První prognózy: Jaká bude zima 2021/2022?

Newsroom Dlouhodobá předpověď První prognózy: Jaká bude zima 2021/2022?

Je nejvyšší čas zeptat se meteorologů, jaká bude nadcházející zimní sezóna. Kdy přijde letošní zima a bude chladná, nebo spíš teplá? Budou zimní měsíce zasněžené, nebo budou všichni v prosinci opět marně čekat na sníh? Jaká je předpověď počasí na zimní sezónu 2021/22?

logo OnTheSnow

Ani největší odborníci na počasí a věhlasní meteorologové si netroufají předpovídat počasí na tak dlouho dopředu. A když už se odváží, pravděpodobnost, že zrovna jejich předpověď vyjde, je 50:50. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti. Když v lednu 2019 napadlo v severních Alpách během dvou týdnů 4 – 6 metrů sněhu, bylo to v podstatě jako blesk z čistého nebe – takovou vydatnost srážek nepředpovídal nikdo. Aspoň ne v takovém rozsahu.

Berte dlouhodobé předpovědi počasí s rezervou

Počasí je zkrátka vrtkavé, jeho vývoj se nedá s jistotou předvídat na víc než pár dní dopředu, nanejvýš na jeden až dva týdny. Proto se i těžko předpovídá sněžení, zvlášť pro konkrétní regiony. Ke změnám dochází ze dne na den a počasí se často vyvíjí jinak, než meteorologické modely předpokládaly. Jak se potom dá předvídat několik měsíců předem, jaká bude zima?!

Na konci září přišla s první předpovědí počasí na zimu 2021/2022 česká meteoroložka Dagmar Honsová. Podívejte se, jaké jsou její první odhady:

Některé další předpovědi klimatických podmínek na začátku zimy jsou už o trochu sdílnější. Podívejme se, co předpovídají meteorologové a odborníci na předpovědi ve svých meteorologických příspěvcích a jaké jsou jejich odhady průběhu zimy 2021/2022.

Wetter.net očekává „skutečné překvapení“

Začněme s panem Dominikem Jungem z portálu wetter.net. Právě meteorologové z Wetter.net hovoří o „skutečném překvapení“. Dominik Jung zakládá své předpovědi na zimu 2021/2022 tak jako většina jeho kolegů na dlouhodobém modelu počasí NOAA americké meteorologické služby. NOAA je zkratka pro National Oceanic and Atmospheric Administration. Tento institut zveřejnil svůj sezónní výhled na zimu 2021/2022 pro střední Evropu a Německo.

Prognózy NOAA na nejbližší zimní měsíce předpokládají „úplně normální zimu“. Prognóza nezní jako velké překvapení, podle Dominika Junga by ale měla povzbudit k zamyšlení: „V posledních desetiletích byla taková zima jen zřídka – teploty byly většinou nadprůměrné.“ Právě proto se relativně běžná zima může změnit v to, co mnoha lidem připadá jako velmi chladná zima. „Možná si milovníci zimy a chladu opravdu přijdou na své,“ říká kvalifikovaný meteorolog Jung.

Milovníci zimních sportů se mohou těšit na sníh

Meteorolog Jung z Wetter.net popisuje předpověď srážek pro nadcházející zimu jako překvapivou. Na základě prognózy NOAA vysvětluje, že „nebude příliš sucho, ani příliš mokro“. Výsledkem je tedy velmi průměrná zima.

V Alpách ovšem model počasí ukazuje hodně srážek. Diplomovaný meteorolog Jung má proto podezření na „možná velmi zasněženou zimu v Alpách“. Jak už bylo naznačeno na začátku našeho článku, každou z těchto předpovědí je dobré brát jako první, velmi hrubý trend.

Podle expertů Wetter.net lze sezónní trendy zatím jen odhadovat. „Nikd by si neměl plánovat lyžařskou dovolenou jen na základě těchto trendů,“ podotýká Jung. Předpovědi meteorologických služeb jsou totiž jen měsíčními klimatologickými trendy.

Wetter.de: Pozor na polární vír

Na meteoserveru Wetter.de úzkostlivě sledují situaci ohledně polárního víru. Ten se obvykle tvoří v průběhu podzimu a meteorologové podle něj mohou do značné míry určit, jak se bude chovat středoevropská zima. Polární vír, který vznikne na podzim, potom v zimních měsících zesiluje. „Jinými slovy, zesiluje přesně v době, kdy jsou teplotní rozdíly mezi polární oblastí a jižními šířkami obzvlášť výrazné,“ vysvětluje meteorolog Björn Alexander.  K teplotním rozdílům proto obvykle dochází v období zimního slunovratu, tedy na začátku kalendářní zimy. „Potom jsou týdny nebo až měsíce za polárním kruhem extrémní mrazy bez slunečního svitu. To zase znamená, že západní větry na okraji polární víru jsou v tom období výrazně silnější než v létě,“ říká odborník na počasí Alexander.

Vlivy na počasí

Pokud je cirkulace neporušená, polární vír v našich zeměpisných šířkách zajišťuje hodně západních větrů. Ty jsou zpravidla mírnější a přinášejí s sebou zas a znovu déšť, který se jen na horách mění ve sníh. Obyvatelé nížin tedy v takovém případě mají pocit opravdové zimy jen zřídka.

ECMWF neočekává teplou zimu

Předpovědi evropské meteorologické služby ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) ve svém výhledu aktuálně také uvádějí běžnou zimu. Podle modelů ECMWF by nemělo být ani velké teplo, ale ani extrémní zima.

Pro lyžaře a milovníky zimních sportů bude ale tato zima určitě vzrušující.

Model teplotních odchylek ECMWF
Model teplotních odchylek ECMWF. © ecmwf.int

Meteoinfo.sk: Proti teplé zimě stojí více modelů

Pojďme se podívat, jaké výhledy na zimu 2021/2022 přinášejí slovenští odborníci. Meteorologové ze slovenského meteo portálu Meteoinfo.sk vydali na začátku října první odhady pro nadcházející zimu. Ty se opírají o vícero zdrojů.

Jedním z nich je už zmiňovaný model pravděpodobnosti teplotně nadprůměrných a teplotně podprůměrných poměrů (vůči dlouhodobému průměru) ECMWF. Ten podle týmu Meteoinfo momentálně ukazuje, že bychom se neměli obávat teplé zimy. Zároveň ale samozřejmě platí standardní varování, že i modely počasí jsou průběžně upravovány a trendy se tedy mohou mírně změnit.

Předpověď chladnější zimy z Hurbanova

Proti teplé zimě svědčí i další zdroj, na jehož základě Meteoinfo dokumentuje předběžný odhad. Jde o graf, který zobrazuje odchylky průměrné teploty zim od dlouhodobého průměru za roky 1901-2000 v meteo stanici v Hurbanově.

Z grafu je patrné, že teplotní odchylky směrem dolů přicházejí téměř pravidelně ve 4-5 letých intervalech. Jak vysvětlují meteorologové z Meteinfo: „Jen těžko si lze představit, že zima 2021/2022 vykáže v řadě za sebou pátý dlouhý červený sloupeček„.

Graf teplotních odchylek ve slovenské meteostanici Hurbanovo
Graf teplotních odchylek ve slovenské meteostanici Hurbanovo. ©meteoinfo.sk

První předpovědi, jak bude zřejmě vypadat letošní zima, uzavírají na Meteoinfo.sk konstatováním, že „zima 2021/2022 je odkázaná k tomu, aby se dokonce i zásadně lišila od ostatních (rozuměj „posledních“) čtyř zim.“

Co dodat… Všichni pevně věříme, že zima 2021/2022 bude především jiná a radostnější než zima předchozí. A všechny lyžaře by určitě potěšilo, kdyby byla i chladnější a bohatší na sníh.

Jak fungují modely pro předpověď počasí

Na závěr se ještě podívejte na vysvětlení Českého hydrometeorologického ústavu, jak fungují modely pro předpověď počasí.

Články, které by vás mohly zajímat

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.