Přestože se tato kategorie našeho skitestu skládá z nejširších modelů a ty mohou být pro mnohé druhým nebo dokonce třetím párem lyží v jejich výbavě, není zde nouze o nejnovější technologie. Freeski lyže jsou technologiemi takříkajíc nadupané, a proto není divu, že za lyže špičkových značek si koupěchtivý lyžař pořádně připlatí. Výrobci se s tím netají, spíš se tím chlubí - ale to i proto, že tyto modely si pořizují jen zkušení a obvykle i hodně dobří lyžaři - a ti si samozřejmě nemohou dovolit kompromisy v oblasti kvality a výkonu.

Lyžaři mimo sjezdovky vyznávají heslo "čím širší, tím lepší", to když je řeč o šířce lyží pod vázáním. Ale dobrý vztlak v měkkém sněhu není jediná věc, která určuje dobrý freeski model. Lyže také musejí dobře přecházet z hrany na hranu, protože jak všichni víme, i ten nejlepší prachový sníh se rychle rozjezdí, vytvoří se bubny a svah už není tak hladký. Lyže musí jezdit čistě, ať už se lyžař pohybuje v úzkých žlabech, na ledových plotnách strmých hanků, nebo po zalesněných terénech. A tady často tyto extrémně široké lyže narážejí na své limity, takže stojí za to podívat se i na skitest freeridových lyží, který představuje modely sezóny 2017/18 se středními šířkami od 100 mm do 105 mm. Freeridové lyže jsou pořád ještě trochu použitelnější pro každodenní lyžování, což se o některých opravdu širokých lyžích v této kategorii rozhodně říct nedá. 

Naším testem prošlo celkem 15 modelů lyží do prašanu. Z některých vyloženě srší energie a zdráhají se vybočit ze spádnice, rády se ženou obrovskou rychlostí do údolí, zatímco jiné si zakládají na nízké hmotnosti, snadné manipulaci a citlivých reakcích. Které lyže se našim testerům nakonec líbily nejvíc, vidíte níže v jednotlivých testovacích protokolech. 

Tento test provedli lyžařští experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.