Čeština

Východní Slovensko Lyžařská střediska

Lyžařská střediska a lyžování na Východním SlovenskuDo území Východního Slovenska výrazně zasahuje rozlohou největší pohoří Slovenska - Slovenské Rudohoří. To se dělí na několik celků, nejlepší lyžařská střediska se však nacházejí v pohoří Černá Hora a ve Volovských vrších. Pokud máte cestu do Košic, určitě se vyplatí navštívit košické příměstské lyžařské středisko Jahodná, kam dojíždí dokonce i košická příměstská hromadná doprava. Druhým skiareálem, plnícím roli příměstského střediska pro Košice, jsou Kavečany, v posledních několika sezónách ale zůstávají trvale zavřené. Podobně je na tom i Kojšovská hoľa, skiareál s veľmi zajímavými lyžařskými terény, ovšem i velmi zastaralou infrastrukturou. Právě kvůli vysloužilým dopravním zařízením je středisko v posledních letech mimo provoz a s otevřením se čeká na modernizaci vleků.


Vyžití pro celou rodinu poskytne Resort Levočská dolina nebo Litmanová. Další oblíbená střediska se nacházejí u Prešova - zmiňme aspoň Drienicu nebo Renčišov.

Věděli jste (o východoslovenských lyžařských střediscích)?


♦ Který skiareál nabízí největší převýšení?


Pokud bereme v potaz jen fungující skiareály, největší převýšení nabízejí Plejsy - téměř 450 výškových metrů. Ještě větší rozdíl mezi údolní a vrcholovou stanicí má Kojšovská hoľa, ta je však pro lyžaře už několik sezón nedostupná.

♦ Které středisko má nejvíc tratí pro začátečníky?


I když jsou všechna východoslovenská lyžařská střediska spíše menší, co do pestrosti lyžařských terénů jsou velmi rozmanitá. Úplní začátečníci si asi nejlíp zalyžují v Drienici nedaleko od Prešova, kde jsou sjezdovky v celé délce (2,5 km) značeny jako mírné (modré).


♦ Kde najdeš skrytý poklad pro pokročilé sportovně orientované lyžaře?


Skutečný skrytý poklad s romantickým názvem najdeš na Makovici. Středisko s pohodovou atmosférou, kde spolu dobře vycházejí lyžaři a snowboardisti na jedné středně náročné 900 metrů dlouhé sjezdovce se zajímavým profilem. Ideální pro partičky přátel.


♦ Kde zažiješ největší adrenalin?


Nejvíc terénů pro velmi zdatné lyžaře nabízí Relax centre Plejsy, skiareál, který má silný zvuk i v zahraničí. Sjezdovky pro experty zde tvoří 58% všech terénů, dalších 27% tratí je vhodných pro pokročilé lyžaře.


♦ Jaké turistické atrakce na Východním Slovensku stojí za návštěvu?


K hlavním turistickým atrakcím v regionu patří kromě dvou největších měst v regionu (Košice a Prešov) také lázeňské město Bardejov, unikátní dřevěné kostelíky (najdete je v Hervatově, Bodružalu, Ladomírové a Ruské Bystré) nebo jezero Mořské oko a divoké Karpatské bukové pralesy, které ho obklopují.

0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu

Reklama

Reklama

Fotografie Východní Slovensko

AKTUALITY

Nejprudší slovenské sjezdovky 2020 ©TMR, a.s.

Nejprudší slovenské sjezdovky 2020

Pokud jsi zkušený lyžař, který vyhledává adrenalin a možná i trochu té jízdy na neupravených terénech, v našem přehledu nejprudších sl...

Reklama