Čeština

Pět nejlepších nízkorozpočtových lyžařských středisek

14. říjen 2016 | Monica Adorno

Střediska v tomto článku: Ellmau - SkiWelt, Mayrhofen, Sestrière, Cauterets, Bohinj - Vogel

Cauterets (Pyreneje) pokryté prašanem

Cauterets (Pyreneje) pokryté prašanem

Copyright: Office de Toursime de Cauterets

Nízké ceny a lyžování často nejdou dohromady, ale určitě se dá hodně ušetřit, pokud budete při rezervaci své lyžařské dovolené důvtipní. Pro začátek: Jestli můžete, nejezděte přes prázdniny. Pokud jste začátečník, zvažujte spíš menší střediska, protože často nabízejí nižší ceny. Zavolejte do turistické kanceláře z oblasti, o kterou se zajímáte - měli by vám být schopni doporučit nějaké ubytování, které se opravdu vyplatí. V neposlední řadě mrkněte na Slevomat a další webovky se slevami pro levnější skipasy a ubytování.

Zde je pět nejlepších lyžařských středisek, kam si můžete vyrazit, i když máte hodně přiškrcený rozpočet...

Cauterets, Francie: Lázeňské město s dlouhou sněhovou sezonou

Vhodné pro: Začátečníky a středně pokročilé

Cauterets ve Francii má jednu z nejlepších sněhových historií a jednu z nejdelších sezon v Pyrenejích. Je poměrně neznámý, ale místo v našem seznamu si rozhodně zaslouží, protože nabízí ceny, které jsou zlomkem těch alpských.

Sjezdovky, nacházející se v oblasti Lys, jsou přístupné prostřednictvím 12-minutové jízdy lanovkou Telecabine du Lyse. Lyžování je nejvhodnější pro začátečníky a pokročilé a odehrává se ve velkém, otevřeném a nezalesněném žlabu. Běžkování v lokalitě Pont d'Espagne je obzvlášť dobré a můžete se mu věnovat jen 7 kilometrů od hlavní základny.

Cauterets je nádherné lázeňské město, a proto není na škodu spojit pár dní lyžovačky s odpočinkem v lázních. Thermes Cesar, položené v historické viktoriánské budově v centru města, nabízejí široké rozpětí různých léčebných procedur vhodných pro každý rozpočet (a tělo).

Apres-ski je klidné a většinou po něm následuje některý z místních francouzských pokrmů, podávaných v kterékoli z výborných restaurací. Pro oběd na horách vyzkoušejte buď Le Pont d’Espagne nebo Reine Hortense Hostelerie. Pokud chcete ušetřit, dobrou volbou je i vlastní strava - najdeteta tady spoustu dobrých obchodů a supermarketů s rozmanitým sortimentem, stačí si jen vybrat. Pokud chcete ušetřit ještě víc, zvolte ubytování podobné hostelu - vyzkoušejte například Gite Beau Soleil, který se ukrývá ve staré části města.

Cauterets, Francie  - © Office de Toursime de Cauterets

Cauterets, Francie

Copyright: Office de Toursime de Cauterets

 

Mayrhofen, Rakousko: Čilá tyrolská vesnička se skvělým freeridem

Vhodné pro: Všechny! Zvlášť ovšem pro milovníky freeridu a zábavy

Mayrhofen vás možná jako uchazeč o titul nejlepšího nízkorozpočtového střediska překvapí - vzhledem k tomu, že je na seznamu přání téměř každého lyžaře nebo snowboardisty. Ale ve skutečnosti tahle „Mekka freeriderů“ v jistém období roku nabízí výhodné balíčky - pozorně sledujte stránku prázdninových nabídek na mayrhofen.at 

Zdejší oblast pokrývá dobrých 136 km sjezdovek a Zillertal dokonce i víc. Spolu s celoročně otevřeným Hintertuxem - jen o půlhodinku autem dál - má oblast celkem 620 km sjezdovek. Mínusem je, že musíte cestovat, ale půlhodinka cesty zas není tolik. Pokud jde o typ terénů, které vám může nabídnout, je tady samozřejmě výborný Vans Penken Park pro freestylery a spousta nedotknutého prašanu pro freeridery. Zell am Ziller a Kaltenbach jsou obvykle klidnější místa s hromadou prachového sněhu.

