Centrální masiv

Chalmazel Skiareál

Lyžařská střediska | Česko, Evropa, svět
Č. 2mezi malými skiareály v regionu Evropa
Č. 5mezi malými skiareály v regionu Francie
Č. 1v poměru kvality a ceny v regionu Loire
Všechny recenze

Skiareál

Možná vás překvapí, že k Loiře se nejezdí pouze obdivovat renesanční zámky, ale též lyžovat. Chalmazel v pohoří Forez Francouzského středohoří (Massive Central) je menší středisko s rodinnou atmosférou a veškerým komfortem pro lyžaře, včetně těch nejmenších, kteří mají k dispozici vlastní sjezdovky se dvěma vleky a jedním pohyblivým kobercem. Na zalesněných stráních středohoří najdete sjezdovky všech náročností, od těch zelených až po dvě černé. V sezóně 2013/14 byl otevřen v Chalmazel už druhý snowpark pro milovníky překážek a ve spodní části sjezdovek je umístěn nový airbag na nácvik skoků. Jedinou nevýhodou je, že středisko neleží v příliš velké nadmořské výšce, nejvýš vás vleky dovezou k vrcholu Pierre-sur-Haute (1634 m), takže tu není zaručena stabilní sněhová pokrývka. A vzhledem k tomu, že sjezdovky sousedí s přírodním parkem, není možné středisko dále rozšiřovat.

 

Nejdelší vlek středohoří

Městečko Chalmazel najdete v údolí říčky Lignon, která se vlévá do Loiry. Jeho dominantou je středověký opevněný hrad, který dnes slouží jako turistická atrakce a hotel. Stejnojmenné lyžařské středisko leží asi čtyři kilometry nad městem. Lyžařské závody se tu pořádaly už ve třicátých letech. V roce 1946 trojice lyžařských nadšenců Emile Doitrand, René Morel a Fernand Bost založila Ski-club Chalmazellois. První vlek se tu rozjel v roce 1953, ty další v letech šedesátých. V roce 1963 byl na popud tehdejšího prezidenta místního ski-clubu veden vlek až pod vrchol Pierre-sur-Haute, který je dodnes nejdelším vlekem celého Francouzského středohoří. Místní kabinková lanovka byla jednou z prvních legendárního francouzského výrobce vleků a lanovek Poma. Velká rekonstrukce areálu probíhala od roku 2002, kdy byla kabinková lanovka nahrazena sedačkovou, postupně byly modernizovány všechny vleky.

 

S větrem o závod

Přes sjezdovky vedou zároveň běžecké tratě, jedna začíná v průsmyku Col de la Loge, který je vzdálený jedenáct kilometrů od Chalmazel, druhá v průsmyku Col du Béal, devět kilometrů od střediska. Okolo Col de la Loge pak najdete 25,5 kilometru značených tras na sněžnice. A z vrcholu Pierre-sur-Haute vedou oblíbené skialpinistické trasy.

Na pláních u Chalmazel si můžete zkusit také snowkiting, tedy jízdu na lyžích či na snowboardu za tažným drakem. Podmínky jsou tu ideální – pusté pláně bez vegetace a častý silný severní vítr.

Do Chalmazel se však jezdí za rekreací i v létě. Nejoblíbenějšími letními turistickými aktivitami je v této oblasti vedle pěších túr jízda na horských kolech (je tu speciální trať s překážkami) a najdete tu také lanové centrum.    

 

Naplánuj si dovolenou

Chalmazel Ubytování

Kdy je nejvíc sněhu?

Průměrně nasněží

67cm
42cm
28cm
14cm
1cm
1cm
lis
11cm
pro
46cm
led
55cm
úno
21cm
bře

Víc o lyžařském terénu

2%
Zelené sjezdovky
51%
Modré sjezdovky
37%
Červené sjezdovky
11%
Černé sjezdovky
15
Sjezdovky celkem
12 km
Sjezdovky celkem
2 km
Nejdelší sjezd
12 km
Sjízdný terén
13 ha
Zasněžování
6 km
Zasněžování

Počet vleků: 8

1
Expresní 4-sedačky
7
Lyžařské vleky

Nadmořská výška

1634m
Vrchol
504m
Převýšení
1130m
Údolí

Důležité termíny

08 prosinec, 202108. 12. 2021
Začátek sezóny
20 březen, 202220. 03. 2022
Konec sezóny
N.A.
Délka sezóny (dny)
86
Délka minulé sezóny (dny)
57
V provozu (roky)
0cm
Průměrně nasněží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všechna práva vyhrazena.