Mnohá rakouská, švýcarská i německá lyžařská střediska už představila ceny skipasů, platné pro nadcházející sezónu 2019/2020. Nové ceníky jsme analyzovali a výsledek je jasný: Denní skipasy pro dospělé budou zase dražší! Ceny většinou stoupnou o jedno až čtyři procenta, našli jsme ale i mnohem výraznější nárůst cen.

 

Ceny skipasů v Rakousku stoupají

Nové ceny skipasů ještě samozřejmě nepředstavila úplně všechna lyžařská střediska v Rakousku, ta největší už ale ano, a tak jsme zjistili, že většina skiareálů mírně zdvihne ceny. Kdo si bude chtít v zimě 19/20 zalyžovat například v lyžařské oblasti Arlberg Ski, zaplatí za denní skipas pro dospělého 56,50 €, což je o 2 € víc než minulou zimu. Jinak řečeno, jednodenní skipasy v Arlbergu budou dražší o 3,7 %. A cena týdenního skipasu (6 dní) poprvé dosáhne hranice 300 €.


Na citelné zdražení se budou muset připravit lyžaři směřující do Snow Space Salzburg a do Gasteinského údolí. Denní skipas v salcburském středisku Snow Space bude v zimě 2019/2020 stát 56 €, ve střediscích Gasteinu (Schlossalm, Stubnerkogel, Sportgastein) dokonce 57 € - vyjádřeno v procentech, ceny stouply o 5,7 %, resp. 5,5 %! Také na Stubaiském ledovci překročí cena denního skipasu poprvé hranici 50 € (zdražení o 4,2 %).


V mnoha dalších rakouských skiareálech stoupají ceny denních skipasů o dvě až tři procenta. Z těch známějších jmenujme například Mayrhofen a ledovec Hintertux (55,50 €, +3,7 %), Serfaus-Fiss-Ladis (54 €, +3,8 %), Sölden (56 €, +2,8%), Hochkönig (55 €, 2,8 %), Ischgl (52 €, +3%) nebo středisko Kühtai (41,50 €, 3,75 %).

 

O trochu míň podraží skipasy ve střediscích Hochfügen/Hochzillertal (55 €, 1,9 %), Obergurgl-Hochgurgl (54 €, 1,9 %) nebo v oblíbeném Kitzbühelu (58 €, 1,75 %). Zajímavou novinkou je Ski Alpin Card: Tato permanentka je platná na Kitzsteinhornu, Maiskogelu a Lechnerbergu v Kaprunu, ve středisku Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn a také na Schmitten v Zell am See. Držitelé této karty tak budou mít díky 121 lanovkám a 408 kilometrům sjezdovek opravdu nepřeberné možnosti. Ve skiareálech Familienberg Maiskogel a Lechnerberg Kaprun budou i nadále ke koupi samostatné denní skipasy, které podraží o 2 € na 42 € (+5%).

 

Zdražuje se i v Německu

U našich západních sousedů zatím moc nových ceníků nepředstavili. Z těch několika, které jsme objevili, vyplývá, že třeba středisko Hochfelln v Chiemgauerských Alpách zdraží denní skipasy ze 33 € na 34 €, tedy o 3 %. Ve Winterbergu mohutně investovali do nových technologií, a na tom se také odrazila cena: Za denní skipasy už zaplatíte 37 € místo 35 €, což je zatím největší cenový skok - o 5,7 %!

 

Také v obou střediscích Garmisch-Partenkirchenu stoupají před zimou 2019/2020 ceny skipasů. Na Zugspitzplatt zaplatíte za denní skipas 48 € (+3,2 %), za dětský skipas si připlatíte o euro víc než vloni (24,50 €, 4,6 %). Podobně je tomu ve středisku Garmisch Classic, kde bude denní skipas za 46 €, což znamená oproti loňské zimě zdražení o 3,8 %.

