Nejlépe hodnocené skiareály

Kvalita/Cena

Perfektní sjezdovky, kvalitní služby, dobré zázemí, ubytování na dosah a optimální poměr kvality a ceny. Ideální místo pro skvělou lyžařskou dovolenou na sněhu.

Španělsko - Nejlépe hodnocená lyžařská střediska | Jaké jsou nejoblíbenější skiareály?

Uživatelé OnTheSnow hodnotí skiareály v regionu Španělsko v mnoha kategoriích. Který skiareál je nejvhodnější pro rodiny s dětmi? Který má nejlepší sjezdovky? Kde najdete nejlepší snowparky? Ve kterém středisku je nejlepší apres-ski zábava? Naši uživatelé vám svůj názor sdělují tady – a vy můžete samozřejmě připojit ten svůj.

Naplánuj si pobyt

Skiareály - Španělsko FAQ

Lyžování ve Španělsku

Když se řekne Španělsko, každého napadne letní dovolená plná slunce na plážích Costa Brava. Pomyšlení na parádní lyžovačku má asi jen málokdo. A přesto, kdo nápad na lyžování ve Španělsku zavrhne, dělá chybu. Španělsko je nádherným lyžařským cílem pro každého, kdo chce kombinovat potěšení z lyžování, slunce, temperamentní španělské kultury, sangrie a pocit jinakosti.

Jako druhá nejhornatější země v Evropě si Španělsko již dávno získalo solidní pověst vynikající lyžařské destinace díky dokonale udržovaným sjezdovkám, kvalitním skiareálům, dobrým hotelům, přátelské atmosféře a profesionálním lyžařským školám.

Budete možná překvapeni, když se dozvíte, že ve Španělsku se nachází víc než 30 lyžařských středisek, z nichž nejméně 20 nabízí dostatek možností k přilákání zahraničních návštěvníků (především z Británie a z Francie). Španělsko má skutečně krásná lyžařská střediska světové úrovně, která se nacházejí hlavně na severu země, ve středních Pyrenejích, podél hranice s Francií a Andorrou. Skiareály ale najdete i na pobřeží Atlantiku, v blízkosti národního parku v pohoří Picos de Europa (Evropské štíty).

Co se týče sněhu, je smutným faktem, že se vrstva sněhové pokrývky od 70. let 20. století v některých regionech Španělska (stejně jako v mnoha jiných oblastech světa) postupně a vytrvale snižuje. Všechna hlavní španělská lyžařská střediska tedy využívají několika faktorů, které jim zajišťují dobré lyžařské podmínky po většinu zimní sezóny: Lyžařské terény jsou často orientované na sever, nacházejí se ve vysokohorských oblastech nad 2000 metrů nad mořem a jsou vybavené efektivním systémem technického zasněžování.

Kde ve Španělsku se dá lyžovat?

Díky nedávným investicím a modernizaci v hlavních španělských střediscích nyní Španělsko nabízí širokou škálu možností, jak naplnit očekávání a rozpočet všech lyžařů. Španělská lyžařská střediska se nacházejí na obou koncích země, ve středu země poblíž Madridu byste našli jen pár skiareálů.

Katalánské Pyreneje se nacházejí na severovýchodě Španělska a jsou domovem deseti lyžařských středisek nabízejících celkem 700 km sjezdovek. Z Barcelony snadno a rychle dostupnými destinacemi, ať už ne jednodňové lyžování nebo na delší pobyty, jsou tyto skiareály Baqueria-Beret, Vallter 2000, Boi-Taull, La Molina, Tavascan, Port-Aine, Espot Esqui, Masella, Vall de Nuria a Port del Comte. Tato lyžařská střediska v katalánských Pyrenejích jsou vzdálená asi 40 minut jízdy od letiště a vlakového nádraží v Gironě.

Dalším regionem na severovýchodě je Aragon, charakteristický pro několik stálých ledovců, bohaté pastviny a zelená údolí. K nejznámějším skiareálům v Aragonu patří Astun, Candanchu, Cerler, Formigal, Panticosa a Valdelinares. Aragonské lyžařské oblasti jsou proslulé svou uvolněnou a přátelskou atmosférou, ale i levným a kvalitním jídlem a pitím.

Jediné mezinárodní letiště v Aragonu se nachází v Zaragoze. Zaragozu spojuje s hlavními evropskými městy řada leteckých spojů, včetně nízkonákladových leteckých společností. Do Aragonu je také dobré a rychlé železniční a silniční spojení z Madridu a Barcelony.

Provincie Granada, která se nachází na jihu Španělska, je domovem nejvyšších hor ve Španělsku a nejjižnější lyžařské oblasti v celé Evropě: Sierra Nevada. Jeho vysoká nadmořská výška a blízkost Středomoří nabízejí ideální kombinaci vydatného sněžení a silného slunečního svitu. Díky blízkosti Granady, hlavního města regionu, známého svým palácem Alhambra a pulzujícím nočním životem se ze skiareálu Sierra Nevada stalo rušné centrum zábavy lyžařů i nelyžařů. Provincie Granada má své vlastní letiště, které pravidelně využívá několik leteckých společností. Další nedaleká letiště mohou nabídnout Malaga a Sevilla.

Přestože hlavní lyžařské oblasti ve Španělsku se nacházejí v Aragonu a Katalánských Pyrenejích, pár skiareálů byste našli i v Kantabrických Kordillerách, v oblasti Iberského masivu a Centrálního masivu, nebo v pohoří Penibetico na jihu.

Několik lyžařských středisek se nachází poblíž Madridu, v Cantabrii nebo v La Rioja.

Věděli jste (o španělských lyžařských střediscích)?

♦ Které je největší3španělské lyžařské středisko?

Největším lyžařským střediskem ve Španělsku je Baqueira Beret v Katalánských Pyrenejích. 162 km značených sjezdovek pro všechny typy lyžařů nabízí převýšení 1000 výškových metrů, 11 kilometrů tratí se nachází ve výšce nad 2500 m nad mořem.

♦ Jaké jsou nejznámější španělské skiareály?

Vedle Baqueira Beret patří mezi další významná španělská lyžařská střediska La Molina-Masella (141 km sjezdovek, převýšení 915 m), Formigal (137 km sjezdovek, převýšení 675 m) a Cerler (81 km sjezdovek, převýšení 1125 m).

♦ Který španělský skiareál nabízí největší převýšení?

Nejjižnější a současně nejvyšší lyžařská oblast ve Španělsku, Sierra Nevada, má severně orientované vysokohorské terény až do výšky 3300 metrů nad mořem těsně pod vrcholem Veleta (3398 m.n.m.). Sierra Nevada nabízí nejen výškový rozdíl mezi údolní a vrcholovou stanicí 1200 metrů a víc než 110 km značených sjezdovek, ale také snadnou dostupnost do Granady (se zajímavou historií) a pláže Salobreña na pobřeží Středozemního moře.

♦ Jak se dostat do španělských lyžařských středisek ze zahraničí?

Španělsko má síť mezinárodních letišť s přímými lety z většiny světových metropolí. Nejbližší letiště, co do vzdálenosti ke sjezdovkám, jsou v Barceloně, Madridu, Granadě a Gironě. Pro toho, kdo chce lyžovat v Pyrenejích, je vhodnou alternativou i francouzské Toulouse.
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všechna práva vyhrazena.