Čeština

Dolyžováno? Jde se nakupovat!

11. leden 2019 | FRANCESCA TRABELLA / Alžběta Novotná

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Andorra, Itálie

Střediska v tomto článku: Samnaun, Livigno

Večerní pohled do ulic Grandvaliry v Andoře

Večerní pohled do ulic Grandvaliry v Andoře

Copyright: Grandvalira Tourism

Jestli rádi nakupujete, chcete přitom ušetřit a ještě navíc milujete hory, máme pro vás zaručený tip: Vyberte si pro svou lyžařskou dovolenou bezcelní lyžařské středisko! To totiž může dramaticky snížit cenu vaší dovolené. V Evropě se nacházejí tři bezcelní oblasti: Livigno v Itálii, Samnaun ve Švýcarsku a střediska v Andorském knížectví.

Obchody v těchto lyžařských střediscích jsou osvobozeny od spotřební daně a návštěvníci tak mohou nakupovat alkohol, parfémy, cigarety, benzín, různé výrobky moderních technologií a další zboží - za veeeeelmi dostupné ceny.

 

Co je bezcelní nakupování?


Jako v každé jiné bezcelní zóně, i nákupy v Livignu, Samnaunu a v celé Andoře jsou usměrňované pravidly, která určují množství nezdaněného tovaru na osobu. Například při odjezdu z Livigna si můžete odvézt karton cigaret (ekvivalent 200 jednotek), dva litry alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nižším než 22% a tři čtyři lahvičky parfémů. Ostatní produkty nesmějí přesáhnout maximální cenu, která odpovídá 300€ na osobu (150€ na dítě mladší 15 let). Nakoupené zboží musí sloužit k osobní spotřebě, nikoliv k obchodování. Nezdanitelná částka uplatněná v Andoře je o něco štědřejší.

Nic vám nebrání nakoupit si toho víc, než je specifikováno v pravidlech (kromě tabákových výrobků). V tom případě to ovšem musíte přiznat na celnici a zaplatit z nakoupeného zboží daň, jinak riskujete pokutu, zkonfiskování zboží a obvinění z pašování.

 


Livigno je světově proslulé lyžařské středisko v oblasti Valtellina v provincii Sondrio. Městečko leží vlastně v divočině, v izolovaném údolí ve výšce 1800 m. Jeho bezcelní status přímo souvisí s jeho osamocenou pozicí - až do roku 1952, kdy byl průsmyk Foscagno (spojující Bormio a Livigno) otevřen pro provoz i přes zimu, byla obec po většinu roku nedostupná. 

Hlavní nákupní třída v italském Livignu  - © Evgeniy Isaev

Hlavní nákupní třída v italském Livignu

Copyright: Evgeniy Isaev


Obchody: Městečko se rozkládá podél řeky Spöl a je zaplněno spoustou obchodů a mini marketů - najdete jich tam víc než 250! Město samo hlavní nákupní třídu nazývá venkovním nákupním střediskem. Obchody jsou tady otevřené sedm dní v týdnu a prodávají všechno, co byste mohli chtít nebo potřebovat: od parfémů pes kuchyňské náčiní až po oblečení a hračky, speciální výživu nebo elektroniku. Samozřejmostí je i alkohol, tabák nebo benzín. Mnohé staré kamenné i dřevěné obchody prošly zručnou renovací a nyní poskytují prostory pro luxusní butiky, které by klidně mohly soupeřit s těmi v módní uličce v Milanu - anebo s pražskou Pařížskou.

Lyžařská oblast: Pro lyžaře a snowboardisty Livigno nabízí 115 km svahů pro všechny lyžařské úrovně, víc než 30 moderních lanovek, ale i dostatek kilometrů běžeckých tratí, které se táhnou údolím, a dva skvělé snowparky. Lyžařská oblast hostí různé sportovní soutěže na vysoké úrovni.

Jak se sem dostat: Abyste se v zimě dostali do Livigna, můžete to vzít přes Bormio. Anebo jet přes Švýcarsko a celní tunel Munt La Schera, který spojuje dolní Engadine a Zernez s Livignem. Jednoproudová silnice se střídavým provozem je pro jednotlivce otevřená od roku 1968 a cestu značně usnadnila. A až budete Livigno opouštět, pamatujte na to, že na celnici se tvoří kolony, a to hlavně o víkendech a přes prázdniny: celníci kontrolují zakoupené zboží, což dopravu zpomaluje.

 


Samnaun se nachází v nejvýchodnějším bodě Švýcarska mezi Rakouskem a Itálií. Tak jako v případě Livigna, i Samnaun vděčí za daňová privilegia své geografické pozici. Samnaun tvoří pět osad, rozmýstěných podél izolovaného údolí od 1700 m do 1840 m nadmořské výšky. Do roku 1912 do Samnaunu vedla jediná cesta, a to z rakouského Spiß. Aby sa obyvatelé Samnaunu dostali dál do Švýcarska, museli projíždět přes rakouské území. Kvůli téhle maličkosti byl Samnaun řadu století rájem pašeráků, kteří na zádech přenášeli zboží po úzkých horských stezkách.

První dvoupatrová gondola na světě, spojující rakouský Ischgl a švýcarský Samnaun  - © Andrea Badrutt/Chur

První dvoupatrová gondola na světě, spojující rakouský Ischgl a švýcarský Samnaun

Copyright: Andrea Badrutt/Chur

Obchody: Najdete tady víc než 50 obchodů soustředěných zejména v obci Samnaun, ale něco málo se najde i v přilehlém Ravaisch. Oblasti Laret, Compatsch a Plan mají každá po třech obchodech, všechny leží ve vzdálenosti do čtyř kilometrů od Samnaunu. Obchody nabízejí hlavně značkové parfémy a kosmetiku, destiláty a vína, tabákové výrobky, oblečení a doplňky, bižuterii a luxusní zboží. Jejich otevírací hodiny jsou na švýcarské poměry neobvykle dlouhé.

Lyžařská oblast: První lyžařské svahy v Samnaunu se využívaly k lyžování už v šedesátých letech. Dnes tvoří Samnaun spolu s rakouským Ischglem největší lyžařskou oblast ve východních Alpách – Silvretta Arena nabízí 235 sjezdovek hlavně pro pokročilejší lyžaře a 40 moderních lanovek. Mezi nimi je i první dvoupodlažní gondola na světě, která se může pochlubit kapacitou 180 pasažérů. V této lyžařské oblasti si přijdou na své i snowboardisti, a to v jednom z největších snowparků v Evropě. 

Jak se sem dostat: Nejjednodušší cestou do Samnaunu je pořád ještě stará silnice ze Spiß. Další možností je zamířit sem přes Vinadi - tahle silnice se celá vine po švýcarském území, je ovšem dost úzká a je na ní hodně serpentín a tmavých tunelů. Ti, kteří přesto najdou odvahu se po téle cestě vydat, budou odměněni fantastickými výhledy na nádhernou okolní přírodu.

 

✎ Tipy pro bezcelní nákupy

► Ještě než odcestujete do Livigna, Samnaunu nebo Andorry, zjistěte si běžné ceny produktů, které hodláte nakupovat. Kromě alkoholu, parfémů, tabáku a benzínu může být nabídka duty free oblastí méně výhodná - když vezmete do úvahy například slevy, které nabízejí běžné obchodní řetězce s elektronikou.
► Přečtěte si informace příslušných celních úřadů. Najdete je na stránkách jednotlivých lyžařských středisek. A pokud jste na pochybách, radši se celníků zeptejte a neriskujte pokutu.
►Pokud cestujete autem, vyplatí se do cílové destinace přijet s téměř prázdnou nádrží - naftu nebo benzín si totiž můžete natankovat na místě za nezdaněné a velmi výhodné ceny.

 


Tento malý stát na východě Pyrenejí, vmáčknutý mezi Francii a Španělsko, nabízí víc než 1500 duty free obchodů pro všechny vaše chutě i peněženky. Nejlepší bezcelní nákupy zaručeně obstaráte v nákupních centrech. Největší nákupní zóna se nachází v hlavním městě, Andorra La Vella, v nadmořské výšce asi 1 000 m.n.m.

Večerní pohled do ulic Grandvaliry v Andoře  - © Grandvalira Tourism

Večerní pohled do ulic Grandvaliry v Andoře

Copyright: Grandvalira Tourism


Obchody: Nakupování se tady soustředí hlavně do dvou ulic: Avinguda Meritxell v Andorra La Vella a Avinguda Carlemany v blízkém Escaldes-Engordany. Ideální je chodit po nákupech pěšky, protože oblast je hodně vyhledávaná francouzskými a španělskými zákazníky a auta se tak snadno zaseknou v zácpě. Mimo hlavní město najdete dobrá nákupní centra i v Pas de la Casa (lyžařská oblast Grandvalira) a v Sant Julià de Lòria.

Lyžařská oblast: V Andoře se nachází největší lyžařská oblast Jižní Evropy, a jak si můžete představit, její svahy jsou jedněmi z nejslunečnějších na světě. Lyžuje se ve dvou oblastech: GrandvaliraVallnord, obě ve vzdálenosti okolo 20 km od hlavního města. Celkem obě oblasti nabízejí 156 sjezdovek (na délku tratí je to 240 km), na nich 77 lanovek a co do úrovně obtížnosti jsou nejvhodnější pro začátečníky a středně pokročilé.

Jak se sem dostat: Díky vzdálenosti 20 km od hlavního města jsou svahy ve Vallnordu opravdu snadno dostupné.

Galerie

Večerní ulice Grandvaliry - © Grandvalira Tourism
První dvoupatrová gondola na světě v Ischgl - © Andrea Badrutt/Chur
Hlavní nákupní třída v italském Livignu - © Evgeniy Isaev
Slunečný den na sjezdovkách andorrského Vallnordu - © Vallnord

Zobrazit vše

 

Reklama

Reklama

Reklama