Rakousko: Vstup jen s covid pasem a platným testem

Newsroom Cestování Rakousko: Vstup jen s covid pasem a platným testem

Chystáte se na lyže do Rakouska? Zjistěte, jaká pravidla platí pro lyžování v Rakousku a jaká jsou aktuální omezení.

Všichni věříme, že letošní lyžařská sezóna bude lepší než ta předchozí. Doufáme, že další vlny pandemie koronaviru nám opět nezkazí zimní radovánky. Pokud budeme věřit ujištěním rakouských úřadů, neměla by se opakovat situace z minulé sezony. Tehdy zavedené předpisy českým lyžařům prakticky znemožnily návštěvu lyžařských středisek v Rakousku.

V letošní sezóně by po krátkém lockdownu na přelomu listopadu a prosince měly skiareály zůstat otevřené všem, včetně cizinců, kteří prokáží očkování nebo uzdravení. Podívejte se, jaká omezení byla v Rakousku zavedena, aby se snížilo riziko nákazy koronavirem.

>>> POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.2.2022 <<<

Článek je průběžně aktualizován, ovšem vzhledem k dynamicky se měnící situaci a pandemickým opatřením doporučujeme ověřit si aktuální stav a doporučení na webových stránkách covid.gov.cz a Mapa cestovatele.

V obchodech bez covid pasu, gastro a turistický ruch s 3G

Od 12. 2. se ruší omezení v obchodech, kam byl dosud umožněn vstup jen osobám splňujícím pravidlo 2-G (očkovaní, vyléčení).

Platí ale povinnost nosit respirátor FFP2 i venku, a to v případech, kdy není možné dodržet dvoumetrové rozestupy (například na pěších zónách, ve frontách nebo při setkání větších skupin lidí).

Od 1. února se zkrátila doba platnosti covid pasu na 6 měsíců od podání poslední dávky.

Pravidla pro vstup do Rakouska

Rakousko na rozšíření varianty Omikron zareagovalo novými pravidly pro vstup do země. Od 20. prosince 2021 je ke vstupu potřebný certifikát podle pravidla 2-G (očkovaní nebo vyléčení). Kromě toho musíte mít aktuální negativní výsledek testu PCR (ne starší 72 hodin) nebo přeočkování (třetí v případě očkování dvěma dávkami, druhé v případě očkování jednou dávkou). Třetí dávka vakcíny se považuje za platnou dnem podání injekce. Vstup pro neočkované a ty, kteří covid nepřekonali, je pro turisty a rekreanty prakticky nemožný. Doklad o očkování nebo překonání nemoci je povinný i pro profesionální sportovce.

Děti do 12 let nemusí prokazovat 2-G doklad ani test PCR. Starší školáci mohou vstoupit do Rakouska s negativním výsledkem testu PCR. Výše uvedená pravidla se nevztahují ani na těhotné ženy a osoby, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů. Musí mít příslušné lékařské potvrzení a negativní výsledek testu PCR.

Pro vstup s 2-G certifikátem, ale bez PCR testu či prokázání posilovací dávky je nutná registrace na online formuláři ( ZDE) a hned po vstupu do země nastupuje povinná karanténa. Ta končí až negativním výsledkem PCR testu. Mějte na paměti, že na výsledek testu se čeká i 24 hodin a víc.

Důkazem o očkování nebo uzdravení je digitální covid pas, svou bezinfekčnost však můžete doložit i jinými dokumenty (v němčině nebo angličtině).

V případě osob, které covid překonaly, je doklad potvrzující onemocnění Covid-19 platný 6 měsíců po uzdravení. Doklad o protilátkách je platný 90 dní od momentu testování.

Konec lockdownu pre neočkované

1. února skončil lockdown pro osoby bez platného covid pasu – končí tak omezení pro vycházení do přírody a soukromé návštěvy. Pro využívání většiny služeb je však i tak stanoveno pravidlo 2G.

▶️ ️Pravidlo 2G (vstup jen pro očkované a vyléčené) platí:

  • v ubytovacích zařízeních (hotely, penziony, ubytovny apod.)
  • ve stravovacích zařízeních
  • v rekreačních a sportovních zařízeních
  • v kulturních institucích
  • na lanovkách
  • na trzích
  • při využívání služeb, které vyžadují blízký kontakt (např. kadeřnictví)
  • na akcích, kde je 25 a více účastníků.

Od 19. února se v gastronomii a cestovním ruchu opět zavádí pravidlo 3-G (očkování, překonání plus test).

😷 Respirátory FFP2  jsou povinné ve všech vnitřních prostorách.

 

Jak fungují hotely a restaurace?

Hotely a restaurace spadají pod gastro a cestovní ruch, kde od 19. února vstupuje do platnosti povinnost dodržovat pravidlo 3-G. Vstup a čerpání služeb je tedy umožněno jen osobám s platným covid pasem po předložení negativního testu.

 

COVID-19 – Stručný přehled pravidel pro skiareály v Rakousku

kontrola covid pasů při koupi nebo převzetí skipasu, jakož i při vstupu do stravovacích zařízení
➽ počet lidí v lanovkách není nijak omezen, aby se netvořily zbytečné fronty
➽ v restauracích, chatách a lanovkách platí pravidlo 2G (očkovaní a uzdravení). Pozor, od 19. 2. změna na pravidlo 3G
➽ na lyžařských vlecích je povinné zakrytí úst a nosu maskou FFP2 (nestačí obyčejná rouška ​​nebo šála)
povinnost nosit respirátory se vztahuje jak na interiér lanovek, tak i na volné prostranství u pokladen a v čekacích zónách.
➽ povinnost dodržovat odstup minimálně 2 m od ostatních osob

 

Kde se v Rakousku lyžuje

Přečti si také:

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.