Vesnička je celkem atraktivní - všechna architektura je tyrolská, s typickými dřevěnými balkóny. Pokud hledáte místo, kde nechat spočinout své vylyžované tělo, je tu hodně možností ubytování vhodného pro každý rozpočet, ale skvělou možností, která je hodna své ceny, je nedávno obnovený Gasthof Edelweiss. Nachází se v centru Mayrhofenu, takže od gondoly Penken vás dělí jen 10-minutová procházka. Hosté mohou pojíst v italské restauraci přímo v hotelu - také za velmi dobré ceny. Další z možností je Hotel Siegelerhof, okouzlující místo, nabízející nocleh se snídaní a s výhledem na elegantně řešenou zahradu.

Noční život je rušný, pokud byste ale chtěli prožít trochu klidnější noc, středisko se o to dobře postará. Mayrhofen je proslulý svými aprés-ski zařízeními a je tu kopa barů vhodných pro každou chuť i povahu. Jestli jsou ale večírky a bujaré party přesně to, co hledáte, určitě si nenechte ujít Snowbombing – je to jednoduše nejlepší horský festival, jaký můžete v okolí zažít. 

Freeride Hot Spot Montafon  - © Silvretta Montafon

Freeride Hot Spot Montafon

Copyright: Silvretta Montafon

 

Ellmau,Rakousko: Klidná, pěkná vesnička ideální pro rodiny

Vhodné pro: Rodiny s malými dětmi

Ellmau je tradiční vesnice, která tvoří část oblasti SkiWelt, jedné z největších propojených rakouských lyžařských oblastí. Součástí SkiWeltu jsou také Soll, Hopfgarten a Brixen – všechny momentálně nabízejí poměrně nízké ceny. Ti, kdo rádi jen tak křižují vyhlídkové sjezdovky, si nabízený terén užijí nejvíc, ale pokročilí lyžaři mohou zabojovat se svou technickou zdatností na černých sjezdovkách na vrchu Solls Hohe Salve, který je se svými 1830 metry nejvyšším bodem v okolí. Fantastické svahy pro začátečníky jsou na obou stranách vesnice, což z ní činí dokonalé místo pro rodiny - nenáročné oblasti se nacházejí i nahoře na Astbergu a Brandstadu. 

Mínusem tohoto nízkorozpočtového lyžařského střediska je nízká nadmořská výška, která znamená, že dobrá sněhová nadílka tady není zaručena - ale středisko se s tím popasovalo po svém - vyzbrojilo se kvalitním systémem technického zasněžování, který zdejší případné sněžné nedostatky hravě řeší.

Pokud rádi vymetáte večírky a taneční party, nejlepší pro vás bude zamířit kamkoliv jinam, protože aprés-ski v Ellmau jsou klidné a pohodové a prostopášní pijáci můžou být zklamaní. Středisko je nejvhodnější pro ty, kdo ocení jeho klidnou atmosféru, a je jako stvořené pro rodiny s malými dětmi. Na tradiční vydatné pokrmy a lahodné dezerty zamiřte do Café Hermann. Co se ubytování týče, o výhodné ubytovací nabídky tady nouze nebývá.

