Covid-19: Lyžování v Rakousku – pravidla a omezení

Newsroom Cestování Covid-19: Lyžování v Rakousku – pravidla a omezení

Chystáte se na lyže do Rakouska? Zjistěte, jaká pravidla platí pro lyžování v Rakousku a jaká jsou aktuální omezení.

Všichni věříme, že letošní lyžařská sezóna bude lepší než ta předchozí. Doufáme, že další vlny pandemie koronaviru nám opět nezkazí zimní radovánky. Pokud budeme věřit ujištěním rakouských úřadů, neměla by se opakovat situace z minulé sezony. Tehdy zavedené předpisy českým lyžařům prakticky znemožnily návštěvu lyžařských středisek v Rakousku. V letošní sezóně mají skiareály zůstat otevřené všem, včetně cizinců, kteří prokáží očkování nebo uzdravení. Dosud umožňoval vstup na sjezdovky i pouhý aktuální negativní výsledek testu, od 8. listopadu se však pravidla mění. Podívejte se, jaká omezení byla v Rakousku zavedena, aby se snížilo riziko nákazy koronavirem.

>>> POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.11.2021 <<<

Článek je průběžně aktualizován, ovšem vzhledem k dynamicky se měnící situaci a pandemickým opatřením doporučujeme ověřit si aktuální stav a doporučení na webových stránkách covid.gov.cz a Mapa cestovatele.

Lockdown od pondělí 22.11.2021

Rakousko v pondělí opět vstoupilo do lockdownu. Od února bude navíc zavedeno povinné očkování proti Covid-19. Rozhodnutí padlo během jednání mezi federální vládou a provinčními guvernéry v Achensee.

Byla ohlášena tato opatření:

🔒 20denní lockdown v celé zemi pro všechny, tedy neočkované, očkované i vyléčené, 24 hodin denně 0-24 hod. To znamená, že lidé mohou opustit své domovy pouze za výjimečných okolností. Z velké části jsou uzavřeny obchody a služby, zavřít musejí i restaurace. Po 10 dnech bude situace znovu posouzena. Pro očkované a překonané lockdown skončí automaticky po 20 dnech (nejpozději 12. prosince). Pro neočkované budou tato opatření platit i poté.

▶️ ️ Výjimky pro opuštění domova zahrnují:

  • docházení do práce
  • trávení času nebo rekreace venku (např. procházky nebo provozování individuálních sportů – sem patří i lyžování)
  • péče o osoby, které potřebuje podporu a pomoc
  • uspokojení základních a nezbytných každodenních potřeb (včetně nakupování, návštěvy lékaře, dojíždění do jiného bydliště, ale také omezené kontakty s osobami mimo společnou domácnost)

Nejpozději od 1. února 2022 se platnost Covid pasu v případě třetí dávky zkrátí na lhůtu 7 měsíců.

😷 Respirátory FFP2  jsou povinné ve všech vnitřních prostorách.

Bylo také rozhodnuto o zpřísnění kontrol a zvýšení trestů za nedodržování pandemických opatření.

 

A co lyžařská sezóna v Rakousku?

Jak se zavedení lockdownu dotkne zimní sezóny a možností lyžování v Rakousku? Znamená to, že čeští lyžaři nemohou jet  lyžovat do Rakouska?

Momentálně je samozřejmě téměř nemožné předvídat, jak se pandemie bude vyvíjet, ale úřady potvrdily, že tato drastická omezení potrvají maximálně 20 dní (a možná i méně, to bude záležet na vývoji pandemické situace).

Rakousko si ale nemůže dovolit nechat lyžařská střediska zavřená dlouho. Lockdown má podle prohlášení politiků pomoci potlačit čtvrtou vlnu pandemie, aby se ekonomika včetně horských středisek mohla otevřít nejpozději od poloviny prosince.

Hned v prvních hodinách nově vyhlášeného lockdownu došlo ke korekci, která umožnila, že skiareály mohou zůstat „v omezeném režimu“ otevřené.

Ovšem vzhledem k tomu, že hotely a restaurace musejí po dobu lockdownu zůstat zavřené, lyžování v rakouských střediscích se tak aktuálně týká zase většinou jen rakouských lyžařů, kteří mají skiareály v dobré dojezdové vzdálenosti.

Pravidla pro vstup do Rakouska

V současné době je vstup do Rakouska z většiny evropských zemí, kde je míra infekce relativně nízká možný bez karantény. Totéž platí i pro české občany. Je tu však jedna důležitá podmínka – podle pravidla 3G (z německých slov getested, geimpft, genesen čili testovaný, očkovaný, překonaný) by měl mít každý, kdo na území Rakouska vstoupí, u sebe doklad potvrzující očkování nebo překonání nemoci Covid-19, případně aktuální výsledek testu.

Od pondělka 22. 11. 2021 se pravidla vstupu do Rakouska zpřísňují. Země už nebude pro vstup uznávat antigenový test (s výjimkou pendlerů) a ani test na protilátky. Informovalo o tom ve čtvrtek (18. 11.) ministerstvo zahraničních věcí na svém webu.

Pro  vstup do Rakouska tak bude zapotřebí předložit potvrzení o očkování potvrzení o překonání onemocnění COVID-19 nebo negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin.

Uznávaná platnost PCR testů se tak zkrátí ze sedmi dnů na 72 hodin i pro pendlery. Antigenové testy budou platné už jen 24 místo 48 hodin. Antigenové samotesty už platit vůbec nebudou.

Dokladem o očkování nebo překonání nemoci je digitální covid pas, zmíněné je však možno doložit i jinými dokumenty (v němčině nebo v angličtině).

V případě osob, které covid-19 překonaly, je doklad potvrzující překonání platný 6 měsíců od uzdravení. Doklad o protilátkách je platný 90 dní ode dne vykonání testu. Osoby, které nesplňují pravidlo 3G, tedy nejsou očkované, nemají překonaný Covid-19 a nemají ani aktuální test, by se měly před překročením rakouských hranic zaregistrovat ZDE.

V takovém případě je nutné během prvních 24 hodin od vstupu do Rakouska podrobit se PCR nebo antigennímu testu. Pravidlo 3G platí pro osoby starší 12 let. Mladší děti se nemusejí prokazovat bezinfekčností spojenou s covid-19.

Víc o podmínkách vycestování do Rakouska najdete i na oficiální české stránce covid.gov.cz.

Epidemická opatření v Rakousku od 15. listopadu

V pondělí 8. listopadu vstoupila v Rakousku v platnost nová, přísnější anticovidová opatření. Hlavní změna se týká testů, ty už nebudou k prokázání bezinfekčnosti dostačující. Od pondělí platí na všech místech, kde platilo pravidlo 3G, nově už zpřísněné pravidlo 2G (očkovaní a překonaní/vyléčení).

Abyste mohli navštěvovat hotely nebo penziony, restaurace a sportovní i kulturní zařízení (neplatí pro muzea), budete potřebovat doklad o očkování nebo doklad o překonání covidu-19. Pravidlo 2G platí také v zařízeních služeb (např. kadeřnictví), dále na vánočních trzích a na akcích s účastí nad 25 osob.

Původní informace hovořily o tom, že od 8. listopadu bude pravidlo 2G platit i pro lanovky. Nakonec ale toto pravidlo začalo platit pro lanovky od 15.listopadu.

Zároveň bylo rozhodnuto o zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na 9 měsíců od dosažení plného zaočkování. Každá další očkovací dávka opět prodlužuje platnost vakcíny (do 9 měsíců od jejího podání).

V přechodném období (do 6. prosince 2021) budou pravidlo 2G splňovat i lidé očkovaní pouze jednou dávkou, pokud se navíc prokáží i negativním výsledkem PCR testu.

U osob zaočkovaných vakcínou Johnson&Johnson došlo také ke změně. Do 3. ledna 2022 musí dostat druhou dávku vakcíny. V opačném případě jim očkování od uvedeného data nebude uznáno.

Ve veřejné dopravě (včetně skibusů a lanovek), stejně jako v obchodech a muzeích je povinné zakrytí úst a nosu respirátorem FFP2.

 

COVID-19 – Stručný přehled pravidel pro skiareály v Rakousku

➽ počet lidí v lanovkách není nijak omezen, aby se netvořily zbytečné fronty
➽ v restauracích, chatách a lanovkách platí pravidlo 2G (očkovaní a uzdravení)
➽ na lyžařských vlecích je povinné zakrytí úst a nosu maskou FFP2 (nestačí obyčejná rouška ​​nebo šála)
➽ povinnost nosit respirátory se vztahuje jak na interiér lanovek, tak i na volné prostranství u pokladen a v čekacích zónách.
➽ byla zrušena povinnost dodržovat odstup, doporučuje se dodržovat odstup minimálně 1-2 m od ostatních osob

Přečti si také:

Sdílej:
Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.