Je to trochu jako věštění z křišťálové koule, ale podívali jsme se na různé předpovědi a meteorologické modely, abychom zjistili, jaká bude zima 2019/2020. Bude mrazivá? Zasněžená? Nebo budeme čekat ještě na začátku ledna na sníh jako na smilování?

 

Zima bude... prostě taková, jaká přijde. Vážně - ani největší odborníci na počasí a věhlasní meteorologové si netroufají předpovídat počasí na tak dlouho dopředu. A když už se odváží, pravděpodobnost, že zrovna jejich předpověď vyjde, je 50:50. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti - léto 2018, které se do historie zapíše jako jedno z nejsušších a nejteplejších v historii, předpovídala jen hrstka meteorologů. Letošní žhavé léto, v Čechách nejteplejší za posledních 58 let, už předpovídalo víc odborníků. A leden 2019, kdy v severních Alpách napadly během dvou týdnů čtyři, pět nebo dokonce šest metrů sněhu? Předpověděl to někdo? Ne, aspoň ne v takovém rozsahu. 

Počasí je zkrátka vrtkavé, jeho vývoj se nedá s jistotou předvídat na víc než pár dní dopředu, nanejvýš na jeden až dva týdny. Proto se i těžko předpovídá sněžení, zvlášť pro konkrétní regiony. Ke změnám dochází ze dne na den a počasí se často vyvíjí jinak, než meteorologické modely předpokládaly. Jak se potom dá předvídat několik měsíců předem, jaká bude zima?!

V následujícím videu se dozvíte, proč předpovědi počasí v podstatě nemohou být nikdy dost přesné. To je dobré si uvědomit především v situaci, kdy chceme v září znát tak vzdálený výhled, jako je počasí v prosinci nebo lednu.

 

Člověk aby se spoléhal na prověřené pranostiky a moudra našich babiček: Bohatá úroda žaludů by měla naznačit, že zima bude dlouhá. A čím má cibule víc "sukének", tím bude zima tužší. O tuhosti nadcházející zimy prý může svědčit i nadměrný výskyt vos. Čím víc vos, tím mrazivější zima. Ale my se raději přece jen spoléháme na vědecké metody. Tak se pojďme podívat, jak se o nadcházející zimě 2019/2020 vyjádřili světoví experti na předpovědi počasí a na slovo vzatí odborníci.

 

Wetter.net

Letos začneme panem Dominikem Jungem z portálu wetter.net. Kvalifikovaný meteorolog zakládá své předpovědi na zimu 2019/2020, stejně jako většina jeho kolegů, na dlouhodobém modelu americké meteorologické služby NOAA. Podle Junga bude zima zpočátku velmi teplá a také velmi vlhká. Své předpovědi vysvětluje i v těchto videích v němčině.

Video:

 

DWD – Deutscher Wetterdienst

Také německý meteorologický institut Deutsche Wetterdienst předpokládá ve své sezónní předpovědi teplý začátek zimy. Podle DWD bude v alpské oblasti (ve výšce 2 m) v listopadu, prosinci a v lednu průměrná teplota o 0,2–1 stupeň vyšší než dlouhodobý průměr (1990–2017). Ve Švýcarsku a v jižním Německu by nárůst teploty oproti dlouhodobému průměru měl být nižší (+ 0,2 až 0,5 ° C nad průměrem) než na většině území Rakouska (+ 0,5 až 1 ° C).

Pohled na graf předpovídané odchylky proti dlouhodobému průměru:

 

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Sevře Británii do svých spárů "bestie z východu"?

Rychlá exkurze do Velké Británie: Bulvární plátek „Sun“ píše, že země čelí jedné z nejchladnějších zim za 30 let. Meteorologové z University College London předpověděli, že se vrátí „Beast from the east", bestie z východu - tedy velmi silné proudění vzduchu z východu, který zemi v lednu na pár týdnů promění v mrazák s dvojciferným záporným číslem. V lednu a v únoru 2020 by tak měla být sedmá nejchladnější zima za posledních 30 let.  - A my dodáváme: Odvážná předpověď!

 

Wetter.de: Sucho a chladno?

Na meteo stránce Wetter.de však nabízejí poněkud jinou předpověď zimního počasí, aspoň ve střední Evropě. "Po posouzení všech parametrů to díky slabému polárnímu víru vypadá, že převládat budou brázdy lasti vysokého tlaku, což by mohlo mít za následek delší relativně suché fáze." Tahle predikce tedy zní úplně jinak než většina ostatních odhadů meteorologů, kteří očekávají zimu velmi mírnou a velmi vlhkou. Vzhledem k tomu, že téměř všechny prognózy vycházejí ze stejného modelu, není divu, že i závěry odborníků jsou podobné.

 

daswetter.com: Hodně srážek v západních Alpách?

Meteorologové z portálu daswetter.com ve svém odhadu vycházejí z modelu NOAA a předpovídají pro Německo i celou střední Evropu teploty až o 5 stupňů vyšší než je dlouhodobý průměr. To by znamenalo, že nadcházející zima by dokonce mohla být ještě mírnější než zima 2006/2007, která je momentálně považovaná za rekordně teplou. Johannes Habermehl ve své zprávě píše, že by letošní zima měla být také mnohem bohatší na srážky, než je obvyklé - a že ve spojení s mírnými teplotami to může vést k problémům s povodněmi. Příliš vlhká zima by však mohla poukazovat na silné západní proudění vzduchu s následnými srážkami v jižních a západních Alpách. Jednoduše řečeno to znamená masivní sněžení ve francouzských a italských lyžařských střediscích, o dost slabší v severních Alpách. Zajímavé je, že v zimě 2018/2019, hlavně v lednu přicházely brázdy nízkého tlaku vzduchu spolu se srážkami od severu, takže lyžařská střediska severně od hlavního hřebene Alp zasypávaly metry sněhu - naproti tomu ve Francii napadlo mnohem méně sněhu než obvykle. A totéž se dá říct i o Itálii.

A nakonec bychom chtěli citovat pana Ruhnaua z německého meteo kanálu Kachelmannwetter, který zpochybňuje kvalitu i smysl zimních prognóz, které jsme zde citovali: "Nikdo, ani člověk, ani počítač, nedokáže v září předpovědět, jaké bude počasí v průběhu celé zimy. Uvyžujte racionálně: Nikdo přece neví, jaká zima bude."

 

Grafiky: Předpověď teplotních odchylek oproti dlouhodobému průměru (teplota ve 2 metrech, model CFS, stav 05.09.2019)


 Prosinec

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Leden

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Únor

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

 

Doporučené odkazy

 

► Sněhová předpověď na další 3 dny

 

Aktuální sněhové podmínky