Čeština

Osm osvědčených tipů, kde si v dubnu zalyžovat a nezažít zklamání

20. únor 2019 | Alicia Taylor | Kamila Roobová

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Francie, Rakousko

Střediska v tomto článku: La Plagne, St. Anton am Arlberg, Val d'Isère, Verbier, Zermatt, Obergurgl - Hochgurgl, Les 2 Alpes, Tignes, Val Thorens, Ischgl, Les Arcs

Když se vydáte na lyžovačku v dubnu, můžete se spolehnout na nádherné slunečné počasí, delší otevírací dobu vleků a levnější ceny skipasů.

Když se vydáte na lyžovačku v dubnu, můžete se spolehnout na nádherné slunečné počasí, delší otevírací dobu vleků a levnější ceny skipasů.

Copyright: nuts.fr

V dubnu už má většina tuzemských lyžařských středisek po sezóně, ale dubnová lyžovačka má nepochybně mnoho výhod. Nejdůležitější je ovšem kápnout na správný areál, kde jsou navzdory jarním teplotám pořád ještě dobré podmínky pro lyžování.

Jaké jsou výhody lyžování v dubnu? Především dobrá cena, tedy pokud se nechystáte na lyžovačku právě v období Velikonoc, které letos vycházejí na polovinu dubna. Před Velikonoci a hlavně po nich už bude všude levněji a volněji. Hotely a penziony v rámci boje o zákazníky často snižují cenu pobytu nebo nabízejí zajímavé balíčky obsahující kromě stravy také skipasy v ceně. Další výhodou je už zmíněný menší počet lyžařů na svazích a s tím související kratší fronty u vleků, a tedy víc času na samotné lyžování.

V dubnu se obvykle můžeme spolehnout na nádherné slunečné počasí a delší otevírací dobu vleků. Kvalita sněhu sice během dubna či května nemusí být tak dobrá jako uprostřed zimy, ovšem husté sněžení není v Alpách ani v dubnu ničím neobvyklým - a konečně i lyžování na jarním firnu není vůbec k zahození.

Klíčem k úspěšné jarní lyžařské dovolené je tedy právě jen správná volba lyžařského střediska. Přinášíme vám osm prověřených tipů na různá alpská střediska, kde si lyžování v dubnu stoprocentně užijete se vší parádou.

 

Lyžařská oblast Espace Killy je otevřená až do začátku května a je z hlediska výšky sněhové pokrývky na konci sezóny jedním z nejjistějších míst. Výhodou Val d'Isère jsou severní svahy. V Tignes je zase požitkářským lyžařům k dispozici ledovec Grande Motte (3400 m.n.m.), který umožňuje středisku až devět měsíců trvající sezónu! Síť 300 km sjezdovek láká jak rodiny, tak i freeridery, všichni si ale hlavně v jarních měsících musejí dávat pozor na zvýšené lavinové nebezpečí.

Jedna z 11 kabinkových lanovek ve Val d'Isère  - © NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

Jedna z 11 kabinkových lanovek ve Val d'Isère

Copyright: NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE


Val Thorens je nejvýše položené lyžařské středisko v Evropě a jedna z nejbezpečnějších destinací, pokud jde o množství sněhu v závěru sezóny, a to až do května. Letošní lyžařská sezóna ve Val Thorens končí 5.5.2019.
Val Thorens je součástí obrovské lyžařské oblasti Tři údolí, která zahrnuje 600 km sjezdovek. Většina sjezdových tratí přitom leží v nadmořské výšce nad 2000 metrů. Bonusem je místní ledovec, na kterém se dřív lyžovalo i přes léto. Ve Val Thorens si můžete být jistí, že sjezdovky bude i v dubnu pokrývat dostatečná vrstva sněhu! A toho sluníčka!

Val Thorens  - © Val Tho Tourism

Val Thorens

Copyright: Val Tho Tourism


Rakouskému regionu Arlberg co do množství sněhové pokrývky jednoznačně kraluje St. Anton, který nabízí možnost lyžování od konce listopadu až do konce dubna, v některých sezónách až do začátku května. Množství severně orientovaných svahů zaručuje dobré sněhové podmínky navzdory pilně se činícímu silnému jarnímu slunci. Na jaře ale můžete v pohodě sjíždět i jižní svahy, díky technickému zasněžování okrývá i prosluněné jižní sjezdovky dostatečná vrstva sněhu. Toto překrásné letovisko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro freeridery v Evropě a také širokou škálu apres-ski možností.

