyžařské obuvi je velikost. „Lidé si často vybírají příliš velké boty. Je důležité si správně změřit svou nohu, její délku, ale i šířku. A zapamatovat si, že vnitřní bota ztrácí přibližně 30 až 40% svého objemu během prvních 10 lyžařských dní!“ vysvětluje Paul Bravais.

➽ Šířka vnitřní boty a skeletu je také důležitá: je velmi nepohodlné mít úzkou nohu v širokém lyžáku! Noha se hýbe a ztrácí se přesnost. „Je důležité oslovit odborníka v obchodě, který vám bude umět poradit a precizně změřit nohu,“ tvrdí Bravais.

Kromě délky a šířky chodidla je třeba zohlednit mnoho dalších faktorů: výrůstky, problémy s kotníkem nebo achilovkou, obvod lýtek atd. Neváhejte zkoušet boty dostatečně dlouho. Nechejte si je na noze alespoň 20 až 30 minut a vyberte si jiný model, pokud pocítíte i jen nejmenší bolest.

 

Flex index závisí na úrovni lyžování

 

Vhodný flex index, neboli číslo vyjadřující tvrdost lyžáků, závisí na úrovni vašich lyžařských schopností. Paul Bravais speciálně zdůrazňuje: „Když si závodní lyžař koupí lyžáky s indexem 130 a vyšším, neznamená to, že by stejný index měl zvolit freeskier, středně pokročilý lyžař nebo lyžař malého vzrůstu. Vysoký index vyžaduje sílu a bezchybnou techniku lyžování. Je to dodatečný handicap pro občasného lyžaře, kterému se kvůli tomu bude hůře lyžovat.“

➽ Flex index od 60 do 80 je doporučen pro středně pokročilé lyžaře, 90 až 110 je vhodný pro pokročilé lyžaře. Index 90 je dostatečný pro využití mimo sjezdovky nebo na freestyle. Index okolo 120-130 doporučujeme jen nejvíce ambiciózním závodníkům. Indexy vyšší než 130 jsou určeny výhradně závodníkům.

Pokud jste občasným anebo průměrným lyžařem, nevybírejte si přezkáče podle přesnosti a výkonu, ale berte v úvahu spíše komfort. Všechny přezkáče na trhu jsou dostatečně výkonné pro rekreační lyžování.


Carving, freestyle, freeride, skialp?

 

Zeptejte se sami sebe, na jaké disciplíny a jak často chcete nové lyžáky využít. Je například zbytečné koupit si skialpové lyžáky, pokud se na skialp vydáte dvakrát do roka, protože na sjezdovkách můžete svého výběru litovat. V tomto případě upřednostněte univerzálnost: dobrým kompromisem budou kvalitní freeridové přezkáče.

 

Více komfortu díky tepelnému tvarování?

 

„Tepelné tvarování vnitřních bot, resp. skeletů je zajímavou přidanou hodnotou, kterou je potřeba zohlednit. U některých typů chodidel to může být nezbytnost. Získáme tak větší komfort a přesnost,“ vysvětluje nám Paul.

Boot fitting umožňuje upravit lyžařské boty a přizpůsobit je na 100% nohám majitele. „Můžeme skelet v jednom místě roztáhnout, deformovat ho v jiném, přizpůsobit boty… Nemá smysl tolerovat bolest, vždycky existuje řešení.“

 

Poslední rady pro výběr nových lyžařských bot

 

Pro správný výběr je každopádně zapotřebí vyhradit si dostatek času a neváhat investovat i větší částku peněz. Je opravdu mimořádně důležité dopřát si vhodné boty. Čekání na posezónní výprodeje může být riskantní, protože výběr velikostí a modelů se zužuje a hrozí, že koupíte jen „z nutnosti.“