Podzim vždycky ukáže, jak rozdílné zájmy mohou sportuchtiví fanoušci mít: Zatímco jedni neúnavně objevují další a další turistické stezky, opravdoví milovníci zimních sportů už ukládají své lyže nebo snowboardy na střechu auta a vyrážejí na alpské ledovce. Sezóna tam totiž začíná už v září a říjnu, a tak už teď nastává ideální čas, abyste nasáli zimní horskou atmosféru a využili zároveň skvělé příležitosti k zábavě na otvíracích party nebo se dostali k nejnovější lyžařské výstroji při podzimním testování přímo ve střediscích. Máme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co pro vás na ledovcích mají letos připraveno..

 

Kdy a jak začíná sezóna na rakouských ledovcích

HINTERTUX: Snowpark, prašan a Queen of the Välley 

Snowboardisti zahajují sezónu na Tuxu tradičně během prvního říjnového víkendu, a to letos už po patnácté akcí "hotzone.tv Park Opening". Od 3. do 6. října si tak milovníci prkna užijí tři dny bezplatného testování snowboardů, budou se moci zapojit do soutěží v Betterparku, zdokonalovat svoje skoky a posilňovat se během BBQ v Tuxer Ferner Hausu - líp už tahle zima začít nemůže. A co víc - každý večer je na programu party. Od pátečního Insider-Warm-Up v Kleine Tenne přes After Shred Session na parkovišti až po Grand Opening Night v Hohenhaus Tenne.

Takhle to vypadalo před rokem: 

Mimochodem: To pravé zahájení sezóny se na Hintertuxu vlastně nikdy nekoná, středisko je v provozu 365 dní v roce!

 

SÖLDEN: Weltcup-Party na Rettenbachferner

V Söldenu začíná zima v říjnu, v momentě, kdy hvězdy sjezdového lyžování oslaví vysoko nad Söldenem na ledovci Rettenach zahájení Světového poháru (25.-27.10.). Dámy tradičně odstartují závody Světového poháru v sobotu prvním obřím slalomem v sezóně. V neděli rychlou jízdu mezi modrými a červenými tyčkami absolvují muži. Večer se to samozřejmě musí náležitě oslavit, například na Party-Hochburg Sölden. Absolutním vrcholem oslav je ovšem vyhlašování vítězů a odevzdávání medailí a následná party s Ö3 Pistenbully. Celý program tohoto sportovně-společenského víkendu najdete tady: https://skiweltcup.soelden.com/weltcup-programm.

Komu se nechce čekat až do října, může vyrazit s lyžemi do Söldenu už v půlce září: Letos začíná časná podzimní sezóna už 16.9.

 

KAUNERTAL: Freeskier's and Snowboarder's place to be 

Už po čtyřiatřicáté se hvězdy freestylu a freeski scény sejdou na legendárním KTO (neboli "Kaunertaler Openingu") na ledovci Kaunertal. Letos se koná od 11. do 13. října a rozhodně byste si to neměli nechat ujít. Od prvního dne bude k dispozici perfektně shapeovaná Half Mile Jib Line 3.0 s novými překážkami. Na Blue Tomato Festivalu si mezi 60 značkami najde každý svoje vysněné vybavení. Chybět nebudou amatérské a profi soutěže. A co s načatým večerem? Žádný KTO se neobejde bez legendárních party "After Ride BBQ" s účastí mezinárodně známých DJů. 

 

STUBAI: Preclíky, prkna a party

Skiopening "Weiße Wies'n" naplánovaný na 12. a 13. říjen bude oficiálním milníkem, kterým odstartuje lyžařská sezóna na ledovci Stubai. Ačkoliv, na Stubai se začíná lyžovat už 20. září. Během slavnostního říjnového víkendu provoní vrcholovou stanici Eisgrat bílé klobásky, preclíky i další dobroty a hrát bude Oktoberfestová hudba. Pastvou pro oči bude volba nejkrásnějšího krojovaného lyžařského páru 2019. Pivaři si přijdou na své při různých ochutnávkách zlatého moku a při vystoupení historické lyžařské skupiny Feurkogel možná zamáčknou i slzu dojetí. 

Že je to příliš nesportovní? Od 18. do 20. října proběhne pod názvem "Stubai Premiere Snowpark Opening" slavnostní zahájení provozu Funparku Stubai Zoo. Tohle slavnostní otevření proběhne letos už pojedenácté, a ani tentokrát nebude chybět spousta sessions, tréninků i soutěží. Nejnovější modely renomovaných značek budou moci otestovat návštěvníci letošního Brand Saloonu. A neměli byste si nechat ujít sobotní večerní party v Neustiftu! Všechny informace na stubai-premiere.com.

 

MÖLLTAL: Lyžařské hvězdy, pochoutky a partymaratón 

Na Mölltalském ledovci mají pravidelná soustředění a tréninky mezinárodní lyžařské týmy, které využívají výhod slunečných a zasněžených korutanských sjezdovek na ledovci. Milovníci večírků se dostanou na řadu 9. a 10. listopadu, tehdy se totiž koná Mölli Powder Opening, který nabízí jako vždy zaručenou zábavu. Celý program dosud nebyl zveřejněn, ale víme jistě, že bude dost příležitostí k lyžování i k oslavám. Pravidelný lyžařský provoz na Mölltalu začne během podzimu, kdy přesně, záleží především na klimatických podmínkách. 


KITZSTEINHORN: Wow-Momenty s akcí

Centrum Kaprunu od 8. do 10. listopadu už pošestnácté rozezvučí festival "WOW Glacier Love", účinkovat bude řada světových DJů a hrát bude i živá hudba. Tisíce fanoušků elektra a zimních sportů oslaví začátek sezóny s tou nejlepší muzikou. V noci rozehřejí dýdžejové a dýdžejky různé festivalové lokace v Kaprunu (hlavní pódium, Baumbar, Kitsch&Bitter, Schneiderei, Pavillon), přes den budou jejich beaty a basy zpříjemňovat lyžařům jízdy na sjezdovkách. Program festivalu WOW Glacier Love 2019 ještě není zveřejněn, jakmile ale bude venku, určitě vás budeme informovat.

Takhle to vypadalo na WOW Glacier Love 2018:

 

PITZTAL: Ski & Snow Show

Slavnostní zahájení lyžařské sezóny na ledovci Pitztal proběhne 19. a 20. října při Ski & Show 2019. Součástí bude velký Testival, při kterém budete moci testovat lyže, snowboardy i freeridovou výstroj. Kulinářské zážitky zprostředkuje ledovcový restaurant Kristall, zábavu si užijete při aprés-ski s živou hudbou, západ slunce můžete sledovat z nejvýše položeného místa v Tyrolsku, z Café 3440 při popíjení koktejlů či vína a za zvuků SAX `N`MORE. Více info: https://www.pitztal.com/de/aktuelles/events/gletscher-ski-show

Jestli vás zajímá jen lyžování, nemusíte čekat až do října, sjezdovky na Pitztalu budou upravené už od 21. září!