Čeština

Střední Slovensko - jih Lyžařská střediska

Lyžařská střediska a lyžování na Středním SlovenskuStřední Slovensko nabízí díky několika horským masivům výborné podmínky pro lyžování a další zimní sporty. Do jeho jižní části řadíme hned několik pohoří - na severu tam zasahují Kremnické vrchy, Rudohoří, jižně od řeky Hron se zase rozkládají Štiavnické vrchy a Krupinská planina.


V těchto oblastech se nachází několik známějších lyžařských středisek, oblíbené jsou zejména Krahule u Kremnice, Salamandra resort v Banské Štiavnici a především Skalka Arena, která je zároveň nejvýše položeným skiareálem celého regionu.
Věděli jste (o lyžařských střediscích na Středním Slovensku)?


♦ Který skiareál na Středním Slovensku je největší?


Největším lyžařským střediskem v oblasti je Skalka Arena. Nabízí 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti s celkovou délkou 3,59 km. Sjezdovky obsluhuje sedačková lanovka a tři vleky.


♦ Který skiareál na Středním Slovensku má nejdelší sjezdovku?


Lyžařským střediskem s nejdelší sjezdovkou v jižní části Středního Slovenska je Salamandra Resort v oblasti Štiavnických vrchů. Zdejší jediná sjezdová trať měří 1,4 kilometru.


Salamandra Resort je také nejmladším skiareálem, do provozu byl spuštěn v roce 2009.


♦ Které lyžařské středisko se nachází v geografickém středu Evropy?


Geografický střed Evropy prochází obcí Krahule v Kremnických vrších. Stejnojmenné menší středisko Krahule se nachází přímo v obci a má příjemnou rodinnou atmosféru.


♦ Který skiareál na Středním Slovensku se nachází v nejnižší nadmořské výšce?


Nejníže položeným lyžařským střediskem je Dačov Lom v oblasti Krupinské vrchoviny. Údolní stanice vleků leží ve výšce 425 metrů nad mořem.


♦ Kde jsou nejvhodnější podmínky pro běžecké lyžování?


Nejvýznamnější centrum běžeckého lyžování na celém Slovensku najdete v Kremnických vrších. Ve středisku Skalka Arena se nachází běžecký stadion Rudolfa Čillíka, ale i četné běžecké okruhy a tratě. Další výborné příležitosti pro běžkaře nabízejí Králiky nebo Kordíky.


♦ Jaké zajímavosti nabízí jižní část Středního Slovenska?


Pozoruhodnou kulturní památku v regionu Střední Slovensko - jih představuje historické centrum hornického města Banská Štiavnica.

0
středisek s víc než 20 cm nového sněhu

Reklama

Reklama

Fotografie Střední Slovensko - jih

AKTUALITY

Slovensko v číslech - kolik sněhu bylo v zimě 2018/19 v Tatrách?

Slovensko v číslech - kolik sněhu bylo v zimě 2018/19 v Tatrách?

Analyzovali jsme historické údaje o sněhu na Slovensku a přinášíme vám zajímavé údaje o tom, kde bylo vloni nejvíc sněhu, ale i o tom,...

Reklama