Covid-19: Lyžování v Itálii – od 12.2.2022 venku bez respirátoru

Newsroom Cestování Covid-19: Lyžování v Itálii – od 12.2.2022 venku bez respirátoru

Chystáte se na lyže do Itálie? Zjistěte, jaká pravidla platí pro lyžování v Itálii a jaká jsou aktuální omezení.

Minulou sezónu se v italských skiareálech nelyžovalo. Pandemie tuto možnost úspěšně zablokovala. Tentokrát to vypadá, že alespoň očkovaní lidé a ti kteří covid překonali, by s výjezdem na italské hory neměli mít větší problémy. Podívejte se, jaká epidemická opatření byla v Itálii zavedena a jak ovlivňují lyžařskou turistiku.

V tomto článku se dozvíte, jaká omezení vyplývající z pandemie Covid-19 na vás čekají v italských skiareálech. Článek je průběžně aktualizován. Vzhledem k dynamicky se měnícím směrnicím však doporučujeme před odjezdem zkontrolovat aktuální omezení a doporučení. Najdete je na oficiálních stránkách českého ministerstva zahraničních věcí nebo také na stránkách italské vlády.

>>> POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.2.2022 <<<

 

Výjimečný stav v Itálii byl prodloužen do 31. března 2022. Italská vláda od 1. 2. 2022 upravila podmínky vstupu: všichni přijíždějící ze zemí EU, tj. i očkovaní a uzdravení, se musí prokázat antigenním testem ne starším 24h nebo PCR pod 48h, nemusí ovšem do karantény. Neočkovaní se musejí prokázat testem a podrobit se 5-denní karanténě a na jejím konci opětovnému testu. Přijíždějící ze zemí mimo EU musí mít test a 10-denní karanténu.

Itálie je stále rozdělena na bílou, žlutou, oranžovou a červenou zónu. O zařazení kraje do dané zóny rozhoduje ministr zdravotnictví na základě týdenního monitoringu. V regionech označených bílou barvou platí mírnější epidemická omezení.

 

Pravidla pro vstup do Itálie od 1. února

Pro překročení italských hranic potřebují čeští občané splnit dvě podmínky: Prokázat se platným Green pasem a vyplnit příjezdový formulář.

Neočkované osoby se musejí současně prokázat platným AG nebo PCR testem. Pro jednotlivé druhy testů platí časový limit – 24 hod pro antigenní, 48 h pro PCR.

Děti od 6 let se musejí prokázat evropským Covid pasem (Green passem) nebo negativním testem, děti do 6 let jsou z těchto povinností vyňaty.

Osoby, které Covid pas nevlastní, se mohou prokázat negativním PCR testem, ne starším než 48 hodin, případně negativním antigenním testem, ne starším než 24 hodin. Povinnost prokazovat se negativním testem se nevztahuje na děti do 6 let věku. Pokud se nelze prokázat covid pasem ani potvrzením o negativním testu, nastupuje povinná 5-denní karanténa. Po jejím skončení je nutno podstoupit test v místním zdravotním středisku. Pro návštěvníky ze zemí mimo EU platí karanténa v délce 10 dní.

Na tranzit kratší než 36 hodin se povinnost prokazování testem nevztahuje – pokud na území Itálie nezůstáváte přes noc. Testy se rovněž nevztahují na osoby přestupující na italských letištích při cestování do jiných zemí (pokud neopustí tranzitní prostor).

Co je Super Green Pass

Super Green Pass potvrzuje ukončené očkování (všemi dávkami) nebo překonání COVID-19 v posledních 6 měsících.

Co je Green Pass

Green Pass potvrzuje kompletní zaočkování, překonání COVID-19 nebo vykonaný antigenní či PCR test. Green pas, tedy evropský certifikát potvrzující kompletní zaočkování, případně překonání nemoci v posledních 6 měsících může mít elektronickou nebo papírovou podobu.

Platnost Green Passu

Po třetí dávce vakcíny je platnost Green passu časově neomezená. Po 1. a 2. dávce očkování je platnost Green passu časově omezená na 6 měsíců od poslední dávky.

Cestování a pohyb po Itálii

V autě by místo vedle řidiče mělo být volné. Ve vozidlech s kapacitou do 9 osob mohou v každé řadě sedět maximálně dvě osoby a prostřední sedadlo musí být volné.

