Naši kolegové z OnTheSnow.com testovali deset silných dámských lyží do prašanu od výrobců Völkl, Blizzard, Line, Armada, Atomic, Rossignol, Faction, Salomon, Dynastar a Head!

V segmentu lyží do prašanu, nebo freeridových lyží, chcete-li, existuje hodně různých názorů a taky spousta různých modelů. Někdo vyhledává robustní, na sjezd orientované přímé lyže, jiný zas raději lyže s perfektním vztlakem pro příjemné surfování v prašanu. Jasně, většina lyží v této kategorii se šířkou přes 100 mm pod vázáním, se skvěle hodí do hlubokého prašanu, ale vypořádá se i se všemi ostatními sněhovými podmínkami, na které během lyžování můžete na horách narazit. Širokým prknům nestojí v cestě téměř nic, co by nemohla zvládnout. Ale skutečný charakter freeridových lyží určuje jejich rocker, tvar a použitý materiál. 

Některé z nich jsou hravější a živé jako surfovací prkno a byly navrženy vyloženě pro hluboký prašan. Jiné jsou pro své carvingové kvality vhodnější pro sjezdovou linii a také pro pohyb na tvrdším terénu nebo na sjezdovkách - ty obvykle dostávají maximální hodnoty za všestrannost. Ať už dáváte přednost kterémukoli typu podle vaší lyžařské osobnosti, měli byste vědět, že šlágrem sezóny 2015/16 pro freeride lyže je "lehkost"! Tenčí lyže, úspory v materiálu, lehká jádra, využití uhlíkových vláken - výrobci nabízejí dámám co nejlehčí možné lyže!

Podívejte se na výsledky skitestu dámských freeridových lyží pro sezónu 2015/2016. Skitest pro vás připravili naši američtí kolegové pod vedením Kristy Crabtree, šéfky skitestu, v závěru loňské zimy v americkém středisku Snowbird.