Děti obvykle ještě nejsou zkušenými lyžaři. Proto je správný výběr lyží mnohem důležitější než u dospělého. Aby byla pro děti jízda na lyžích potěšením, a mohly tak rychleji a snáze dosahovat pokroků. Tady jsou ty nejdůležitější rady, jak vybírat délku dětských lyží.

Nekupujte dlouhé!

➽ Nedělejte chybu, které se často dopouštějí nezkušení rodiče - nekupujte dětem lyže, které "jim poslouží ještě několik let". Jízda na delších lyžích je pro dítě obvykle složitější a hlavně únavná. Pro dítě je potom těžší rozvíjet své lyžařské dovednosti, což také značně kazí požitek a zábavu na lyžařském výcviku. S krátkými lyžemi dosáhnou děti pokroku mnohem snáz. Proto je naší nejlepší radou dítěti každý rok pořídit lyže odpovídajících rozměrů. Časem můžete jedny lyže využít i na dvě sezóny, ale jen pokud dítě mezitím moc nevyrostlo, nebo neučinilo významný pokrok v technice jízdy.

První lyže do podpaží

➽ Pro děti začínající na lyžích budou ideální lyže, sahající pouze do podpaží dítěte. Pokročilejší malí lyžaři už by měli jezdit na lyžích, sahajících jim po ramena. A malí závodníci, kteří už pěkně lyžují na sjezdovkách, si mohou dovolit lyže sahající jim po nos.

Jak při nákupu ušetřit

➽ Málokdo si může dovolit rok co rok investovat tisíce korun do nákupu nových lyží pro dítě. Dá se to ale řešit i jinak. Některé obchody s lyžařskou výstrojí nabízejí speciální program každoroční výměny dětských lyží za větší - v rámci tohoto programu jednoduše každý rok doplatíte pár stovek a menší lyže či přezkáče vyměníte za větší model. Takovou možnost nabízí například celorepublikově Intersport nebo z lokálních prodejců Msport v Opavě.
➽ Další možností je nákup lyží v bazaru. Na internetu najdete desítky odkazů na bazary lyží, zpravidla se jedná o kamenné prodejny nebo půjčovny lyží a lyžařského vybavení, kde jsou kromě nových modelů k zakoupení i použité kousky se značnou slevou.
➽ A třetí možností je lyže pro dítě zapůjčit v půjčovně lyží. Tohle řešení je obzvlášť atraktivní pro děti, které stráví na lyžích jen jeden nebo dva týdny z celé sezóny. Zapůjčení lyží je mnohem levnější než jejich zakoupení, musíte ovšem počítat s tím, že za půjčené lyže se v půjčovně skládá nemalá záloha. Některé lyžařské školy (hlavně v Alpách) ale nabízí v ceně výukového kurzu dětské lyže k zapůjčení v partnerské půjčovně zdarma nebo za velmi malou cenu.