Dodržujte minimální doporučený odstup 1 metr (např. na čerpací stanici). Pokud lidé, kteří spolu nežijí ve společné domácnosti, cestují v jednom vozidle, jsou povinni nosit roušky, které zakrývají ústa a nos.

 

Epidemická opatření v Itálii

Od 10. ledna do 31. března 2022 je vstup do barů, restaurací, kin, divadel nebo posiloven umožněn pouze očkovaným a uzdraveným, kteří se prokáží tzv. „Super green passem“. Zároveň vstoupila v platnost povinnost prokazovat se Green passem (očkovaní, vyléčení, testovaní) při odbavení v hotelu!  Green pass je zapotřebí také ve vlacích a místní hromadné dopravě. Platnost Green passu se zkracuje z 9 na 6 měsíců. Platnost Green passu prodlouží na neomezenou dobu podání třetí dávky.

Zakrytí úst a nosu

Ústa a nos musí být zakryty ve všech interiérech a uzavřených prostorách (kromě soukromého ubytování), ale i venku. Použít lze všechny druhy roušek včetně látkových. Děti do 6 let jsou od povinnosti zakrytí úst a nosu osvobozeny.

Od 12. února 2022 už v Itálii neplatí povinnost nosit respirátor ve venkovních prostorách.

Vzájemný odstup

Dodržujte odstup 1 metr od osob, které s vámi nežijí ve společné domácnosti.

Hotely

Pro ubytování v hotelích je zapotřebí prokázat se Super Green Passem.  – tedy Hotely zavedly přísné bezpečnostní protokoly. Ubytovat se můžete, je však potřebné ve společných prostorách hotelu dodržovat vzdálenost 1 m od ostatních hostů, s výjimkou rodinných příslušníků a osob sdílejících pokoj. Od 6.12.2021 se mohou v hotelích ubytovat pouze očkovaní, vyléčení a testovaní návštěvníci.

Covid pasy, certifikáty a testy

Nejen při vstupu do Itálie je nutné předložit EU certifikát potvrzující očkování nebo překonání COVID-19, případně negativní výsledek testu. Těmito dokumenty se musíte prokazovat při následujících příležitostech:

 • konzumace u stolu v restauracích;
 • divadelní představení, koncerty, přehlídky a také sportovní akce a soutěže;
 • vstup do muzea a na další kulturní místa (včetně kin, koncertních sálů, divadel atd.) a výstavy;
 • bazény, koupaliště, kolektivní sporty, wellness (i v rekreačních / ubytovacích zařízeních) – pouze pro aktivity v uzavřených prostorách;
 • veletrhy, festivaly a výstavní akce, kongresy a konference;
 • lázně, tematické parky a zábava;
 • kulturní, společenská a rekreační střediska – pouze v uzavřených prostorách a s výjimkou zařízení určených pro malé děti
 • sázkové kanceláře, bingo a kasina.

Povinnost prokazování se covid pasem se nevztahuje na děti mladší 12 let.

Pravidla pro skiareály v Itálii
Covid: Lyžování v Itálii – Na lanovkách i ve všech vnitřních a venkovních prostorách je potřebné mít zakrytá ústa a nos jakoukoliv rouškou (i látkovou)

COVID-19 – Pravidla pro skiareály v Itálii

 • přeprava na lanovkách – povinnost prokázat se Covid pasem (Green Passem) nebo negativním testem (neplatí pro děti do 12 let)
 • certifikát nebo test je také potřeba k návštěvě uzavřených prostor barů a restaurací při konzumaci jídel a nápojů,
 • kapacita skibusů, vleků a lanovek snížena o 20 %
 • na vlecích, gondolách, stanicích lanovky a v dalších uzavřených budovách je povinné zakrytí úst a nosu (doporučen respirátor ​​FFP2)
 • doporučuje se online nákup skipasů
 • ve frontách u lyžařských vleků doporučený odstup minimálně 1 metr
 • další informace k zásadám platným pro italské skiareály uvádí i Generální konzulát ČR v Miláně.

Kde v Itálii se už lyžuje

 

logo OnTheSnow

Přečti si také:

Sdílej:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.