Děti se učí lyžovat v Ellmau, Rakousko  - © Credit Andrew Dowsett

Děti se učí lyžovat v Ellmau, Rakousko

Copyright: Credit Andrew Dowsett

 

Sestriere, Itálie: Lyžování ve vysoké nadmořské výšce na hranicích s Francií

Vhodné pro: Pokročilé

Sestriere (2035 m) tvoří část rozlehlého lyžařského souboru Milky Way (400 km), takže dobrý lyžař má za málo peněz hodně muziky. Středisko v minulosti hostilo závody FIS Světového poháru a bylo jedním ze sportovišť, kde se odehrávaly Zimní olympijské hry v Turíně. Díky svahům ve vysoké nadmořské výšce se severozápadní orientací si středisko může být sněhem jistější než jeho sousedé. Má také náročnější sjezdovky než okolní areály. Sjezdové tratě dole v Sansicario jsou skvělé pro středně pokročilé až pokročilé lyžaře a kdo chce pokořit olympijsou výzvu, měl by vyzkoušet obávanou olympijskou černou sjezdovku.

Sestriere přitahuje různé mezinárodní partičky, takže noční život je tady většinou dost vzrušující a kosmopolitní. Třeba britské lyžaře většinou najdete v baru Hutel du Col na spodku hlavní sjezdovky, skočit ale můžete i do pizzerie Pinkies na pizzu a pár drinků, nebo na víkendový tanec do Tabata.

Zajímá vás, jestli i tohle středisko má nějaké své mínus? Je jím fakt, že jde o účelově postavené středisko, a podle toho taky vypadá. Ještě tip na větší úspory: Vyplatí se obstarat si vlastní stravu. Pokud si můžete dovolit utratit něco víc, za zmínku stojí dva tříhvězdičkové hotely v dobré lokalitě, Miramonti a Savoy Edelweiss.

Sestrière  - © Ezio Romano

Sestrière

Copyright: Ezio Romano

 

Vogel, Slovinsko: Pěkné sjezdy lemované stromy nad jezerem Bohinj

Vhodné pro: Začátečníky a středně pokročilé

Jedny z nejlepších nízkorozpočtových lyžovaček zažijete ve východní Evropě - a pokud patříte do skupiny začátečníků, stutečně stojí za to si o tom doma něco pohledat, protože tím můžete ušetřit tisíce korun.

Jedním z nejlepších tipů, v rámci země i rozpočtu, je Slovinsko. Tahle maličká země, která je rozlohou poloviční oproti Švýcarsku, si získala přezdívku "Miniaturní Evropa" - tak je její překrásná krajina různorodá. Jedno ze známějších lyžařských středisek se jmenuje Vogel a najdete ho v Triglavském národním parku nad klidným jezerem Bohinj. Zahleďte se na čirou zelenomodrou vodu tohoto slovinského největšího přírodního jezera, na jeho hladině se zrcadlí ledovce a vrcholky hor. Pokud jde o lyžařské terény, lyžuje se ve dvou žlabech a sjezdovky jsou vhodnější pro začátečníky a středně pokročilé. Je tady i decentní černá sjezdovka, plná prudkých padáků a úseků lemovaných stromy od spodku až po vrch Sija (se svými 1800 m nejvyšší vrchol strediska) - ale sebejistí lyžaři zvládnou většinu terénu snadno.

Vrchol je posetý spoustou hospůdek a restaurací, z nichž si můžete vybírat - většina z nich je levná, útulná a má úžasný výhled. Tamtéž se nachází hotel. Nevýhodou tohoto našeho tipu je nedostatek infrastruktury a moderních vymožeností - vleky jsou zastaralé a výběr v restauracích omezený. Noční život tady taky nenajdete. Ale co určitě stojí za návštěvu, to je přátelská restaurace, kterou vlastní a vede rodina - Gostilna Gombac. Zvěřina z jejich kuchyně je proslavená a za jejich halušky by mnozí zabíjeli.

Svahy ve Vogel, Slovinsko  - © Credit Mitjamavsar

Svahy ve Vogel, Slovinsko

Copyright: Credit Mitjamavsar

 

Víc tipů, jak ušetřit na dovolené v Alpách, najdete tady » Devět tipů, jak ušetřit na zimní dovolené v Alpách «

Reklama

Reklama

Reklama