Čeština

Graubünden Lyžařská střediska

Graubünden je jedním z předních švýcarských lyžařských regionů s více než 50 lyžařskými středisky. Mezi nimi najdeme celosvětově známá střediska Arosa, Davos, Flims, Klosters, Laax či Lenzerheide, a dokonce i prokazatelně nejslavnější lyžařské středisko – St Moritz.
Před 150 lety, v roce 1860, nabízel St Moritz první zimní sportovní dovolenou. Dalo by se říci, že Graubünden představuje první lyžařskou rekreační oblast na světě.
To přináší tomuto regionu několik prvenství – Davos provozuje jeden z prvních lyžařských vleků na světě, St Moritz ve Švýcarsku jako první zavedl elektrickou energii. Také se zde konaly jediné olympijské hry v zemi. Skipas v Engadin obsáhne jednu z největších oblastí země, další velkou oblastí je region Davos-Klosters.
Davos je i významným lázeňským střediskem a každý rok v lednu přitahuje nejdůležitější osobnosti světa na Světové Ekonomické Fórum. I britská královská rodina si za svou oblíbenou destinaci zvolila Klosters. Flims a Laax, stejně jako Arosa, jsou další velká lyžařská střediska.
Většina středisek v Graubünden je velmi dobře propojena efektivním švýcarským železničním systémem. Je třeba zmínit i železniční linky v údolí Engadin, které se nacházejí na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Většina středisek má díky ledovcům zaručenou dlouhou lyžařskou sezónu s dostatkem sněhu.

0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu