Ve spolupráci s Realskiers.com jsme testovali 15 freeridových lyží sezóny 2017/2018. Lyžujete mimo sjezdovky bez ohledu na to, jaké jsou sněhové podmínky? Hledáte lyže do terénu, které toho zvládají víc než jen surfovat v tom nejlepším hlubokém sněhu? Lyže se šířkou 92-100 mm pod vázáním? Pak jste tady správně a možná si vyberete ten pravý model právě podle výsledků našeho skitestu.

Naši američtí kolegové nazývají tuto kategorii lyží "All Mountain Back" a zahrnují do ní modely, které jsou do určité míry všestranné, ale především vhodné do volných terénů. V žádném případě to nejsou lyže čistě na sjezdovky (ty jsme testovali v jiné kategorii) a nejsou to ani "All Mountain Front" lyže, které jsou o něco menší a orientované víc na upravené pisty. V našich končinách by lyžím kategorie "All Mountain Back" asi nejvýstižněji pasovala nálepka "Freeridové lyže": se šířkou do 100 mm pod vázáním, s předním nebo plným rockerem, některé spíš lehčí a hravější, jiné zas stabilnější a robustnější. 

Stejně jako v případě All mountain lyží, i do freeridových lyží zabudovali výrobci v této sezóně znovu spoustu technologií, které snižují hmotnost i setrvačnost, aniž by se zhoršila stabilita. 

V letošním freeride ski testu najdete modely následujících značek: Atomic, Blizzard, Black Crows, Dynastar, Faction, Fischer, Head, K2, Kästle, Nordica, Line, Rossignol a Salomon.

Tento test provedli lyžařští experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.