Big Sky Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 1pro rodiny v regionu Montana
Všechny recenze

Skiareál

Ve středisku Big Sky Resort mohou lyžaři a snowboardisti prokazovat své dovednosti hned na třech horách. Charakteristickým znakem resortu je působivá, 3304 metrů vysoká Lone Mountain. Gondola Lone Peak vyveze lyžaře až na samotný vrchol, odkud se rozkládá přes 543 hektarů lyžařských terénů s úchvatným převýšením 1326 výškových metrů pro experty a velmi zdatné lyžaře a snowboardisty. Ale i méně zkušení lyžaři si zde přijdou na své: Stačí použít 3-sedačkovou lanovku Lone Peak k cestě na vrchol a potom slyžovat po dobře udržovaných modrých sjezdovkách až dolů ke stanici gondoly Lone Peak, odkud se můžete vydat na okružní jízdu. Pohled z lanovky ale jednoznačně stojí za vidění – otevře se vám nádherný výhled na okolní pohoří, za jasného dne dohlédnete dokonce až na Tetons!

Sousední hora Andesite Mountain nabízí jedny z nejvyhlášenějších středně náročných tras celého střediska a prostorné jižní svahy pro začátečníky. Zalyžují si tady ale i velmi nároční lyžaři, pro ně je zde připraveno několik obtížných lesních tratí, Superpipe a velký terénní park. Na východ od Andesite Mountain leží hora Flat Iron Mountain, která nabízí ještě více liduprázdných sjezdovek. Mezi Andesite a Lone Mountain se nachází speciální sjezdovka určená pro sněžnice: Moose Tracks.

Středisko spolupracuje se skiareálem Monnlight Basin – díky společnému skipasu si tak mohou návštěvníci dopřát ještě více rozmanitých sjezdovek. Lyžařské terény jsou tak rozšířeny o dalších 86 hektarů, díky čemuž je nyní skiareál Big Sky s 298 sjezdovkami na ploše 2349 hektarů největším lyžařským střediskem v USA.

Big Sky nabízí řadu prostorných, dobře upravených sjezdovek, snad nejkrásnější je „Dude Park“, dlouhý sjezd se stromy rozptýlenými podél trati. A přestože je „Moonlight“ jednou z lehčích tratí, na kterou se dostanete vlekem Challenger, zaručeně na ní zažijete spoustu vzrušení. Můžete zůstat na prostorné sjezdovce, nebo lyžovat mezi stromy nalevo od upraveného svahu, anebo se vydat do prašanu po pravé straně. Na Andesite Mountain láká „Madwolf“, který je buď plný prašanu, nebo ledových bubnů.

Powder Day

Big Sky je rájem pro freeridery. Nenechte si ujít „Big Horn“:  Začíná jako prostý lesní sjezd, ale potom přechází do otevřeného žlabu s lavicí a několika dobrými skoky, a je vhodný i pro méně zkušené freeridery.

Z gondoly Lone Peak se dostanete do několika nejtěžších freeridových terénů: Liberty Bowl se nakonec vlévá do Bavorského lesa s mnoha prašanovými skrýšemi mezi stromy. Ještě o něco náročnější je Dakota Territory: Začíná velkým žlabem nad hranicí lesa a končí v hustém lese se spoustou jemného prašanu.

Diktátorské žlaby, neboli Dictator Chutes jsou však jen pro opravdové experty: Z Liberty Bowl použijete traverz Yeti k „Leninovi“ a „Marxovi“. Oba tyto terény jsou strmé a nabízejí dostatek prostoru pro široké oblouky v prašanu. Po těchto dvou žlabech následuje „Castro“, nejstrmější a možná technicky nejobtížnější úsek celého střediska.

Na druhé straně tří vrcholů v Big Sky najdete žlaby „A-Z Chutes“. Na tyto náročné sjezdy se dá nastoupit jedině pěší chůzí od koncové stanice vleků Challenger, ale pokud si už troufnete spustit se tudy dolů, budete odměněni nádhernými sjezdy.

 

Rodiny a začátečníci

Dokonce i začátečníci najdou ve středisku Big Sky víc než dost důvodů, aby si vyzkoušeli své první obloučky a nabyli sebevědomí na lyžích. Nejlepší začátečnické svahy se nacházejí na jižní straně Andesite Mountain, u sedačkové lanovky Southern Comfort. „El Dorado“ je zase ideální pro své strmé a mírné úseky, na nichž si mohou lyžaři procvičit své oblouky při vysokých rychlostech. Na Lone Mountain jsou potom nejlepšími cvičnými svahy pro první pokusy na lyžích „Mr. K“ a „Morning Star“.

Pro ty, kteří už nějaké ty zkušenosti na lyžích mají, je ideální volbou „Lobo“, nádherná středně náročná sjezdovka s několika strmými úseky. „Calamity Jane“ je právem jednou z nejoblíbenějších lyžařských sjezdovek v celém středisku – stateční začátečníci i pokročilí lyžaři si jízdu po ní jednoznačně užijí. Nedaleko odsud je také Family Fun Park, který zahrnuje i sáňkařskou dráhu.

Parks & Pipes

Pokud máte rádi přírodní překážky, neměli byste si nechat ujít Gully u Lower Morning Star. Big Sky má ale také Superpipe a přírodní U-rampu. K dispozici jsou 4 snowparky, které nabízejí překážky stejnou měrou začátečníkům i pokročilým. Swifty Snow Park poblíž sedačkové lanovky Swifty Current a jeho mladší bratr, nedávno otevřený Swifty 2.0, se nachází na úpatí Claamity Jane a zábavu si tu najdou především pokročilejší freestyleři. Začátečníci jsou v dobrých rukou ve snowparku Explorer na White Wing v těsné blízkosti vleků Explorer, nebo v Pony Terrain Parku s jeho snadnými překážkami, plochými boxy a raily.

Jak se tam dostat

Nejbližší letiště je Bozeman Yellowstone International Airport, asi jednu hodinu jízdy autem od střediska. Kyvadlová doprava z letiště do skiareálu je možná, ale pouze na základě předchozí objednávky.

Naplánuj si pobyt

Big Sky Ubytování

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

184cm
115cm
77cm
39cm
0cm
44cm
lis
153cm
pro
120cm
led
144cm
úno
143cm
bře
87cm
dub
0cm
kvě

Víc o lyžařském terénu

15%
Zelené sjezdovky
25%
Modré sjezdovky
42%
Červené sjezdovky
18%
Černé sjezdovky
317
Sjezdovky celkem
9.7 km
Nejdelší sjezd
2347 ha
Sjízdný terén
162 ha
Zasněžování

Počet vleků: 36

1
Kabinkové lanovky
1
Expresní 8-sedačky
2
Expresní 6-sedačky
5
Expresní 4-sedačky
3
4-sedačky
7
3-sedačky
5
2-sedačky
12
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

3403m
Vrchol
1326m
Převýšení
2286m
Údolí

Důležité termíny

22 listopad, 202322. 11. 2023
Plánovaný start sezóny
21 duben, 202421. 04. 2024
Plánovaný konec sezóny
143
Délka sezóny (dny)
144
Délka minulé sezóny (dny)
50
V provozu (roky)
1016cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.