Prašan v St. Anton  - © St. Anton Tourism

Prašan v St. Anton

Copyright: St. Anton Tourism


Obergurgl je nejvýše položenou tradiční tyrolskou vesnicí v Rakousku. Díky vysoko položeným sjezdovkám je jedním ze zaručených tipů na jarní lyžovačku, i když se nenachází na ledovci. Pokud hledáte okouzlující prostředí a středisko se spoustou sněhu, pak je Obergurgl jednou z nejlepších možností, kde se letos lyžuje až do 28. dubna.

Vysoká nadmořská výška Obergurgl-Hochgurgl milovníky jarního lyžování nikdy nezklame.  - © Obergurgl Tourism

Vysoká nadmořská výška Obergurgl-Hochgurgl milovníky jarního lyžování nikdy nezklame.

Copyright: Obergurgl Tourism


Ani Ischgl neleží na ledovci, a přesto jsou zdejší sjezdovky i vleky obvykle otevřené až do začátku května. Za dobré sněhové podmínky v jarních měsících vděčí resort svým severně exponovaným svahům a jejich vysoké nadmořské výšce – všechny sjezdovky kromě těch, které vedou přímo do údolí, leží v nadmořské výšce nad 2000 metrů. V Ischglu najdete i jeden z nejlepších snowparků v Alpách a rozlehlé plochy pro jízdu mimo sjezdovky. Už legendární jsou každoroční koncerty Top of the Mountain.

Večerní Ischgl  - © Eric Beallet

Večerní Ischgl

Copyright: Eric Beallet


Tenhle výhodně položený švýcarský lyžařský areál je svými vynikajícími sněhovými podmínkami na sklonku sezóny také proslulý. I přes četné jižní svahy se ve Verbier daří udržovat vysokou sněhovou pokrývku díky efektivnímu technickému zasněžování. Příznivé sněhové podmínky nabízí ale i svahy zdejšího ledovce Mt-Fort. Ve Verbieru je konec sezóny naplánovaný na 28.4.2019.

Verbier  - © Verbier Tourist Office

Verbier

Copyright: Verbier Tourist Office


Zermatt je největším ledovcovým lyžařským střediskem na evropském kontinentu, a není tedy divu, že sezóna tady trvá celých 365 dní v roce. Na světě je jen málo lyžařských středisek, která nabízejí lyžařům ještě větší jistotu sněhu. Slavný švýcarský resort investoval do nového zasněžování, které umožňuje vyrábět sníh dokonce i při plusových teplotách. V zimě se tahle vymoženost samozřejmě nevyužívá, ale může dobře posloužit zejména v letních měsících v případě, že by na ledovci nebyl dostatek přírodního sněhu. Zermatt je zkrátka sázka na jistotu! Jen ty ceny... 

Když se vydáte na lyžovačku v dubnu, můžete se spolehnout na nádherné slunečné počasí, delší otevírací dobu vleků a levnější ceny skipasů.  - © Michi Portmann

Když se vydáte na lyžovačku v dubnu, můžete se spolehnout na nádherné slunečné počasí, delší otevírací dobu vleků a levnější ceny skipasů.

Copyright: Michi Portmann


Lyžařská oblast Paradiski nabízí na jaře překrásné a hlavně poloprázdné trasy v nadmořské výšce až do 3250 m, od lesních sjezdovek až po široké tratě na ledovci, kde lyžujete doslova nad mraky. Na lyžaře tady čeká celkem 425 km sjezdovek. Důležité ale je vybrat si jednu z výše položených vesnic – tak budete moci dojet na lyžích ze sjezdovek přímo před hotel - když luxus, tak se vším všudy :-)

La Plagne  - © Beatrice Koumanov

La Plagne

Copyright: Beatrice Koumanov

 

Galerie

Val d'Isère - © nuts.fr
Zermatt - © Riffelalp Resort
Horská restaurace ve Verbier
Lyžování v dubnu: Popíjení drinků za svitu jarních slunečních paprsků - © Zermatt Tourism

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama