Čeština

Turiec - Malá Fatra Lyžařská střediska

Lyžařská střediska a lyžování v Malé Fatře a TurciPohoří Malá Fatra, kam řadíme i region Turiec, se rozkládá na severozápadě Slovenska, na území Žilinského kraje. Hlavním městem Turce je město Martin. Přímo nad městem najdete lyžařské středisko Martinské hole - Winter park Martinky, nedaleko odsud je také stále oblíbenější rodinné středisko Snowland Valčianská dolina a tradiční středisko Jasenská dolina.

Českým lyžařům je velmi blízké lyžařské středisko Vrátná v samém srdci Malé Fatry. Ve skiareálu, situovaném v Národním parku Malá Fatra najdou bohaté vyžití především mírně pokročilí a pokročilí lyžaři a milovníci freeridu.
Věděli jste (o malofatranských lyžařských střediscích)?


♦ Který skiareál je největší?


Největším lyžařským střediskem v celém regionu je Vrátná. Tomuto prvenství napomáhá i fakt, že se středisko rozkládá ve třech lokalitách (Paseky, Poľudňový Grúň a Chleb). Mezi lokalitami Paseky a Chleb nelze přecházet na lyžích - ke kabinkové lanovce vedoucí na Chleb je zapotřebí přesunout se necelých 2,5 kilometru po místní komunikaci. Zhruba půlhodinovou pěší "procházku" s lyžemi na rameni doporučujeme nahradit skibusovou přepravou.


♦ Který skiareál je nejmladší?


Nejmladším lyžařským střediskem v oblasti je Snowland Valčianska dolina. Jde o středisko zaměřené na rodiny s dětmi, tomu také odpovídá skladba sjezdových tratí a nabídka doprovodných atrakcí. Valčianská dolina se rozkládá jihozápadně od Martina, za obcí Valča. Díky dobré dostupnosti střediska je Snowland oblíbeným cílem i pro lyžaře ze Západního Slovenska.


♦ Kde vás zaujmou slovenské tradice a folklór?


Zažít lyžovačku v místě plném tradic a slovenského folklóru můžete hned na několika místech tohoto regionu. Asi nejznámějším skiareálem v sousedství turisticky světoznámé destinace je Vrátná, kam se dostanete jedině přes legendární Terchovou. Dalším významným místem, kde se lyžuje doslova v kulisách slovenských tradic, je Ski Javorinka v Čičmanech. V obci se dodnes dochovaly původní dřevěnice s typickými čičmanskými motivy a vzory, které jste už mohli vidět dokonce i na reprezentačních či olympijských dresech slovenských sportovců.

0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu