V testu freridových lyží pro dámy jsme testovali pouze pět modelů. V testu se sešly tyto modely: Völkl Aura, Blizzard Black Pearl 98, K2 FulLUVit 95, Line Pandora 95 a Atomic Vantage 95 C W.

Freeridové lyže jsou zvláště vhodné pro lyžování ve volných terénech, jsou na to stavěné jak šířkou pod vázáním (95-100 mm), tak i profilem s rockerem, orientovaným na off-piste. Důraz je, na rozdíl od lyží kategorie All-mountain, kladen především na vztlak, manipulaci, lehkost a stabilitu, to vše je důležitější než přilnavost hran nebo sportovní výkon při hoblování oblouků.

Výrobci se při vývoji modelů na sezónu 2017/2018 samozřejmě opět soustředili na lehkou konstrukci, takže všechny testované lyže mohou bez problémů nosit nejen na nohou, ale i v rukou i ty nejštíhlejší a nejdrobnější freeriderky. Výrobci ale nezapomněli ani na dobré jízdní vlastnosti.

Freeridové lyže jsou obecně vhodnější pro zkušené lyžařky. Pokud se s jízdou v otevřených terénech neprve seznamujete a pohyb mimo sjezdovky zatím jen zkoušíte, pravděpodobně najdete vhodné lyže v kategorii All-mountain. Nezapomínejte, že širší lyže z vás automaticky nedělají lepší lyžařku, jsou náročné a vyžadují lepší techniku i víc síly při manipulaci.

Poznámka k tomuto testu: Bohužel se nám nepodařilo testovat všechny dámské freeridové lyže, které jsme měli v plánu, a to kvůli špatným sněhovým podmínkám. Z testu tak bohužel vypadly modely Dynastar Legend W 96, Fischer My Ranger 98, Head Great Joy, Nordica Santa Ana 100, Rossignol Sky 7 HD W, Salomon QST Lumen 99 a Volkl 90 Eight W.

Tento test provedli lyžařští experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.