Čeština

Wallis / Valais Lyžařská střediska

Švýcarský region Wallis / Valais je jednou z předních světových lyžařských oblastí, je domovem více než 70 lyžařských středisek, včetně těch světově nejproslulejších.
Nachází se v západní části země s převážně francouzsky hovořícím obyvatelstvem. Některé lyžařské areály ve Wallis / Valais jsou spíše areály francouzského než německého typu. Například tedy počítají množství sjezdovek každého druhu (modrá, červená, černá) a neměří délku sjezdovek, jak je zvykem na východě.
Ve Wallis / Valais se nachází asi 5 % světových TOP středisek, mezi nimi jsou Crans Montana, Saas-Fee, Verbier a nejvýše položené středisko v Evropě – Zermatt, kde se dá jako v jediném středisku v Evropě lyžovat 365 dní v roce. Všechna tato střediska umožňují lyžování na ledovci a díky své poloze mají zajištěn dostatek sněhu.
V regionu Wallis / Valais má svou švýcarskou stranu i několik známých hraničních lyžařských areálů. „Lyžařský ráj“, který spojuje italské Údolí Aosta se Švýcarskem, se nachází v Zermatt a v Portes du Soleil. Jako jeden z největších lyžařských regionů spojuje i střediska Champery a Morgins s francouzskými středisky Avoriaz a Morzine.
Nacházejí se zde i další z celosvětově nejznámějších a největších středisek, která jsou propojena vleky a poskytují tak 400 km sjezdovek. Je zde i lyžařský areál 4 Údolí (4 Valleys), v němž se nachází středisko Verbier.
Velmi slavné jsou také prestižní nemovitosti, včetně luxusních chat Richarda Bransona.
Spolu s dalšími švýcarskými regiony mají lyžařská střediska regionu Wallis / Valais pověst středisek nejvyšší kvality s množstvím moderních vleků, snadnou přístupností a nádhernou scenérií. V Zermattu je krásný výhled na vrch Matterhorn.

0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu