Čeština

10 tipů na lyžařský výlet co by od českých hranic kamenem dohodil

Istebna – Złoty Groń

Istebna – Złoty Groń

Copyright: www.zlotygron.pl

OnTheSnow vám přináší výběr deseti polských lyžařských středisek, která najdete jen kousek od českých hranic v pěti různých pohořích – v Jizerských horách, v Krkonoších, v Orlických horách, v oblasti Králického Sněžníku a v Beskydech.

 

JIZERSKÉ HORY

❶ Lyžařský areál SKI&SUN Świeradów Zdrój se zaměřuje na rodiny s dětmi a rekreační lyžaře. Nachází se v lázeňském městečku Świeradów Zdrój, na polské straně Jizerských hor, nedaleko česko-polských hranic.

Cestovní ruch v Świeradówě se začal rozvíjet už od 17. století, kdy se do povědomí veřejnosti dostaly místní léčivé prameny. První lyžařské vleky ve městě byly vybudovány po druhé světové válce, v dalších desetiletích ale zchátraly. Renesance lyžování ve Świeradówě začala až v roce 2008 vybudováním úplně nového lyžařského střediska na úpatí hory Stóg Izerski (1105 m.n.m.).

Středisko SKI&SUN Świeradów Zdrój nabízí jednu sjezdovku dlouhou 2500 m s převýšením 443 m a průměrným sklonem 19%. Začátek a konec sjezdovky jsou o něco prudší než relativně klidná střední část. Trať je střídavě značená jako červená a modrá sjezdovka.

Sjezdovka je v celé své délce osvětlená pro večerní lyžování – jde o jednu z nejdelších osvětlených sjezdovek v Polsku. 

Přepravu lyžařů a snowboardistů zajišťuje moderní 8-místná kabinková lanovka s časem jízdy osm minut. Fronty na lanovku jsou vzhledem k přepravní kapacitě 2400 osob za hodinu ojedinělé. O to větší ale může být ve dnech největší lyžařské "špičky" hustota lidí na sjezdovce.

U dolní stanice lanovky se nachází půjčovna, ski servis a lyžařská škola. V areálu střediska je rovněž několik restaurací.

Swieradów Zdrój  - © SKI&SUN Świeradów Zdrój

Swieradów Zdrój

Copyright: SKI&SUN Świeradów Zdrój

Součástí střediska je i snowpark s 15 překážkami a vlastním lyžařským vlekem. Výuka začátečníků probíhá v ohrazeném dětském parku s posuvným pásem. Všichni instruktoři působící ve středisku, jsou držiteli licence PZN alebo UKFIS. Pro nejmenší děti je připravená místnost na hraní, kde si mohou od lyžování odpočinout a věnovat se jiným aktivitám - kreslení, plastelíně, stolním hrám a podobně.

Horní stanice kabinkové lanovky je výchozím bodem pro běžecké tratě po hřebeni Jizerských hor. V okolí střediska je upravováno na 20 km běžeckých tratí.

 

KRKONOŠE

Karpacz – jedno město, dvě střediska

 Karpacz – Biały Jar je malé moderní lyžařské středisko ideální pro rodiny s dětmi a pro výuku lyžování. Středisko bylo vybudováno v roce 2011. Karpacz – Biały Jar najdete přímo v centru města Karpacz, pod masivem nejvyšší hory Krkonoš, Sněžky. V Karpaczi je ještě další středisko, Karpacz – Kopa, charakteristické náročnějšími sjezdovkami obsluhovanými ovšem staršími dopravními zařízeními.

Karpacz – Biały Jar nabízí návštěvníkům 3 sjezdovky, všechny jsou ideální pro rodiny s dětmi, vzhledem k malému převýšení (jen 80 metrů). Dvě z nich jsou červené (délka 600 a 800 m) a jedna modrá (1100 m). Obsluhu zajišťuje expresní 6-sedačka s bublinami a nástupním pásem s dostatečnou kapacitou 3000 osob za hodinu. U horní tanice lanovky se nachází dětský park s posuvným pásem a působí tu lyžařská škola. K dispozici je rovněž půjčovna lyží a snowboardů. Středisko je osvětlené pro večerní lyžování.

Karpacz – Biały Jar

Karpacz – Biały Jar

Copyright: http://winterpol.eu/
 

❸ Karpacz – Kopa je polským výchozím bodem pro túru na nejvyšší vrch Krkonoš, Sněžku (1602 m.n.m.). Lyžařské středisko se nachází jen 13 kilometrů vzdušnou čarou od Pece pod Sněžkou (po silnici je to vzhledem k hornaté krajině z Pece i ze Špindlerova Mlýna ke 40 kilometrům).

Sjezdovky a lanovky v Karpaczi dosahují po vrchol Kopa do nadmořské výšky 1350 metrů. Ve středisku je sedm převážně starších dopravních zařízení, z toho dvě sedačky a pět vleků. Trasy jsou technicky zasněžovány jen v dolní části střediska.

V průběhu léta 2014 je v plánu výměna staré 1-sedačky, vedoucí z údolí až na vrchol, za expresní 4-sedačku.

  

SkiArena Szrenica – Sklářská Poruba

 SkiArena Szrenica je největší lyžařské středisko v polských Krkonoších a nabízí 11 km sjezdovek ve vysoké nadmořské výšce. SkiArena je součástí města Sklářská Poruba (polsky Szklarska Poręba). Sklářska Poruba leží v Dolnoslezském vojvodství, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš a je největším a nejstarším klimatickým střediskem v regionu. Klimatické podmínky se vyrovnají těm, které najdete v Alpách o 400 až 500 metrů výš.

Všech 6 sjezdovek ve SkiAreně Szrenica je situováno na úpatí hory Szrenica (1363 m.n.m.), nedaleko česko-polské státní hranice. Z údolního parkoviště můžete na vrchol vystoupat soustavou dvou 2-sedačkových lanovek s celkovou délkou 2758 metrů.

Hlavním dopravním zařízením ve středisku Szrenica je ale expresní 6-sedačka z údolí až pod vrchol Szrenice s převýšením 508 m. Obsluhuje modrou sjezdovku Lolobrygida, dlouhou 3940 metrů, a červeno-modré sjezdovky Śnieżynka a Puchatek, dlouhé shodně 3550 m.

Szklarska Poręba - Ski Arena Szrenica

Szklarska Poręba - Ski Arena Szrenica

Lákadlem pro zkušené lyžaře je černá FIS s průměrným sklonem 26 %.

Další modré sjezdovky jsou uprvavovány na Hala Szrenicka u horní stanice 6-sedačky, jsou dlouhé 650 m a obsluhují je vleky. V jejich blízkosti se nachází horská chata s občerstvením.

Ve středisku nabízí své služby několik půjčoven i lyžařských a snowboardových škol.

 

ORLICKÉ HORY

Zieleniec - od Náchoda až k nám

❺ Rozsáhlé a moderní lyžařské středisko Zieleniec je vhodné pro rodiny s dětmi a rekreační lyžaře. Je také ideálním místem pro výuku lyžování. Součástí střediska je snowpark a U-rampa. Obec Zieleniec najdete nedaleko města Duszniki-Zdrój v Orlických horách, blízko polsko-české hranice. Z Náchoda je to do Zielence pouhých 25 kilometrů, z Rychnova nad Kněžnou necelých padesát.

Nadmořská výška základny ski areálu je 900 metrů, což spolu se specifickým mikroklimatem v oblasti zaručuje dobré sněhové podmínky během celé zimní sezóny.

Více než 10 kilometrů sjezdových tratí ve středisku obsluhují tři sedačkové lanovky a 27 lyžařských vleků! Převážně modré, krátké a široké sjezdovky jsou umístěny po obou stranách silnice č. 389, která protíná obec Zieleniec a dělí ji na dvě části, stejně jako samotné středisko. Propojení obou částí střediska je ovšem zajištěno bez nutnosti vyzouvat lyže, a to díky dvěma lávkám. Jedna lávka je poblíž lanovky č. 2 (Winterpol „Piątka“), druhá u vleku č. 18 (Nartorama „Dwójka“ N2).

Zieleniec

Zieleniec

Copyright: http://winterpol.eu/zieleniec/

Ve středisku působí několik provozovatelů lanovek a vleků. Největším provozovatelm je společnost Winterpol (všechny lanovky a 4 vleky), k dalším patří společnosti Nartorama, Diement nebo Mieszko. Pokud se chcete pohybovat na lyžích nebo snowboardu po celém středisku a využívat během jednoho dne všechna dopravní zařízení, musíte v pokladně při nákupu skipasu předem oznámit, že si přejete tzv. „společný skipas“. Jednodenní skipas tohoto typu, platný od 9.00 do 16.00 stojí v hlavní sezóně 79 zlotých (necelých 515 Kč).

Součástí střediska je mnoho restaurací, lyžařských a snowboardových škol a půjčoven sportovního vybavení.

Novinkou zimní sezóny 2013/14 je rozšíření sjezdovek a posílení technického zasněžování v části Nartorama (vleky č. 18-20). V průběhu léta 2014 bude realizována výstavba čtvrté sedačkové lanovky ve středisku, která by měla v prodloužené trase nahradit vlek č. 18 (Nartorama „Dwójka“ N2).

 

MASIV KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU

Tři areály na společný skipas: Czarna Góra — Kamienica — Lądek Zdrój

 Dolnoslezské středisko Czarna Góra nabízí 10 km sjezdovek, 3 sedačkové lanovky a 10 lyžařských vleků. Lyžařský areál profituje z dobrých mikroklimatických podmínek v regionu. Ty, spolu s technickým zasněžováním, zaručují dostatek sněhu. Unikátem je rozlehlý snowpark se 4 skoky a 17 jibbovými překážkami různé náročnosti. Přímo u sjezdovky se nachází několik restaurací.

Od sezóny 25013/2014 má středisko společný skipas s areály Kamienica a Lądek Zdrój. Mezi těmito lokalitami vás přepraví skibus.

Czarna Góra  - © czarnagora.com.pl

Czarna Góra

Copyright: czarnagora.com.pl
 


 Malé lyžařské středisko Kamienica nabízí čtyři sjezdovky o celkové délce 1500 metrů. Středisko je vybaveno 4-sedačkovou lanovkou a několika lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou technicky zasněžované a pravidelně upravované. Od sezóny 2013/14 platí skipasy zakoupené ve středisku i v nedalekých resortech Czarna Góra a Lądek Zdrój. Mezi další služby v Kamienici patří večerní lyžování, restaurace, parking a lyžařské školy.

Kamienica

Kamienica

Copyright: www.snkamienica.pl

 

 Středisko se nachází přímo v centru známého lázeňského městečka Lądek Zdrój. Je vhodné pro mírně pokročilé lyžaře. Přepravu lyžařů zajišťuje 4-sedačková lanovka a tři lyžařské vleky. Ve středisku se nachází půjčovna lyží a restaurace. Další restaurace najdete ve městě Lądek Zdrój. Skipasy jsou platné i ve střediscích Kamienica a Czarna Góra.

Ladek Zdrój  - © narty.ladek.pl

Ladek Zdrój

Copyright: narty.ladek.pl
 

 

BESKYDY

Dva nejmodernější beskydské areály

❾ Lyžařské středisko Istebna — Zlatý Grúň (Istebna — Złoty Groń) se řadí mezi nejmodernější rodinná střediska ve slezských Beskydech. Nachází se v blízkosti centra obce Istebna a využívá specifického mikroklimatu oblasti, díky němuž se sníh na svazích střediska uddrží od listopadu až do května.

Milovníci zimních sportů mají na Zlatém Grúni k dispozici široké sjezdovky, pravidelně upravované, zasněžované a osvětlené. Na vrchol sjezdovek lyžaře dopraví expresní 6-sedačka švýcarské firmy BMF o délce 800 metrů s převýšením 69 metrů. Lyžaři mají k dispozici i menší lyžařský vlek dlouhý 290 metrů. Samozřejmostí je bezplatné parkoviště a čtyři stravovací zařízení.

Pro rodiny s dětmi středisko připravilo Sněžný park Medvěda bílého. Nabízí denní animační aktivity pro děti, je vybaven bezplatným mini lyžařským vlekem, barevnými postavičkami a jinými atrakcemi. Výuka tu probíhá v ohrazené zóně s maximální bezpečností.

Istebna – Złoty Groń

Istebna – Złoty Groń

Copyright: www.zlotygron.pl

 
 

❿ Ustroń Czantoria, středně velké středisko vhodné pro lyžaře a snowboardisty různých úrovní s moderním technickým vybavením, je součástí populární lyžařské oblasti v pohoří Slezské Beskydy. V rámci trojúhelníku vymezeného obcemi Szczyrk, Ustroń a Istebna leží desítky malých i větších ski areálů. Narodil se tu známý polský skokan na lyžích Adam Małysz. V obci Wisła je po něm pojmenovaný 134 metrů vysoký skokanský můstek.

Hlavním dopravním zařízením v areálu střediska Ustroń – Czantoria je expresní 4-sedačka dlouhá 1605 metrů s převýšením 463 metrů. Lanovka obsluhuje dvě sjezdovky:

Červená (na mapce označená jako č. 1) je dlouhá 1900 m a je vhodná pro zkušenější lyžaře a snowboardisty. Prvních 200 metrů vede přes širokou pláň, potom se sjezdovka noří do leša. V uplynulých letech došlo na Červené k několika terénním úpravám, které měly za cíl zpřístupnit ji širší veřejnosti.

Ustroń Czantoria  - © Róbert Cwik

Ustroń Czantoria

Copyright: Róbert Cwik

Modrá (na mapce označená jako č. 2) je dlouhá 2600 m a je vhodná i pro méně zdatné sportovce, lyžuje se tu pouze na přírodním sněhu. Trasa začíná také na široké pláni, přes kterou vede asi 600 metrů, následně pokračuje delším lesním porostem a končí u dolní stanice 4-sedačky.

Dojezd Červené sjezdovky v délce 340 metrů je osvětlený pro potřeby večerního lyžování (u dojezdu je samostatný lyžařský vlek).

Vrcholem střediska je Czantorie ve výšce 851 m.n.m. U dolní stanice je k dispozici půjčovna, servis, prodejna sportovní výstroje a lyžařská a SNB škola.  Najdete tady i oficiální testovací centrum značek Völkl, Head a Rossignol.

V dolní části střediska byl vybudován nový ohrazený dětský park s posuvným pásem. Děti ho mohou navštívit s rodiči nebo s instruktorem.

 

Galerie

Istebna – Złoty Groń
 SKI&SUN Świeradów Zdrój - © SKI&SUN Świeradów Zdrój
Szklarska Poręba - Ski Arena Szrenica
Czarna Góra - © czarnagora.com.pl

Zobrazit vše

 

Reklama

Reklama

Reklama