 

Ve střediscích oblasti Alpenplus (Brauneck-Wegscheid, Spitzingsee-Tegernsee, Sudelfeld a Wallberg) pocítí lyžaři v zimě 2019/2020 zdražení ještě víc. Ačkoliv denní skipas podraží "jen" o jedno euro (37 € místo 36 €), dvoudenní skipas platný v celé oblasti Alpenplus už bude stát 74 € namísto 70 €. Na procenta je to zdražení o 5,7 %. Něco ale přece jen zůstane při starém - pokud si koupíte sezónní permanentku, do 15.11.2019 za ni zaplatíte 360 €, později 410 €, což je stejná cena jako vloni.Švýcarská střediska přecházejí na dynamické ceny skipasů

Čím dál víc švýcarských skiareálů přechází na dynamické ceny skipasů. Co to znamená? Ruší se fixní ceny za denní a vícedenní skipasy, cena se mění v závislosti na sezóně, obsazenosti střediska i termínu, kdy skipas kupujete. Platí, že s čím větším předstihem si skipas zaobstaráte, tím vás vyjde levněji. Dynamické ceny skipasů už zavedli ve všech střediscích Engadin St. Moritz, v Zermattu, ve Skiareně Andermatt-Sedrun i v Bellwaldu a nově na tento systém přecházejí od zimy 2019/20 i střediska ve Gstaadu.

 

Většina švýcarských skiareálů se ale stále drží původní koncepce klasických fixních cen skipasů, s rozdílem mezi hlavní a vedlejší sezónou. V obrovské lyžařské oblasti Portes du Soleil na francouzské hranici zdražují denní skipasy v sezóně 2019/2020 o 1 švýcarský frank (+1,6 %). Podobně je tomu v Grindelwald-Wengen: Denní skipas bude o jeden švýcarský frank dražší, takže bude k mání za 66 CHF (+1,5 %). A na Belalpu koupíte v nové sezóně skipas za 58 CHF místo 56 CHF (+3,6 %). K největšímu zdražení dochází v Arosa-Lenzerheide, kde dospělí od 27 let zaplatí za denní skipas poctivých 84 CHF namísto 75 CHF - cenový skok tak dosahuje celých 12 procent! Naštěstí jsou tu ale slevy při včasném online nákupu skipasů, takže třeba nejžádanější skipasy na vánoční týden se dají pořídit už od 59 CHF na den, pokud nebudete moc dlouho otálet.

 

Ve skiareálu Savognin se lyžaři mohou radovat - ceny denních skipasů pro dospělé totiž zůstávají na stejné úrovni jako vloni. O něco dražší ale budou skipasy pro seniory, juniory a děti. Nejmarkantnější je rozdíl v ceně 6-denního skipasu pro děti ve věku 10-15 let věku: bude stát celých 150 CHF a jde o 11,9% nárůst ceny.

Naopak ve střediscích Obersaxen Mundaun bebi Splügen/Rheinwald se ceny skipasů nemění a zůstávají na úrovni loňských cen.

 

Na ceny v českých skiareálech si ještě počkáme

Jako každý rok, i letos si na nově stanovené ceny skipasů v tuzemských střediscích budeme muset počkat minimálně do konce letních prázdnin, kdy se začnou objevovat první aktualizované ceníky. Už teď se ale dá říct, že ve většině menších lyžařských středisek se ceny meziročně dlouhodobě nemění. Že budou ceny skipasů stoupat, poznáte zpravidla podle toho, že ve středisku vyrostla nová lanovka, invstovalo se do zkvalitňování služeb či vylepšování zasněžovacího systému, tedy komfotu a bezpečí návštěvníků. A to něco stojí. 

 

Všechny zde uvedené ceny se vztahují na denní skipasy v hlavní sezóně. Pokud není uvedeno jinak, jde o ceny pro dospělé.

 

► Všechny ceny skipasů v přehledné tabulce najdete zde: Rakousko| Německo| Švýcarsko